Benzina vs. motorina

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Mar Mar 11, 2008 2:41 pm

Ce preferati si de ce?? Care ar fi avantajele si dezavantajele fiecareia?? Care are raportul performanta/costuri optim??

Din cate stiu eu, lucrurile stau cam asa:
Benzina pt performanta pe circuit datorita puterii mai mari a motorului si motorina pt off-road datorita cuplului.

Avand in vedere ca nu ai circuite pe care sa iti alergi masina iar "drumurile noastre toate" sunt intr-o stare deplorabila, se merita o benzinara??
Avand in vedere costurile mai mari la revizii si faptul ca pretul la pompa pt diesel la depasit pe cel al benzinei, se merita un diesel??

Nu am in vedere o marca anume sau un model anume, totul este la modul general. De asemenea, sa incercam sa omitem entuziastii care se jura pe una sau alta si sa ne punem in papucii omului de rand.

Avatar utilizator
Speedy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 20, 2008 2:34 pm

Mesaj de Speedy » Mar Mar 11, 2008 2:51 pm

Desi acum am diesel si numai diesel am avut, presupun ca viitoarea masina va fi pe benzina, dar neaparat cu turbo. Nu de alta dar masinile pe benzina fara turbo nu prea ma satisfac.

Deocamdata am ales dieselul pentru consum, deoarece merg destul de mult, cuplu pentru ca nu vreau sa am emotii atunci cand fac o depasire in scurt. Pentru mine astea ar fi avantajele in momentul de fata. Dar daca e sa ma gandesc la o benzinara cu peste 200 de cai atunci se cam schimba ecuatia.

Ca sa trag o concluzie pentru mine care merg destul de mult si am fonduri cat de cat limitate, atunci cand imi iau o masina cu motor sub 200 de cai m-as uita la motorina, iar peste 200 de cai pe benzina pentru ca e cu totul o alta senzatie/satisfactie. Dupa cum spuneam probabil cand mi se vor mari veniturile voi trece cel mai probabil la benzina, pana atunci stau cu diesel si nu mi-e rusine pentru ca nu vroiam ca masina sa stea in parcare ci sa o folosesc tot timpul.

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Mar Mar 11, 2008 2:53 pm

QUOTE (zeus_anoxia)Din cate stiu eu, lucrurile stau cam asa:
Benzina pt performanta pe circuit datorita puterii mai mari a motorului si motorina pt off-road datorita cuplului.


.

Referitor la faza cu circuitul, o competitie de circuit este WTCC difuzata pe eurosport unde anul aceasta Seat alearga cu motoare diesel, este o competitie care merita urmarita.

Vineri am fost la Brasov la Raliu la SS, si un timp bun la scos un Seata Ibiza diesel, daca tin minte bine a scos al 24-lea timp la general si au fost peste 100 masini, a mai fost o Skoda Fabia Rs diesel care de asemena a facut senzatie pe SS.

Diferente mari intre benzina si diesel nu prea mai sunt, atat la pompa cat si la performante.

P.S. SS = super speciala
Fişiere ataşate
IMG_0114.jpg
IMG_0114.jpg (73.71 KiB) Vizualizat de 7571 ori
IMG_0025.jpg
IMG_0025.jpg (116.68 KiB) Vizualizat de 7572 ori

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Mar Mar 11, 2008 2:55 pm

Eu sunt convins ca urmatoarea masina va fi pe benzina, exceptie ar face un motor diesel deosebit, adica noul boxer de la Subaru, motorul prezentat de Mitsubishi de 2.2 si 200 CP, sau cel de pe Honda. De ce nu as avea in vedere pentru viitor si un Hybrid.

Avatar utilizator
Daniel
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 23, 2007 11:21 pm
Contact:

Mesaj de Daniel » Mar Mar 11, 2008 3:03 pm

Si un link cu Seat-ul Leon TDI din WTCC http://www.seat.com/com/generator/su/co ... /main.html

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Dum Mar 16, 2008 12:38 pm

am un link care va va ajuta sa dibuiti diferentele financiare dintre diesel si benzina: http://www.automobiletv.ro/calculator.php
eu am avut numai benzina(am condus si diesel) si presupun ca o sa raman pe benzina. pentru 30-60 ron la 100km ma simt mai bine cu picioru' pe pedala si la revizii, asta avand in vedere ca nu fac pe an mai mult de 20000km, fie ei in bucuresti.

tineti cont si de faptul ca acest calculator nu ia in seama si diferenta costului la revizii, care la diesel este simtitor mai mare

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori