Turatie Vs Viteza Si Punctul Optim De Schimb

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Scrie răspuns
Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Ian 28, 2013 4:45 pm

Ai toate explicatiile la intrebarile tale in ultimul document atasat.
Nu este un act de impolitete cand fac asta, este aproape un act de cultura sau unul pur de cultura auto.
Ai sa vezi logare pe dyno Mustang, pe alt dyno si pe strada. Strada si Mustang urmaresc aceleasi valori- identice. Nu degeaba este cel mai performant dyno din lume.
In momentul in care citit documentu-l si-l intelegeti altul este nivelul discutiei. Nimeni nu s-a nascut invatat !

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Ian 28, 2013 5:29 pm

Off topic:

Eu propun sa mutam posturile astea despre simulari in alt topic... Sau mai bine hai sa ne adunam "fizicul" la vreo bodega ce suporta fum de tutun amestecat cu aburi de vin fiert. Deplasarea musai cu taxi sa fie treaba ca la carte (sau dyno)

On:

Grafice... teste... Destul de multe "daca"... Discutiile astea converg catre aceeasi idee dar din directii diferite.

Eu am trecut cu vaporul peste Mustang si mi s-a confirmat pe hartie ce-am simtit la drum.

Pun un scan la bataie (scuzati cacalitatea) cu o diagrama facuta in treapta a 3-a. Se vede clar ca apar 2 varfuri de cuplu ce le simt in mersul de zi cu zi. Asta m-a interesat mai mult, sa vad daca MIVEC face intr-adevar ce spune marketing-ul - si face.


[attachment=18593:Dia1.jpg]

Puterea si cuplul la turatia de limitare nu ma intereseaza, n-am de gand sa ajung vreodata acolo si nu-mi doresc sa am nevoie.
Fişiere ataşate
Dia1.jpg
Dia1.jpg (327.66 KiB) Vizualizat de 6054 ori

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 28, 2013 6:09 pm

QUOTE Tot nu mi-ai zis care-i turatia de putere maxima a masinii testate, ca sa ne raportam si la ea si sa vedem cat de relevanta a fost in alegerea punctului de schimbare a treptei. Si o simulare ramane doar atat, o simulare. NU exista simulare reala. Prin definitie simularea nu e reala.

QUOTE Ai toate explicatiile la intrebarile tale in ultimul document atasat.

Am citit pdf-ul atasat si raspunsul la intrebarea mea nu era acolo.

Te-am rugat sa ne ajuti daca poti cu date clare, sa ne facem o idee despre cum se exploateaza o masina la maxim corect. Raspunsul vino la dino daca vrei sa o exploatezi stiintific nu se pune.

Deci care era turatia la care se dezvolta puterea maxima.

Topicul ar vrea sa fie despre turatia optima de schimbare a vitezei. Ea se face in functie de caracteristicile fiecarui motor si rapoartele din cutie. Are deci rost sa o turezi peste pragul de putere maxima? Asta vrem sa stim. Nu a intrebat nimeni despre dyno, daca ai sa recitesti discutia si threadul din care a derivat aceasta, ai sa vezi ca singur te-ai bagat in seama cu graficele. Acum da-ne si ceva util cu ele, la subiect. Nu suntem la ora de cultura Dyno, sa ne tii lectii sau cum ai spus tu sa faci un act de cultura. Nu se inchina nimeni pe aici la fise dino.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Ian 28, 2013 6:22 pm

De unde sa stim noi ce masina ai si cum functioneaza?
Fara o relevare corecta discutia nu are sens.
Multumesc pentru intelegere!

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 28, 2013 7:29 pm

Pai ce eu ti-am zis sa imi dai punctele de schimb la masina mea? Te-am intrebat la aia pe care ai postat-o cu evo x. Ai pus niste bulinute roz pe linia rosie (ma rog una e si pe linia roz). De ce nu pe linia albastra de turatie? Cum citim noi graficul ala? Pana la urma la ce turatii sa facut schimbul de treapta si cum s-au dedus ele? Ce masuratori ai facut inainte?

Mie mi se pare ca ai niste cartonase si cand vine momentul sa postezi tragi un cartonas si ne servesti ce scrie acolo. Ai pus niste puncte pe un run 402m care nu are nici o legatura cu subiectul.

Iti mai zic odata, daca ne servesti grafice si reclame la dino, vino cu ceva concret. Arata-mi pe dino orice masina cum ai calculat punctele optime de schimb. Sau nu mai tot baga grafice si tehnicalitati pe care nu esti pregatit sa le aplici in situatia ceruta.

Avatar utilizator
speed29
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 13, 2009 5:20 pm

Mesaj de speed29 » Lun Ian 28, 2013 8:09 pm

Parerea mea de necunoscator in domeniu este ca fiecare schimba dupa cum are chef oricum este pe banii lui(motor,transmisie) nu cred ca are rost aceasta discutie pentru o masina de strada.Normal este ca cel care utilizeaza autovehicolul sa il si simta,dar cum 90% nu au legaatura cu lucrul asta nu stiu ce va mai bateti capul.

Oricum permisele se iau pe banda masinile se cumpara dupa design si finisaje.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Lun Ian 28, 2013 8:34 pm

Nu avem test de accelerare 0...402m pentru modelul 1.8 de 143PS.
Dar cred ca fiind la generalitati si pentru ca este un subiet general se poate modifica titlul astfel incat sa tratam la modul general subiectul.

@Alex44 Biblia dyno, documentul pe care ai pretins ca l-ai citit te ajuta sa intelegi foarte multe si nu e nevoie de mari cunostinte, decat de fizica de clasa 7.
Te rog sa te exprimi coeerent, nu pot raspunde la balbe: "Ai pus niste bulinute roz pe linia rosie (ma rog una e si pe linia roz)."
Daca mai vi cu balbe nu le mai iau in seama.

In cazul graficului urmator, atasat la acest post RC330X care evoca puterea la motor ar fi indiat sa se schimbe treapta la maxim 6300rpm. Se vede ca avem o curba de putere care dupa punctul maxim incepe sa scada brusc, pierderea de putere fiind imediata si mare. Trebuie retinut faptul ca pentru un demaraj puternic sau o repriza puternica importanta este accelerarea.
Am sa caut si un grafic al unui model aspirat de alta marca de mare performanta unde se impune o schimbare de viteza aproape de limitator, caz foarte rar specific masinlor supersport aspirate.
Fişiere ataşate
M3S355.jpg
M3S355.jpg (163.47 KiB) Vizualizat de 6040 ori
RC330X.jpg
RC330X.jpg (164.52 KiB) Vizualizat de 6043 ori

Avatar utilizator
Master4Mariners
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mar 02, 2012 2:32 pm

Mesaj de Master4Mariners » Lun Ian 28, 2013 8:58 pm

Parerea mea referitor la discutia asta in contradictoriu presarata de ''complimente'' este ca nu va duce nicaieri. Discutia nu mai este constructiva si nici nu va mai educa pe nimeni. Am plecat de la o discutie referitoare la masini la schimb la Reprezentantele Mitsu si s-a ajuns la o discutie in contraidictoriu care nu se mai termina.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Lun Ian 28, 2013 9:43 pm

Racingcode, in acest grafic ai pus cele 4 bulinute (1 2 3 si 4) una pe lina de viteza si urmatoarele 3 pe linia de putere. Te-am intrebat de ce nu sunt pe linia albastra (cea care reprezinta turatia) , si care e turatia de putere maxima a masinii din graficul pus de tine. Restul intrebarilor de ce nu au raspuns?

Ajunge cu ocolisurile, si nu te mai preface ca ai ceva interesant sa ne spui dar sunt eu prea prost sa inteleg.

Eu unul m-am saturat de grafice dino care nu vorbesc despre subiect. (nu specifice pt masina din subiect, ci care sa arate acceleratia in fiecare treapta si punctele in care trebuie sa schimbi). Te credem ca vin masini la dino tau sa-si masoare puterea si altele, dar am vrea daca poti sa ne arati acum ce ne intereseaza, ne-am uitat destul la reclame, vrem si actiunea.

Avatar utilizator
sabin.b
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 11, 2011 3:45 pm

Mesaj de sabin.b » Lun Ian 28, 2013 11:36 pm

Aşa cum am spus şi mai sus, eu conduc acum un Lancer 1.8 CVT. Cuplul maxim ?l are la 4000 rpm, iar puterea marina la 6000 rpm. Cei care aţi avut ocazia să conduceţi CVT ştiţi că e o cutie ciudată: adesea creşte viteza fără să crească turatia motorului, sau chiar reduc?nd turatia.
Totuşi, dacă ?i dau maxim la acceleraţie, motorul se duce ?n 6200 rpm unde răm?ne p?nă eliberez eu pedala de acceleraţie. Practic, dacă la plecarea de pe loc calc la maximum acceleraţia, motorul se turează p?nă ?n 6200 rpm unde apoi răm?ne, mai departe cresc?nd doar viteza, fără a se mai modifica turaţia (aşa lucrează CVT-ul...puţin ciudat).
Acum, ?ntrebarea mea este: dacă la 6000 rpm atinge puterea maximă, de ce au reglat-o inginerii de la Mitsubishi să se tureze ?n 6200 rpm ?n cazul unei accelerări maxime, p?nă la podea?

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 16 vizitatori