Cd Defect

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Sâm Noi 22, 2014 11:24 am

Buna ziua,

de cateva zile CD-ul nu mai functioneaza, nu imi citeste absolut nici un disc din cele 6 ale magaziei. Nu a avut absolut nici o simptoma pana acum, nu a dat rateuri, nu a sarit, nimic. Brusc nu a mai citit discurile. Le scuipa afara dupa cateva zeci de secunde de incercare.

Chestia misto este ca am fost cu masina la service M-car Metalurgiei de dimineata si mi s-a spus ca probabil s-a consumat laser-ul (dupa 4 ani si folosit multm mult mai putin decat radio?????) si ca inlocuirea cu un aparat nou ma costa 100 de milioane!

V-ati lovit pana acum de asa ceva?

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Noi 24, 2014 11:13 am

Cauta ceva SH sau dezmembrari. Sigur gasesti ceva. Unii vindeau si pe aici cu 100 euro cel fara navigatie.

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Lun Noi 24, 2014 3:21 pm

In viata mea nu am pus SH sau dezmembrari pe nici una din masinile pe care le-am avut!

Dar 2500 de euro pentru un amarat de CD...Trebuie sa fie o eroare undeva

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Lun Noi 24, 2014 5:59 pm

Eu te inteleg si sunt in general de aceeasi parere. Dar daca aia au tupeul sa ceara o suma asa mare pentru unitatea centrala (daca ma intrebi pe mine, si daca era cu navigatie tot parerea asta o aveam) mai bine iei sh (ca alea sh sunt multe de la oameni seriosi care si-au pus navigatii).

Din pacate in Romania nu prea repara oamenii lucruri (poti incerca sa gasesti, dar habar nu am sa iti dau o indicatie). In general mesterii de la noi schimba piese.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Lun Noi 24, 2014 9:29 pm

Inainte sa faci orice miscare incerca sa cureti unitatea. Demontarea n-ar trebui sa puna probleme. Cineva cu rabdare si indemanare poate face operatiunea asta. In pricipiu s-a depus praf pe lentila si teoretic se poate indeparta. Practic se poate vedea doar demontand si masurand cu "ochiometrul". Pt schimbare recomand cu caldura ebay, exclus cioflingarii de pe la noi, fie ei dealeri sau cine stie ce importatori. Eu tocmai mi-am facut cadou un volan in piele original, cu toate butoanele pe el in stare impecabila la 55 sterline.

Avatar utilizator
m_mosu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 06, 2010 3:11 pm

Mesaj de m_mosu » Mar Noi 25, 2014 11:14 am

QUOTE (volint @ Nov 24 2014, 10:29 PM) Inainte sa faci orice miscare incerca sa cureti unitatea. Demontarea n-ar trebui sa puna probleme. Cineva cu rabdare si indemanare poate face operatiunea asta. In pricipiu s-a depus praf pe lentila si teoretic se poate indeparta. Practic se poate vedea doar demontand si masurand cu "ochiometrul". Pt schimbare recomand cu caldura ebay, exclus cioflingarii de pe la noi, fie ei dealeri sau cine stie ce importatori. Eu tocmai mi-am facut cadou un volan in piele original, cu toate butoanele pe el in stare impecabila la 55 sterline.
avea si airbagul la banii astia?

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mar Noi 25, 2014 5:26 pm

Normal ca nu...

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Mie Dec 10, 2014 12:22 pm

Demontat, interior impecabil de curat. Am sters totusi lentila cu alcool izopropilic. Montat, testat - nici un rezultat. Refuza sa citeasca si sa redea CD-uri.

Masina are doar 4 ani si merge in marea majoritate pe radio...mi se pare absolut rusinos ca un CD pe care scrie Made in Japan sa se strice dupa 4 ani si cateva zeci de ore de functionare...

Avatar utilizator
gigi72
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 16, 2008 9:41 pm

Mesaj de gigi72 » Lun Dec 15, 2014 7:11 pm

Credeam ca ti-am trimis un PM in legatura cu cd-ul de pe Outlander-ul meu, pe care l-am schimbat cu un dvd gps made in China, dar in sent-uri nu gasesc ca ti-am trimis mesajul.
da-mi un mail la gigi_c_72@yahoo.com, decat sa stea degeaba prin casa mai bine gasim o solutie de compromis, convenabila pentru amandoi!

Avatar utilizator
Mingiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Apr 07, 2010 2:26 pm

Mesaj de Mingiu » Lun Dec 15, 2014 11:48 pm

Salut, ti-am trimis replay pe email, asa cum ai spus, inca de acum o saptamana...

Sunt foarte interesat...

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori