Unde Sunt Cartile Despre Masini Si Condus ?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
Radu39
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 03, 2013 8:35 pm

Mesaj de Radu39 » Sâm Iun 01, 2013 9:41 pm

In Anglia dar si SUA gasesti carti despre condus si despre masini, repararea lor smd, la noi nu gasesti nici o carte, in schimb anual ii auzi si vezi pe ziaristi cum lauda targurile de carti.Multi dintre soferii din Romania au nevoie de informatii din partea expertilor, internetul ofera ceva dar insuficient , nu poti invata de pe forum totul.La noi se conduce dezastruos , majoritatea incalca legea intr-un fel sau altul, cred ca vreo 80% dintre noi parcheaza aiurea, conduc cu viteza mult prea mare in oras si pe autostrada, sunt agresivi mai mult sau mai putin,nu prea suportam frustrarea (suntem cam ca niste bebelusi , in ceea ce priveste femeile cam tot la fel), in schimb ne consideram cei mai buni soferi, extrem de maturi si experimentati.Daca suntem asa buni de ce se conduce asa prost in Romania ? Eu nu spun ca cititul unor carti despre condus ar rezolva totul, dar macar cred ca ar ajuta mult...

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Dum Iun 02, 2013 11:25 am

Adevarul e ca nu prea sunt! De aici http://www.controlauto.ro/ poti lua o carte foarte buna. Eu personal am citit-o si am invatat o groaza de chestii care m-au ajutat foarte mult. Mai ales ca in perioada respectiva conduceam o duba de 3.5t incarcata tot timpul peste limita maxima si eram tot timpul grabit. Sunt multe chestii interesante despre derapaje, tendinte in viraje, balans si alte chestii.
Problema e ca probabil o sa dureze ceva pana o sa o primesti acasa. Eu am facut comanda si am primit-o acasa cam intr-o luna si ceva. Cred ca e tirajul cam redus si asteapta sa se adune comenzi.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iun 03, 2013 10:48 am

recomand si eu cartea, care e adevarat ca unele lucruri sunt explicate prin prisma pilotului de raliuri care se lupta cu secundele si nu se aplica pe strada, dar sunt explicate comportamentele masinii din punct de vedere fizic (ce se intampla cu greutatea ei, unde se misca in viraje, etc) iar astfel poti intelege unele lucruri mult mai bine.
pe de alta parte, ar fi bine daca toata lumea ar citi macar inceputul, care face referire la pozitia de condus, parerea mea fiind ca foarte multi soferi sunt deficitari aici si isi aseaza scaunul doar sa fie confortabil pentru ei, fara a se gandi si cat de bine ajung la comenzile masinii si cat de bine le pot opera.

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori