Lanturi auto

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Vin Feb 03, 2012 2:11 pm

Salut.

Am noul Lancer 2.0 DID, echipat cu Dunlop Winter sport 3D si vreau sa cumpar si eu lanturi de zapada. In afara de lanturile tip romb, pe care le am cumparat de la Dedeman anul trecut cu 70 Ron si pe care, pe un vant napraznic si zapada mare nu am putut sa pe pun, ce alte lanturi imi recomandati? Lanturi mai bune si usor de montat?

Am vazut pe site la Mitsubishi RUD CONFORT CENTRAX. Cum se comporta? aveti careva asa ceva?

pe net am mai gasit , sisteme similare THULE K-SUMMIT si CLACK&GO QUATRO.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Feb 03, 2012 7:42 pm

La anvelopele pe care le ai eu nu ti-as mai recomanda lanturi (eu stiu ca sunt f bune). Daca totusi crezi ca ai nevoie, cei de la mitsu constanta imi trimisesera un mail in care isi laudau lanturile (din pacate nu mai am mail-ul si nici nu sunt sigur de tipul lor), cred ca cele propuse de tine.

Revin totusi: nu cred ca ai nevoie la Dunlop, plus ca risti uzura prematura a anvelopei...

Avatar utilizator
santto
EVO I
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Ian 26, 2008 8:33 am

Mesaj de santto » Vin Feb 03, 2012 8:53 pm

de ce nu imbraci cauciucul mai bine....

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Vin Feb 03, 2012 9:43 pm

cu asa ceva...

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Sâm Feb 04, 2012 2:07 am

Lanturile de la Rud sunt foarte bune. Se instaleaza si se demonteaza usor si sunt si trainice. Eu le am de vreo trei ani si le-am folosit doar de cateva ori. Au fost de mare ajutor atunci cand a trebuit.

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Feb 04, 2012 7:24 am

QUOTE (Tanaka @ Feb 3 2012, 09:43 PM) cu asa ceva...


Foarte tari. Recunosc cinstit ca pana azi n-am mai vazut asa ceva. Pacat de limitarea de 50km/h. Daca era mai mare erau pur si simplu de poveste!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Sâm Feb 04, 2012 10:17 am

Chestiile alea se vor a fi inlocuitoare pentru lanturi, deci se folosesc doar in conditii extreme, altfel se uzeaza.

Tu mergi cu mai mult de 50 km/h in conditii in care esti nevoit sa folosesti lanturi?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Sâm Feb 04, 2012 11:36 am

NU, nu nu m-ai inteles gresit Andrei! Nu e vorba ca as amerge mai repede, din contra, probabil ca as face tot posibilul nici sa nu plec la un drum unde trebuie sa folosesc lanturi (sunt enorm de multe riscuri pentru un asemenea drum, in primul rand ceilalti participanti la trafic).

Ma refeream la faptul ca era tare de tot ca pe vreme rea sa pui "cizmulitele" astea si le poti folosi si in conditii care in mod normal nu cer lanturi dar oricum sunt "de iarna" si atunci, poate, ai fi mers si cu mai mult. Imi dau totusi seama ca uzura lor este pronuntata cand nu calca zapada.

Are cineva asa ceva? Sau a folosit? Sunt tare curios de impresii.

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Sâm Feb 04, 2012 8:11 pm

Multumesc pentru sfaturi.

Avatar utilizator
66RRR
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 19, 2010 1:01 pm

Mesaj de 66RRR » Mar Feb 07, 2012 9:19 pm

Va salut!

Motivatie: Deschid acest topic pentru ca aseara am ramas impotmolit in zapada IN CENTRUL ORASULUI PLOIESTI, suspendat pe un damb, pe o strada oarecum laterala fata de zona 0. Cu lopata in mana si lanturile clasice in portbagaj, am incercat dezapezirea rotilor si montarea lanturilor, lucru care mi-a fost imposibil si care mi-a luat in jur de o ora (doar pentru o singura roata), rezultatul fiind inexistent.

Stare de fapt: cand eram membru pe un alt forum, pusese cineva in vanzare un sistem de "lanturi", care numai lanturi nu erau si care semana cu o caracatita cu 4 tentacule dispuse in cruce. Aceste "tentacule" aveau fiecare forma literei J si se montau pe cauciuc doar prin atasarea lor ca un carlig pe roata. Incerc sa ma fac cat mai bine inteles si sper sa nu ma fac de ras. Ideea e ca sistemul dispus in cruce avea la intersectia tijelor, un mecanism de tensionare care ducea (prin rotirea lui) la incorsetarea rotii, fara a mai fii nevoie sa bagi lanturi pe sub roata, sa te chinui sa il prinzi, sa te murdaresti, se te tavalesti pe jos si (cazul meu) sa stai cu instructiunile in fata ca sa iti dai seama ce si cum se face.



Intrebare: A vazut cineva asa ceva sau stie despre ce vorbesc?

Multumesc!

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori