Pool: Ce tip de spalatorie auto preferati?

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Apr 14, 2008 11:57 am

Salut,
Datorita faptului ca majoritatea spalatoriilor din Bucuresti sunt super aglomerate si pierd o gramada de timp de fiecare data cand trebuie sa spal masina, ma tot bate gandul sa deschid si eu o spalatorie auto. As prefera una automata, dar am observat ca foarte multi soferi evita aceste spalatorii. Producatorii spun ca anumite tipuri de perii nu prezinta nici un fel de risc pentru vopseaua masinii. Eu sunt pentru cea automata fara atingere, desi nu am folosit-o niciodata, dar o sa o fac cat de curand.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Lun Apr 14, 2008 12:20 pm

Nu am vazut nicaieri spalatorie automata fara atingere dar ma feresc de cele cu perii ca dracu de tamaie. Sor-mea si-a bagat masinica intr-o spalatorie automata de la un Rompetrol si s-a capatat cu 1 milion de zgarieturi mititele care nu au putut fi indepartate decat cu ajutorul unui polish profesional (noroc ca avea CASCO). In plus, ia fost rupta si antena radio de pe acoperis. Personalul de la spalatorie a spus ca nu e problema lor si ca antena si oglinzile exterioare ar fi trebuit pliate sau demontate (Oo) inainte de a baga masina in spalatorie. Interesant a fost ca treburile astea ne-au fost explicate DUPA fapta.

In consecinta, votul meu se duce catre spalatoriile manuale.

Avatar utilizator
goangaus
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Lun Oct 29, 2007 5:28 pm

Mesaj de goangaus » Lun Apr 14, 2008 12:39 pm

QUOTE (zeus_anoxia)Nu am vazut nicaieri spalatorie automata fara atingere dar ma feresc de cele cu perii ca dracu de tamaie. Sor-mea si-a bagat masinica intr-o spalatorie automata de la un Rompetrol si s-a capatat cu 1 milion de zgarieturi mititele care nu au putut fi indepartate decat cu ajutorul unui polish profesional (noroc ca avea CASCO). In plus, ia fost rupta si antena radio de pe acoperis. Personalul de la spalatorie a spus ca nu e problema lor si ca antena si oglinzile exterioare ar fi trebuit pliate sau demontate (Oo) inainte de a baga masina in spalatorie. Interesant a fost ca treburile astea ne-au fost explicate DUPA fapta.

In consecinta, votul meu se duce catre spalatoriile manuale.

Din ce am citit pana acum, utilajele spalatoriilor automate din benzinarii sunt slabe calitativ si personalul neinstruit. Sunt o gramada de reguli de urmat, in functie de utilajul folosit, clientul trebuie bine informat. Ca regula generala, antena radio se da jos si oglinzile se pliaza.
O spalatorie care m-a impresionat este asta (daca se considera reclama rog un administrator sa stearga linkul), dar un asemenea utilaj este foarte scump.

Spalare automata fara atingere sunt cateva in Bucuresti, una pe calea Dudesti langa mall. Practic, face exact ce face si spalatoria manuala cu jet, numai ca mai rapid, mai economic(pentru spalatorie, nu pentru client) iar uscarea se face cu ventilatoare de mare putere, fara carpa.

Avatar utilizator
hexor2k
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mai 04, 2008 2:35 am

Mesaj de hexor2k » Mie Mai 07, 2008 1:50 am

Este sau nu este indicat sa speli masina cu spuma activa?
Mentionez faptul ca sunt fericitul posesor al unui Outlander de 1 saptamana...si am auzit tot felul de opinii cu privire la spuma activa.

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Mie Mai 07, 2008 7:21 am

Si eu sunt exasperat de spalatoriile de prin Galati. Nu am gasit una care sa fie cat de cat ok.
Pana acum am spalat masina doar cu spuma activa. Din pacate nu intotdeauna spuma si-a facut datoria. Am observat ca de multe ori, nu inmoaie murdaria suficient si la clatire raman o multime de puncte de mizerie.

Ce parere aveti de spalarea fara apa? A incercat cineva pana acum? In linkul de mai jos este descris intreg procesul.
http://www.111.ro/spalarea-fara-apa/

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Mai 07, 2008 8:21 am

Tot fara apa se curata si noroiul aruncat de roata pe tabla sau in spatele ei? Ei bine eu cred ca nu, la cata mizerie si noroi e in Romania. Poate solutia respectiva ar fi buna pentru spalarea motorului.

Avatar utilizator
Donkey
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 06, 2007 8:02 am

Mesaj de Donkey » Mie Mai 07, 2008 11:28 am

Citat din site-ul de la tine Sfinxule : "este formula magica...." suna a canal teleshop daca ma intrebati pe bine
Dar vorba lui cix ... iti speli motorul cu ea .. dai cu laveta cu microfibre respectiva ... si pe urma dai cu apa sa ajungi unde nu ai putut ajunge cu laveta )

Avatar utilizator
Sfinxul
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Aug 20, 2007 9:14 pm

Mesaj de Sfinxul » Sâm Mai 10, 2008 12:30 pm

QUOTE (cix)Tot fara apa se curata si noroiul aruncat de roata pe tabla sau in spatele ei? Ei bine eu cred ca nu, la cata mizerie si noroi e in Romania. Poate solutia respectiva ar fi buna pentru spalarea motorului.
QUOTE (Donkey)Citat din site-ul de la tine Sfinxule : "este formula magica...." suna a canal teleshop daca ma intrebati pe bine
Dar vorba lui cix ... iti speli motorul cu ea .. dai cu laveta cu microfibre respectiva ... si pe urma dai cu apa sa ajungi unde nu ai putut ajunge cu laveta )

Nu ma intereseaza daca este sau nu formula magica sau daca suna a teleshoping. Ma intereseaza, cum de altfel vad ca va intereseaza si pe voi, sa gasesc o solutie prin care sa-mi curat masina cat mai bine si sa scap de urmele (zgarieturi) lasate din neatentia si din indolenta celor de pe la spalatorii.

Uitati si parerea unei persoane care a avut curiozitatea sa incerce.
sursa: http://www.clubkia.ro/viewtopic.php?t=1127&start=45
postat de yrandreia S?m Mai 10, 2008 9:31 am
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Am testat solutia pe masina mea dupa ce am varat-o pe o strada cu noroi la greu! Functioneaza perfect si ciudat... a dizolvat noroul si nu l-a intins pe tabla, ci l-a absorbit in acea laveta. Apoi am scuturat laveta si tot noroiul a cazut din porii ei, ramanand curata :shock:
Masina luceste de parca a fost polisata, iar pe geamuri nu mai sta apa ca inainte!
Mie imi place! Ramane sa verificati si voi si sa va dati cu parerea!

P.S. la un grad e murdarie extrem de apropiat de maximum (respectiv irosit solutie la greu ca sa inmoaie noroiul) am utilizat cam 1/3 sticla. Presupun ca la un grad normal de murdarie (respectiv doar cu praful din atmosfera), solutia ajunge cam la 5 spalari.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Avatar utilizator
Ady
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 25, 2007 9:31 pm

Mesaj de Ady » Joi Mai 15, 2008 11:32 pm

Eu unul imi spal de cateva ori masinile pe saptamana. Sunt adeptul spalatoriilor manuale cu jet fara atingere. (tot ce este cu atingere matuieste suprafata)
Daune pana acum :
-geam fisurat
-lacul de pe haion ciupit prin lovire (din cauza presiunii s-a exfoliat in jur de 5 cm)
-Bara fata (portiune de lac exfoliat 7-8 cm)
-colt bara spate (lac exfoliat)

Sfaturi pe care vi le pot da :
Nu spalati:
-"la burete"
-"la perii"
Aveti grija sa aveti geamurile bine inchise . Nu ii lasati sa aplice spuma fara sa inmoaie mizeria cu apa. In prima faza se spala masina doar cu apa ,apoi se aplica spuma , se asteapta 5 minute apoi se clateste .
-Folositi o ceara lichida la un interval de 3luni (eu folosesc turtle wax cu teflon) nu se mai aseaza praful asa de tare pe masina si ofera protectie vopselei.

Avatar utilizator
decebal12345
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 14, 2008 5:31 pm

Mesaj de decebal12345 » Lun Mai 26, 2008 10:15 pm

In curte cu spuma activa a incercat cineva?

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori