Pozitie Volan Lancer X (persoane Peste 1.90 Inaltime)

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Sep 16, 2011 3:44 pm

salut,
ma adresez persoanelor cu o intaltime de peste 1.90 m.
cum va gasiti o pozitie la volan la lancer X care sa fie in acelasi timp si comoda si corecta.
pentru mine este o reala provocare pentru ca volanul nu se regeleaza si in profunzime si daca stau cu picioarele comod ajung mai greu la volan si comenzi . invers, daca ajung bine la volan , imi cam inghesui picioarele sub bord.
mentionez ca nu am o pozitie de condus " pe canapea" ci destul de drepata.

voi cum va reglati pozitia scaunului?

astept eventualele pareri.

mersi

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Vin Sep 16, 2011 5:02 pm

Salut. Eu am 1,87m. Coincidenta face ca de 4 saptamani sa fiu in concediu medical din pricina unei hernii de disc in zona lombara, care m-a tinut imobilizat la pat primele 8 zile, iar dupa vreo 12 zile am inceput fizioterapia. Spre norocul meu, incepand de acum 4 zile am inceput sa conduc (merg singur zilnic pana la spital pentru fizioterapie). Am vrut sa precizez acest lucru pentru a intelege ca pentru mine pozitia la volan este una foarte importanta (fac aprox. 4000 km lunar).
Desi am condus Lancerul doar 1 luna (4100 km), spre surprinderea mea nu am avut dureri de spate. Inainte aveam o Octavia 2, cu suport lombar, la care se regla volanul si pe adancime. Nici cu ea nu am avut probleme. Am avut insa mari probleme cu un Golf 4 si cu un Peugeot 206.
De cand am reluat condusul dupa acea problema cu spatele (care inca nu e rezolvata complet...abia de saptamana viitoare imi reiau activitatea la serviciu) nu am simtit nici un fel de probleme vizavi de pozitia la volanul Lancerului. Eu tin scaunul la 80-90 grade (asa imi recomanda si fizioterapeutul), aproape de volan (cand intind mana sa ajung sa tin volanul chiar si in partea de sus). Cat priveste pozitia volanului, acesta este la maximum de sus. Probabil ca ar fi ok daca l-as lasa mai jos, insa fiindca stau mai aproape cu scaunul, picioarele nu-mi sunt intinse suficient si, daca as cobori volanul, mi-as atinge cu el picioarele.
Intrucat tin spatele drept, sunt nevoit sa dau scaunul la maximum in jos, pentru a nu lovi plafonul cu capul si pentru a nu fi nevoit sa ma aplec la fiecare semafor. Totusi, este destul de mult loc intre cap si plafon....Lancerul e inalt.
Asadar, eu recomand pentru cei inalti urmatoarea pozitie: volanul ridicat la maximum, scaunul la 80-90 grade (nu lasat pe spate) si aproape de volan (sa puteti prinde volanul in orice zona fara sa trebuiasca sa va desprindeti de spatarul scaunului si fara a exista riscul de a scapa volanul din mana) si la maximum in jos . Aceasta pozitie va va scuti de dureri de spate la drumuri lungi....insa nu va fi o pozitie "smechera", asa cum stau cei care sprijina cotul pe cotiera si tin capul in dreptul oglinzii retrovizoare si conduc doar cu mana stanga pe volan, ca sa li se vada ceasul...eventual si ghiulul Unii stau atat de stramb, incat am impresia ca au masina cu volan pe dreapta si se chinuie sa o conduca de pe scaunul din stanga

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Vin Sep 16, 2011 5:12 pm

salut,
scaunele ca si conformt sunt super ok pe intense .(sunt ceva mai profilate )
am incercat si eu pozitia asta dar e prea inalt.(abia mai incape un pumn intre plafon si cap) .
de cand am luat lancerul tot caut pozitii. unele sunt ok si confortabile (nu "smechere") iar altele sa le spunem asa "corecte" adica tin bine volanul. insa niciuna nu ma multumeste ca za sic asa pe deplin . la cea comoda nu prea am siguranta pe volna si la cealata ma cam dor picioarele. momentan sper sa fi gasit un compromis dar sunt curios cum mai sta lumea poate gasesc idei

pana la urma oi gasi eu o varianta .

multumesc.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Sep 16, 2011 7:33 pm

eu am 1.86 m inaltime.
scaunul maxim jos, spatarul putin inclinat spre spate - nu chiar drept-, in spate cat sa prind bine volanul cu ambele maine si totodata sa ajung cu mainile la toate comenzile fara sa misc umarul de pe spatarul scaunul.
volanul il reglez ultimul cat sa vad toate instrumentele de bord -cele 2 ceasuri si ecranul central- printre volan.

Avatar utilizator
Andrei_Iasi
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Vin Noi 23, 2007 12:16 pm

Mesaj de Andrei_Iasi » Sâm Sep 17, 2011 10:43 pm

salut,
dupa mai multe incercari incep sa cred ca voi adopta 2 pozitii . una pentru oras si drumuri de munte in care sa am un control mai bun pe volan , chiar daca nu stau pe cat as vrea de comod, si una mai comoda pentru drum intins cu un control mai usor pe volan. altfel nu prea vad cum. sptarul nu il pot indrepta f mult pentru ca stau cu capul aplecat si ma doare pe la ceafa.. asa ca am als sa "sacrific" comoditatea pisoarelor si sa le mai strang putiin (aproape ating cu genunchiul bordul in partea de sus (pe unde e contactul).

mersi

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori