Despre Cvt - Succes Sau Esec Pentru Mitsubishi?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mar Mar 27, 2012 6:05 pm

Ok, am trecut de 13.000 km si pot spune ca de vreo 2000 km nu am mai simtit acel miros, desi am tras de masina in nenumarate randuri.. Ma bucur ca au avut dreptate colegii care au spus ca va disparea de la sine dupa 10.000 km.
Si, pe zi ce trece, imi place tot mai mult CVT-ul

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Mie Dec 05, 2012 8:44 pm

Salutare. Nu s-a mai scris demult pe tema CVT-ului, asa ca m-am gandit eu sa mai spun cate ceva. Asta cu atat mai mult cu cat acum 2 zile s-a implinit 1 an de cand conduc Lancer cu CVT. Iar in acest 1 an scurs, am reusit sa parcurg 46.000 km, asa ca mi-am facut o parere destul de clara despre ceea ce inseamna CVT-ul si, mai ales, despre modul cum se conduce o masina cu CVT pentru a obtine ceea ce vreau de la ea: confort si consum economic sau, dimpotriva, sportivitate.
Vizavi de intrebarea topicului, raspunsul meu este: CVT-ul este un succes pentru Mitsubishi. In cei 46.000 km nu am avut nici cea mai mica problema cu masina, iar mirosul de care am vorbit in primii km facuti cu Lancerul 1.8 CVT a disparut cu desavarsire dupa aproximativ 10.000 km. Si asta in conditiile in care conduc destul de sportiv si zilnic masina vede cel putin o data 6000 rpm (daca am un drum mai lung, atunci vede de multe ori 6000 rpm....mie asa imi place sa fac depasirile ).
In plus, CVT-ul pot spune ca are 2 personalitati: una blanda, inclinata spre confort, dar si una agresiva, inclinata spre sportivitate (aici ma refer la cei care au si mod sport).
Cert este ca aceasta cutie iti permite sa ai atat un consum ok, daca optezi pentru un stil de conducere relaxat, dar si sportivitate, daca ai nevoie de ea.
Ca o concluzie: nu m-as mai intoarce la cuite manuala!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori