Outlander 2014

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Voodoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Mesaj de Voodoo » Joi Ian 09, 2014 11:26 am

Salut forum!

Am din decembrie un Outlander 2.2 DI-D 4WD A/T Intense, 48Km (mi-am rupt un pic o mana). E primul meu Mitsu. Am primit ieri un tel de la Mitsu Expozitiei pt o vizita la service i/c/w schimbare modul/update software de nu-stiu-ce (conversatia a fost cam pe fuga iar eu nu sunt nici prea tehnic). Stie cineva despre ce ar putea fi vorba si ar putea sa-mi explice si mie intr-un limbaj comun? Multumesc anticipat

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Ian 09, 2014 6:07 pm

Cred ca e un recall ce tine de softul raspunzator cu Forward Collision Mitigation si/sau Lane Departure Warning. Peste ocean au fost rechemate nustiu care serii inca de anul trecut.

Avatar utilizator
Voodoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Mesaj de Voodoo » Joi Ian 09, 2014 7:19 pm

Multumesc Volint. Citisem si eu ceva despre un recall in Australia pt vreo 5K de masini pentru problemele mentionate de tine, doar ca ambele sunt dotari existente pe Instyle. Eu sunt Intense.... Hmmm...

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Ian 09, 2014 7:56 pm

Si crezi ca berbecii de la postvanzare au habar? M-ar mira... Eu la prima revizie era sa primesc bonus o nustiu ce curatare DPF... dar n-am vrut sa-i deranjez prea mult ca-s finuţ... şi benzinar

Avatar utilizator
Voodoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Mesaj de Voodoo » Vin Ian 10, 2014 6:03 am

Pfff... chiar am sa-i intreb ce si cum inainte sa-si bage mainile in masina. Maine e Z Day. Revin cu detalii. Multam

Avatar utilizator
Voodoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Mesaj de Voodoo » Sâm Ian 11, 2014 10:46 am

S-a elucidat: inlocuit calculator EPS/ECU. Volint, ai avut dreptate - initial credeau ca m-au chemat pt software update la Forward Collision Mitigation si Lane Departure Warning..... Le-am explicat ca nu am dotarile cu pricina dar nu m-au crezut pana cand nu au verificat masina. Inlocuirea EPS si ECU aparea intr-un newsletter intern.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Sâm Ian 11, 2014 4:08 pm

Ha? adica teau chemat fara sa fie nevoie si ca sa nu te simţi lezat ţi-au schimbat abureala aia care e pt modele mai vechi? Incredibil. Fi convins ca te-au aburit!

Dovada:

[attachment=20484:tsb1237003.pdf]

Si e doar pt modele pt SUA, restul lumii avand alt soft implementat in acel ecu deci recall-ul "nu se pune".

De-aia ma gandesc cat se poate de serios sa-mi bag in ea de garantie, ca oricum exista in vocabularul lor expresia "exploatare neconforma" si o pot arunca oricand.
Fişiere ataşate

[Extensia pdf a fost dezactivată şi nu mai poate fi afişată.]


Avatar utilizator
Voodoo
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 12, 2013 12:01 pm

Mesaj de Voodoo » Dum Ian 12, 2014 7:48 am

Sa-i ia dracu'. Mie mi-au aratat un newsletter dar, e drept, nu mi-a dat prin cap sa ma uit la data ei... In fine...

Si, ca sa-mi pierd si mai mult timp, mi-au facut si un "learning procedure" pt pompa si injectoare, complet inutil in opinia ma. Cica se face la fiecare revizie. Masina mea avea 55Km.... Si pt ca sa-mi sporeasca si mai mult increderea in serviciile competente ale Mitsu Expozitiei, individul care s-a ocupat de mine mi-a povestit amuzat cum a uitat el sa faca "learning procedure" sotiei unui prieten de-al lui, cu o masina identica cu a mea, care bagase benzina si, ca rezultat, ii explodase aleia consumul... Si ala ii era prieten... Top that! Meseriasii romani...

Avatar utilizator
davidb
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Feb 18, 2013 1:17 pm

Mesaj de davidb » Lun Ian 27, 2014 8:05 pm

Tot la fel mi au schimbat si mie calculatorul de la servo, mi au schimbat butoanele de pe volan (nu mai retin care din ele), mi au schimbat un izolator de la camera de langa oglinda retrovizoare si un update de soft. La un mom dat la inceput am avut deschis un ticket la ei pt ACC Service required care s-a reparat in final printr un update de soft.

Eu cel putin am fost chemat in vara prin august...


Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori