Cutie Viteze - Defect Treapta 6

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
croko
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Feb 21, 2012 10:57 pm

Mesaj de croko » Sâm Mai 10, 2014 11:02 pm

Am pus liqui molly 75w80 gl3+, dar parca mai bine puneam original. Nu era mare diferenta de pret.

Avatar utilizator
detergent
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 02, 2013 9:37 pm

Mesaj de detergent » Dum Oct 26, 2014 3:06 pm

Salutare!

Am citit si eu acum acest topic. Pe forumuri din alte tari am citit ca la inlocuirea uleiului chiar la reprezentata Mitsubishi au aaprut probleme din cauza calitatii/tipului/caracteristicilor uleiului in sensul ca intra greu in viteze. Problema s-a fi rezolvat inlocuind din nou uleiul proaspat schimbat cu un altul. Si nu este vorba despre un caz singular, ci li s-a intamplat mai multor posesori de Outlander II.

Avatar utilizator
RACINGCODE
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Sâm Noi 20, 2010 4:03 am

Mesaj de RACINGCODE » Dum Oct 26, 2014 6:59 pm

Verifica foarte bine tot ce este in cutie s-au compromis mai multe.
Uleiul era la limita superioara?
Treapta 6 s-a dus barbierind dintii de pe un pinion si compromitand perechea doar ca toate acele bucatele au cazut prin cutie si nu vad ce noroc atat de mare sa fie sa nu fi ajuns in merssiprin alte locuri.
Verifica, spala foarte bine si primul ulei sa-l schimbi la cutie dupa cca. 100Km.
Atentie ce ulei folositi.

Avatar utilizator
Claudel
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Sep 16, 2014 10:29 am

Mesaj de Claudel » Mie Iun 24, 2015 9:11 am

Salut tuturor...In urma cu 2 luni am schimat discu,placa de presiune si rulmentu presiune ..iar acum pedala de ambreaj este foarte dura...vreo sugestie va rog

Avatar utilizator
dinu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 07, 2017 4:56 pm

Mesaj de dinu » Mar Noi 07, 2017 6:17 pm

Salut tuturor,

Sunt si eu "Stan patitu'" cu viteza a 6-a. Dupa ce am schimbat tot ce era de schimbat in cutie (axe, pinioane, etc) am dat in alta: sonda de marsarier ramane cuplata, chiar si dupa inlocuirea ei.
Cum sonda e noua, iar cutia este ok dpdv mecanic, mai aveti vreo idee unde ar trebui sa se mai caute defectiunea?
Multumesc anticipat!

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Mie Noi 08, 2017 11:51 am

Scoate sonda afara si adauga una sau doua saibe deformabile din cupru.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 38 vizitatori