Ce Verificari Faci Inainte De A Pleca In Vacanta?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Joi Iul 12, 2012 8:54 am

Salutare,
dupa cum spune titlul topicului - haideti sa vedem ce verificari facem inainte de a pleca in vacanta. Eu personal voi avea de curatat clapeta de acceleratie, trebuie sa strang si cureaua de accesorii; revizia nu cred o fac inca pentru ca mai am un interval de aproape 3.000 km, iar in concediu mi-am propus sa nu depasesc 2000. Insa cum planurile nu sunt batute in cuie, in cazul in care se va decide un traseu mai lung, o voi face. Trebuie sa mai schimb si stergatoarele (sunt inca cele originale - deci au rezistat chiar bine), becurile de pe faza scurta (unul e mort) si alte eventuale luminite pe care le voi gasi defecte la o verificare mai amanuntita. La directie nu am simtit sa fie probleme (vibratii, etc), iar discurile si placutele de pe fata au 17.000, iar sabotii 7.000 - cred ca la capitolul asta de data asta pot da skip.

Voi cum va organizati?

Avatar utilizator
al_eugen
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 19, 2009 6:34 pm

Mesaj de al_eugen » Joi Iul 12, 2012 9:24 am

Eu am tot plecat la drum lung de la inceputul lunii:

Revizia a fost proaspat facuta inainte (ulei_filtru, filtru de aer si motorina plus toate uleiurile din transmisie (CV, CT, DIF spate). Asta a acoperit si becuri, frane si altele. Nu ca as fi super preventiv, dar asa pica la mine revizia, in iunie.


Pe drum am aflat ca am rotile pe fata profund dezechilibrate, la 120 zbura volanul in toate partile. Am reechilibrat tot saptamana trecuta. Am facut si o pana pe stanga spate inainte de asta

Apropo de verificari, eu verific 'dimineata pe racoare' si presiunea in roti inainte de drum. Nu stiu cum e la alte masini, dar la Outlander-ul meu si 0.1-0.2 bari se simt la consum... (sau sunt eu maniac )

Avatar utilizator
radu-lancer
EVO VII
Mesaje: 931
Membru din: Joi Sep 10, 2009 1:06 pm
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de radu-lancer » Joi Iul 12, 2012 2:04 pm

Depinde unde pleci, daca pleci in Romania iti verifici lucrurile esentiale. Daca pleci in strainatate, te duci la service la Mitsu pt o verificare amanuntita iar ulterior drum intins si vreme frumoasa....

Avatar utilizator
danielNEC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 07, 2010 9:14 pm

Mesaj de danielNEC » Joi Iul 12, 2012 4:19 pm

Verific doar presiunea in roti si sa am plinul de combustibil facut. In rest nu are ce sa cada deoarece ii fac reviziile la timp si schimb ce e de schimbat atunci.

Cel mai mult am facut 2400 KM intr-un concediu. Nu am avut absolut nici o problema.

Masini bune dom'le

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori