Cum Se Conduce Un Motor Pe Benzina Cu Turbo?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Joi Feb 02, 2012 9:36 pm

Nu injectoarele. Diferentele dintre benzinele de 98 si cele de 95 nu au legatura cu injectoarele. Benzina de 98 are o rezistenta mai mare la detonatie decat cea de 95.

Avatar utilizator
wall
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 01, 2010 1:06 pm

Mesaj de wall » Vin Feb 03, 2012 5:16 pm

Am inteles ca amestecul este reglat din fabrica sa fie bogat in carbrurant. Daca-i faci tunning la motor se poate regla raportul amestecului ca sa consume si ceva mai putin si sa aiba si ceva mai multa putere. De ce il lasa ei din fabrica cu amestec asa bogat? Pana la urma tot negrul ala de fum de pe teava de esapament cred ca apare exact din cauza acestui amestec bogat si a arderilor incomplete.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Sâm Feb 04, 2012 12:16 am

Regleaza bogat ca in caz de nevoie (lipsa 98, lipsa neuroni) si bagi 95 sa nu ajungi la detonatie, benzina aia in plus raceste combustia si previne pre-aprinderea.

Ca asta e rolul benziei de 98, sa reziste la compresia si temperaturile mai ridicate din cilindru unui motor turbo, si sa nu se auto-aprinda. Injectoarele n-au nici o treaba, merg la fel si cu benzina de 90 si cu benzina de 100. Ele injecteaza ce e in rezerervor...n-au pretentii. Bineinteles ca daca e apa in rezervor ruginesc, si daca nu are nici calgon in ea, se depune piatra

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori