Lanturi auto

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
florynd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 13, 2010 10:46 pm

Mesaj de florynd » Mar Noi 20, 2012 11:16 am

La ei pe site sunt 99 eur + 25 eur transport in ro

http://www.put-and-go.com/component/con ... utago.html

Distanta intre janta si etrier trebuie sa fie mai mare de 1 cm


... ramane insa faza cu zgariatul jantei


Da Radau ... sar putea sa ai dreptate .. par fragile

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Noi 20, 2012 11:31 pm

Da... intreb si io.. asa ca un noob... Unde aveti de gand sa plecati de va chinuti cu lanturi...

On topic:

Din ceva experiente ce le-am avut cu zapezile patriei mi-am format dej o parere: daca lanturile devin o necesitate la drum fac tot posibilul sa aman treaba. Daca nu se poate sun un prieten... poate chiar pe Radu sau pe Florin )

Cat despre deplasari in orasul inzapezit - e mai ieftin taxi-ul.

Lanturi am... de-alea ieftinache de la carfur sau caufland si n-am de gand sa le folosesc; doar daca ma pride iuresul zapezii pe drum si n-am scapare fara.

Cel mai bun lant e ala de la caine sau de la vaca, pus pe roata in 2-3 spire si prins cu surub si piulita. Moarte n-are si e si ieftin ca se vinde la rola de 25 metri. deci daca faceti un group buy o sa coste mai mult transportul decat lantul.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Noi 21, 2012 9:01 am

Eu am avut nevoie de lanturi, sa plec din ostrov sat, chiar de la punctul de trecere in bulgaria spre constanta. Masina de deszapezit a facut tunel ca sa ajunga la noi, era zapada troienita cat copacii de mare. Am stat blocati 4 zile, si mai stateam inca cel putin pe atat daca nu aveam lanturi la o masina sa plecam de acolo. A fost un caz extrem ca noi 4 baieti nu am reusit nici sa facem o poteca pana la sosea, daramite sa scoatem masina din curte 100 de metrii pana la sosea. Ningea si viscolea intr-una.

E bine sa ai un lant bun, nu stii cand il folosesti. poate nu anul asta sau la anul, dar si cand ii vine randul, e bine sa fie usor de pus si rezistent.

Si am mai patit-o odata langa negru voda, mergeam spre Valcele, nu mai ajusese nici masina de paine de o saptamana, si am ramas impotmolit la poalele unui deal, noroc cu primaria care-si tinea degeaba masina de deszapezit si au avut ce sa trimita dupa mine, sa faca un pic de partie.

E suficient sa ninga o saptamana si sa paralizeze o sosea, sa lase un sat fara mancare/apa/curent si sa vezi cum e. Nu toti au optiunea sa ramana in casa la caldura.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Noi 22, 2012 12:50 pm

[attachment=18119:husa_anv...pe_zapda.jpg]Salutare baieti.

Colegu' Volint uneori trebuie sa faci deplasarile. Fie ca iti plac deplsarile sau nu uneori suntem nevoiti sa le facem. Iar ca sa nu ne prinda nepregatiti ne luam cu noi, unii nu toti, lopata lanturi si sare. Atasat aveti doua lucruri pe care le am testat iarna trecuta cand afara ningea si viscolea si care nu sunt bune de nimik.

Aviz amatorilor. Husele de zapda le am luat de la Real si lanturile de la Dedeman. NU va imaginati iarna cand ningea , era zapada de jumate de metru, rotile si in jurul rotilor, era numai zapada si eu trebuia sa instalez aceste lanturi. Basca, ca sa le montez trebuia sa bag mana dupa roti si acolo sa le inchid. EHEEEE... asa ca am decis iarna asta sa iau ceva mai util si mai repede de montat.

PS : ca eu eram prost si nu ma pricepeam sa montez lanturile dupa 20 de minute am decis sa l rog pe un nenea care stia cum sa monteze lanturile sa mi monteze si mie . Prieteni, pana am dat gheata si zapda din jurul rotii si in interiorul rotii, la aparatori pt ca deja era gheata, pana a bagat lanturile pe o parte, pana le a scos pe cealalta pana a inchis toate lanturile a fost spectacol, in conditiile in care masina era full 4 oameni, port full si era iarna ca in povesti. Asa ca iarna asta vreau ceva mai bun si mai rapid.


AM INCERCAT SA PUN POZELE CU LANTURI AICI DAR NU A MERS PT CA SUNT PREAMARI.
ASA CA AM PUS MAI JOS LINK UL CU TOATE LUCRURUILE PT MASINA INCLUSIV LANTURILE TIP ROMB PARCIURI DE LANTURI.

https://picasaweb.google.com/1144622555 ... 2Accesorii#
Fişiere ataşate
husa_anvelope_zapda.jpg
husa_anvelope_zapda.jpg (964.89 KiB) Vizualizat de 5477 ori
husa_anvelope_zapda.jpg
husa_anvelope_zapda.jpg (964.89 KiB) Vizualizat de 5475 ori

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori