Montare Instalatie Gpl

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Lun Sep 07, 2015 8:04 pm

o sa imi fac timp saptamana asta sa ma duc sa imi fac si eu actele si sa le cer lamuriri suplimentare...probabil baietii mi au setat dar nu stiu eu, tocmai din cauza asta v as ruga sa mai imi spuneti ce sa ii intreb eventual, de ce reglaje stiti voi ca trebuiesc facute si in ce parametri.

una peste alta, eu cu un plin de 36-37L fac 250-270 km (mers normal, a.c cand trebuie) dar trebuie sa se tina cont ca eu am motor mivec 1.8, 143 de cai cu jante pe 18 cu cauciucuri de 245/40 si cutie cvt...mi se pare destul de rezonabil.. acum sunt curios cum mi au reglat astia instalatia dar nu prea ma pricep la detalii tehnice si tocmai daia mai intreb pe unde apuc

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Sep 07, 2015 9:34 pm

Tu ai consum mare si pe benzina... ai ceva acolo si trebuie sa rezolvi inainte de a regla instalatia gpl. Nu cred ca-i ok ca 4b10--le tau sa consume mai mult decat 4b11-le meu in conditiile in care cara cu 300kg mai putin. Chiar daca e CVT-ul intercalat pe traseu.

Reglajele se fac dupa manuialul de instalare pe care l-am postat pe pagina anterioara. Ca idee, un reglaj "sumar" dureaza cam 20 min in garaj si cam 5-8 km parcursi la drum in diverse regimuri ale motorului. Reglajul "ca la carte" se face mergand la drum si poate aduna 250-300 km parcursi.

Avatar utilizator
rogereanu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 22, 2015 5:44 am

Mesaj de rogereanu » Lun Sep 07, 2015 9:55 pm

consumul pe benzina era inainte intre 11 si 14 % in mod "normal" dar se ducea si in 15% in ore de varf si scadea si sub 11% seara. mi se pare decent cu 36L de gaz sa faci 250 km cu masina, asta inseamna undeva la 14% gaz si daca tinem cont ca gaz consuma cu cel putin 1l si maxim 2l in plus fata de benzina ..media mea e undeva pe acolo. in specificatiile ei, masina spune ca mananca 10,9 in oras (dar stim bine ca nu ne putem incardra in consumul "de fabrica") tind sa cred ca nu am nici o problema cu masina la consum...asa sunt ele mai lacome

PS: cvt ul papa ceva, e de luat in seama si consumul cutiei care trece de 1% in plus fata de cea manuala...

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Sep 07, 2015 10:32 pm

Raman la parerea mea... 300kg diferenta...

Avatar utilizator
stefanb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Iul 30, 2016 10:55 pm

Mesaj de stefanb » Mie Aug 03, 2016 11:02 am

salut...am o dilema si daca se poate sa ma ajutati...am un asx din 2012 si as vrea sa instalez gpl pe masina...insa am sunat la vernesti,buzau (mentionez ca locuiesc in constanta) si cei de acolo mi-au spus ca nu monteaza gpl pe asx ,doar cu hartie pe proprie raspundere , deoarece au montat gpl pe un asx cu 50.000 km. in bord si i-a picat chiuloasa...nu stiu ce sa mai zic...cei din constanta nu au specificat nimic ca ar fi vreun risc daca montez gl pe asx...pls. help

Avatar utilizator
SEBASTIAN_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Aug 01, 2014 8:13 pm

Mesaj de SEBASTIAN_RC » Lun Aug 29, 2016 7:24 am

Sunt incompetenti, dar e bine ca stiu asta.
Nu e nici o problema doar ca reglajul nici o firma de GPL nu il face corect si asta duce la distrugerea motoarelor.
Dupa montaj si punerea in functiune ai nevoie de o setare custom, corecta a instalatiei, serviciu calificat care costa suplimentar si nu poate fi facut de montatori, oricat se lauda cu asta.
Atentie la ce instalatie vrei sa montezi.

Avatar utilizator
immortality
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 08, 2016 7:45 am

Mesaj de immortality » Mie Oct 26, 2016 12:42 pm

QUOTE (SEBASTIAN_RC @ Aug 29 2016, 07:24 AM) Atentie la ce instalatie vrei sa montezi.
Adica ? Sunt probleme cu anumite instalatii ?

Ma bate si pe mine gandul sa trec la gpl, o recomandare ? (servis+tip instalatie)

Avatar utilizator
vmarian
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Oct 05, 2014 8:40 pm

Mesaj de vmarian » Sâm Oct 29, 2016 9:59 am

Eu am montat o instalatie Landi Renzo EVO la Vernesti Buzau si am parcurs pana acum 12k de km fara nici o interventie. Nu am avut nici o problema cu instalatia si nu se simte nici o diferenta intre functionarea pe benzina sau gpl, deci din punctul meu de vedere recomand atat intalatia cat si serviceul la care am montat-o.

Avatar utilizator
prodigy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Noi 05, 2012 10:52 pm

Mesaj de prodigy » Dum Oct 30, 2016 7:34 pm

Salutare, eu am avut un Colt 1.3i pe care am avut montata o instalatie gpl zenit pro de la supergaz (service Chitila). S-a comportat perfect, fara nicio problema. Dupa un accident nasol, am mutat instalatia de pe masina mea pe masina fratelui, tot un Colt modelul vechi, 1.5i, de care acum se bucura fara nicio problema. Intre timp eu mi-am luat un Lancer 1.6 2011 pe care am montat in aceasta luna acelasi tip de instalatie, Zenit pro in serviceul supergaz din Chitila.
Va spun sincer ca orice masina voi avea, va fi clar pe bezina iar instalatia gpl nu va lipsi de pe ea. Multi isi dau cu parerea despre instalatiile gpl, dar n-au condus(detinut) in viata lor una. In aproximativ un an si jumatate eu mi-am amortizat cheltuiala pe instalatie. Masina merge la fel de bine, nu se simte diferenta de la benzina la gpl.
Cat despre cei de la Vernesti am auzit lucruri bune, eu tot buzoian sunt...dar dupa experientele avute cu cei de la supergaz, n-am vrut sa "risc" .

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Lun Oct 31, 2016 12:19 pm

Bravo...Un om cu o gindire sanatoasa.Daca s-ar putea ai avea din partea mea un big LIKE.
Eu cind le spun ca de pe nici un benzinar nu ar trebui sa lipseasca GPL-ul unii zic ca sunt nebun,si aici nu ma gindesc numai la partea financiara.Am vazut prin batrina Europa masini care bateau binisor suta de mii de euro dotate cu instalati GPL.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori