Top Fiabilitate

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Iun 21, 2012 8:27 pm

QUOTE (korn84 @ Jun 21 2012, 07:57 PM) Ok.atunci crezi ca şoferii se taxi nemţi nu ştiu ce maşini să aleagă?i...
Oare ei isi iau masinile ? Sau firmele? Le iau ca sunt monumente de fiabilitate sau pentru ca au niste standarde in materie de servicii clienti?


QUOTE (korn84 @ Jun 21 2012, 07:57 PM) ...Mitsubishi este un concern şi nu o fabrică de făcut capace de bere.ei au produs multe lucruri printre care şi binecunoscutele avioane ...
Departe de asta, de a fi o firma de facut capace. Da, au produs avioane dar asta nu ii face mai smecheri. Si poate faceau cele mai bune avioane asiatice, asta nu ii face mai capabili in materie de productie auto......dupa...................70 ani. Sa fim seriosi. Nu suntem in clasa a 4-a

La o adica e mai firma Mitsubishi la aere conditionate decat la masini. Adica face niste aere conditionate faine, calitative si cu standarde inalte in materie de zgomot. Bine....aere face Mitsubishi-Electric, masini face Mitsubishi-Motors. Cam doo firme ale aceluiasi concern.

QUOTE (korn84 @ Jun 21 2012, 07:57 PM) .....ei produc aproximativ toate componentele produselor pe care le v?nd şi de aceea calitatea este ridicată.nu este o firma unde se asambleaza componente ci unde se fabrică şi asamblează.dacă au nevoie de un produs pe care nu ?l au atunci cumpăra patentul şi ?l produc nu ?l achiziţionează de la alţi producători.
Daaaaaaaaa....de aia imi desfac masina si gasesc relee Omron, faruri nu mai stiu de care firma, ABS de Bosch, parbriz iar nu mai stiu ce firma, ECU de Siemens parca. "Cred" ca toate brandurile enumerate fac parte din concernul Mitsubishi.....NOT

Nu mai zic ca gasesti piese non-origine de la toate firmele posibile. Pacat ca in Romania gama de piese e mai redusa (sau chiar lipsa pe anumite arii de piese), dar acolo unde sunt....ai din ce alege. Si acele firme NU fac parte din concernul Mitsubishi din cate stiu eu....

E si normal in ziua de azi. Nu poti sa le faci pe TOATE, sa le faci si BINE. Lasi pe unii sa se ocupe de o anumita arie, ii cumperi serviciile si produsele si ai grija sa mentii anumite standarde de calitatate care ti le propui....sa le nimeresti uneori

Avatar utilizator
luke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 15, 2010 8:56 pm

Mesaj de luke » Joi Iun 21, 2012 8:27 pm

Eu consider ca Mitsu puncteaza chiar foarte bine la fiabilitate : in 4 ani (si vreo 60 de mii de km) de cand am masina am avut o singura vizita neprogramata in service, datorata unei placute de frana busite care la randul ei a busit un disc de frana ... Nu am considerat acel incident ca fiind relevant - se poate intampla oricui - probabil respectiva placuta o fi avut un defect la turnare sau ceva de genul asta ... In rest , in afara de revizii, nu am calcat in service ... Daca ma intrebi pe mine as spune ca da, asta e o masina fiabila ! Motorul e absolut demential, are resurse de putere din plin, consumul mi se pare decent (desi este vorba de un 1.8 benzina ) - ok, poate sa sara calul la consum daca si tu sari calul la viteza ... adica de la 160 - 170 in sus (pe autostrada in Germania ) cam incepe sa hapaie - da' distractia costa , nu ? Da, dupa cum spunea cineva mai sus - cred ca Mitsu pastreaza ceva din spiritul lui Mitsubishi Zero (care in prima parte a WW II era cel mai rapid avion de vanatoare din lume ! ) ... chiar iti da oarecum senzatia ca "zbori jos"

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Iun 21, 2012 8:30 pm

Nu ştiu dacă trebuia să menţionez ?nsă vorbeam de masini la care avem acces.p?nă să vedem c?t de repede ?i cade toba la Porche mai avem de jucat la loto.Despre Skoda aş putea spune că fratele meu a achiziţionat una recent din 2008 motor 1,9 Tdi cu 148000 km şi carte de service şi după trei săptăm?ni i s-a rupt un arc de la o supapă şi aproape a făcut motorul praf.Vorba aia... TDI

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Iun 21, 2012 8:36 pm

Driverx ?mi poţi spune un producător bun de maşini fără istorie?dacă ai istorie ai faci avioane şi vapoare ?nseamnă că te pricepi la ceva nu apari pe piaţa şi poţi spune că eşti cel mai experimentat cu un an vechime ?n industria auto.

Avatar utilizator
luke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 15, 2010 8:56 pm

Mesaj de luke » Joi Iun 21, 2012 8:40 pm

DUpa cum spuneam : acele Mercedes-uri care au peste 1 mil de km sunt din "vechea garda" care da, erau masini...
Mercedes-urile mai recente insa sunt din alt film ... unul mai horror ... Ai mare grija ce cumperi ...
Ar fi pacat sa-ti iei o troaca doar pentru o sigla care da "bine la femei" sau mai stiu eu din ce motiv ...
Ai putea mai degraba (daca Mitsu nu ti se pare suficient de "tare" ) sa te gandesti la o Mazda 6 - chiar si prima generatie - oricum e mai masina decat Mercedesurile contemporane cu ea - si categoric mai ieftina ... Unde mai pui ca e si "sexy"

Bafta ! dar ai grija ce alegi ...
De fapt ai putea sa arunci o cifra si noi (de pe Mitsu.ro) sa incercam sa-ti dam o idee cam ce-ai putea sa iei de banii aia ...


Ma refeream strict la topurile de fiabiliate ... de aceea am mentionat Porsche ... daca asa am citit asa am scris si eu la randul meu ...
Daca e pe criteriul financiar cred ca nici Mercedes nu-si permite oricine .. ca de altfel nici Mitsu ...

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Iun 21, 2012 8:45 pm

Pentru Luke:nu mă refeream la Mercedes "Cobra".erau din generaţia 2002-2005 .Pe viitor intenţionez să ?mi iau un Mercedes C123 230CE (cobra coupe) ?nsă mai am c?teva luni de aşteptat.

Avatar utilizator
luke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 15, 2010 8:56 pm

Mesaj de luke » Joi Iun 21, 2012 8:45 pm

@korn84 : WOW ! cine spune ca Mitsu n-are istorie ca producator auto ??? ok, n-o fi la fel de "batran" ca Mercedes (care se intampla sa fie printre primii producatori auto ai lumii) da' stai linistit : are decenii de experienta in spate ca producator de auto ... Iar faptul ca au castigat o groaza de campionate mondiale de raliuri (protagonisti Charisma si Lancer EVO) si Dakar ( Pajero) nu-ti spune nimic ? Chiar crezi ca ar fi putut face treaba asta fara sa aiba habar sa construiasca masini ???

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Iun 21, 2012 8:48 pm

I-am răspuns lui Driverx care spunea că nu au făcut maşini ci doar avioane acum 70 de ani.ştiu foarte bine istoria Mitsubishi şi ştiu şi ce au c?ştigat de aceea au locul 4.

Avatar utilizator
luke
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 15, 2010 8:56 pm

Mesaj de luke » Joi Iun 21, 2012 8:52 pm

@korn84 : fiind o tara libera fiecare isi poate lua ce masina ii place ... Nu incercam sa conving pe nimeni de nici un model anume ... Pur si simplu ai aruncat intrebarea referitoare la fiabilitate si am incercat sa-ti raspund cat m-am priceput ... Intamplator chiar imi plac masinile (la modul general, nu ma refer la vreo marca anume) si am tot incercat sa ma documentez de-a lungul timpului ... de aceea mi-am permis sa vin cu unele remarci . Daca le gasesti nepotrivite pur si simplu poti sa le ignori, nu e nici o suparare . SUnt perfect de acord ca in primul rand trebuie sa-ti placa o masina ca s-o cumperi . Nici eu n-as cumpara nici cea mai fiabila masina din lume daca nu mi-ar spune nimic ...

a, ok, my bad ! nu am citit se pare suficient de atent

Avatar utilizator
korn84
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 26, 2011 9:09 pm

Mesaj de korn84 » Joi Iun 21, 2012 8:54 pm

Foarte adevărat.am avut trei Mitsubishi p?nă acum şi nu m-au dezamăgit.unul a fost un Galant din 1999 2,0 iar celălat tot Galant an 1998 2,5 v6.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori