Senzori Presiune Roti

Generalitati vis-a-vis de automobilele Mitsubishi
Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Dum Aug 18, 2013 11:27 pm

Salve.

Am cautat p-aici ceva despre senzorii respectivi insa n-am gasit nimic, asa ca intreb: care aveti asa ceva si-mi puteti spune ceva concret despre senzorii aia?

Intreb pt ca am gasit niste jante care au asa ceva montat insa vanzatorul nu stie daca functioneaza sau nu. Din cautari pe net am gasit numai informatii incomplete. Nu-s sigur ca vreau asa ceva (senzorii aia) si nici nu-s convins ca se pot pune valve "normale" in locul lor.

Detalii am gasit doar pe forumuri unde lumea se chinuia sa dezactiveze functia TMPS (Tire Monitoring Pressure System) la schimbarea rotilor vara/iarna.

Ca idee arata si costa cam in link: http://www.amazon.com/MITSUBISHI-4250B9 ... 344&sr=1-1

Am mai gasit si asta :

[attachment=19848:TMPS_Mitsubishi.pdf]

Merci.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
avy
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 18, 2010 7:38 pm

Mesaj de avy » Lun Aug 19, 2013 12:23 am

In primul rand daca nu iti trebuie le poti lasa pe jante ca nu te incurca cu nimic, nu e neaparat nevoie sa schimbi valvele.
Chiar daca se potrivesc valve normale eu nu as face schimbarea pentru ca jantele mai mult ca sigur sunt echilibrate cu aceste valve care sunt mai grele !!!
Daca masina are TMPS in primul rand trebuie sa sti pe ce frecfenta lucreaza respectiv 315Mhz sau 433,92Mhz si trebuie un drum la service sa le scrie ID-ul in calculator.
Pentru cine vrea mai este si aceasta posibilitate,mai eleganta : http://www.ebay.com/itm/TYREDOG-WTPMS-E ... cb&vxp=mtr

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Aug 19, 2013 9:43 pm

Valvele alea se cam strica... nu des, dar o dat la 2-3 ani mai crapa una. Asta se intmpla din cauza materialului prost din care-s facute (un fel de aluminiu) - stiu de la amici care au asa ceva pe masinile lor.

Faptul ca-s echilibrate cu valvele alea nu ma deranjeaza catusi de putin; stiu un mester care face si desface cam tot in materie de roti/jante.

Cu frecventele si drumul la service pt "inregistrare" nu-mi bat capul ca pot face eu treaba asta.

Cum ziceam mai sus nu zice nimeni nicaieri daca valvele "normale" se potrivesc "direct fit". Ca daca nu se potrivesc nu ma "arunc" la cheltuieli. Si nici chef/timp/nervi n-am sa modific gauri la jante.

Am oprit pe la "meseriasii" ce se ocupa zilnic cu roti/jante/valve si am tras concluzia ca de astia la vulcanizari sunt toti o apa si-un pamant, sunt cei mai dejtepti in toate si... "daca nu merge punem silicon sa nu rasufle" - asta e maxima auzita azi la autosoft pe Fundeni. Un singur "nene" mi-a raspuns cinstit ca nu stie si nici n-are pe cine intreba si ca el se fereste sa lucreze la de roti d-astea cu senzori. A baut o bere de la mine.

Fug la bere ca s-a racorit afara.

Noroc.

Avatar utilizator
Sena
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 17, 2010 11:03 pm

Mesaj de Sena » Joi Aug 22, 2013 1:48 pm

Senzori se caracterizeaza prin frecventa de emisie (315MHz an 433MHz depinde de tara) si protocol (depinde de producator) . Dupa cat stiu Outlander-ul este echipat cu senzori numai in US (unde este obligatoriu ca masinile sa fie echipate su TPMS) dei frecventa de receptie este de 315MHz. Presupun ca jantele sunt din europa (433MHz) asa ca probabilitatea ca senzori sa se potriveasca este foarte mica. Nu stiu daca functia de TPMS este valida pe outlanderul din europa.

referitor la montare acestia trebuie sa se monteze cu o cheie mai speciala. in general cei de la vulcanizare ar trebui sa fie mai atenti cand dau cauciucurile jos pentru ca pot sa loveasca senzorul.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Aug 22, 2013 3:35 pm

Sena... jantele au deja montate valvele alea cu tot cu senzori. Ca merg functioneaza sau nu, in ce frecventa... nu prea ma intereseaza. Nu am info despre eventuala schimbare a acelor valve "speciale" cu unele normale. Am vazut poze in detaliu cum arata in locasul unde se monteaza acel senzor, cu valva dedicata, dar nu-mi pot da seama daca valva normala se potriveste direct, fara alte inginerii gen Dorel (silicoane, polizari, etc)

Merci.

Avatar utilizator
Sena
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Ian 17, 2010 11:03 pm

Mesaj de Sena » Lun Aug 26, 2013 8:41 am

Poti sa le schimbi fara nici o problema.

Avatar utilizator
Snex
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Aug 01, 2017 9:41 pm

Mesaj de Snex » Joi Aug 03, 2017 4:32 pm

Salutare. A rezolvat cineva problema erorii din bord cu senzori TPMS ? Eu am luat un lancer 1.6 din 2015 si a venit fara senzori, implicit cu eroarea in bord. Mi-am achizitionat un set de senzori, i-am montat dar nu reusesc sa scap de eroare. Sfaturi ?! zi faina sa aveti !

Scrie răspuns

Înapoi la “Generalitati”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori