Ajutor!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Mai 14, 2015 12:04 pm

Rugaminte catre cineva care are Outlander 2007-2011, cu xenoane si care are basculele (bratele inferioare) fata originale pe masina (sau schimbate dar tot cu OEM):

Sa pozeze prinderea bieletei de la senzorul de inaltime fata. Aceasta e la roata dreapta fata, bracand maxim catre stanga se poate vedea/fotografia cam asa:



Merci mult.


Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Lun Iun 22, 2015 1:31 pm

QUOTE (Extremero @ May 7 2015, 08:00 PM) BINGO!
De la ultima revizile - la care am schimbat si bratele (basculele) fata tot cu unele after-market - a inceput sa mi se se aprinda aceeasi eroare in bord.
Era prea mare coincidenta sa se fi stricat unul din senzori sau modului fix dupa revizie.

Imi sta pe creier de un an si jumatate chestia asta, am gasit pe net valorile pe care ar trebui sa le dea fiecare senzor in functie de gradul de inclinare (au niste potentiometre in ele) si am si vorbit cu cei de la service sa dam jos senzorii intr-o zi si sa-i masuram, dar inca n-am apucat sa-mi petrec o si cu chestia asta...
Teoretic interfata de testare ar fi dat ca 'defect' senzorul spate, dar treaba e relaltiva...

M-am gandit la zeci de chestii care s-ar fi putut decalibra, dar la faptul ca bascula after market ar putea sa aiba punctul de prindere pentru senzor usor in alta pozitie fata de bascula originala, sincer nu m-am gandit....
Asa ca citind postul tau am avut o revelatie ... o mica diferenta de cote poate genera o astfel de eroare fix dupa ce schimbi o piesa cu cealalta.

Investighez zilele astea.

Merci

Ref la modului ala... pare a modului care se pune inaintea cuplei electrice la carligele de remorcare. Numai ca la Outlander, modului - in mod normal - se monteaza in interior, in masca contraaripii dreapta spate, undeva sub acea tavita care e 'desupra' rotii dreapta spate. Asta pentru simplul motiv ca acolo se opreste magistrala de fire destinate modulului cuplei de carlig. Modulele 'originale' si unele after - market se mufeaza direct, altele after market trebuie legate fir cu fir. Dar nici asa nu ar avea sens sa prelungesti magistrala astfel incat sa iasa in spate si sa pui modului in exterior....


Ai mai rezolvat ceva? daca da zi te rog. Ms.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Vin Iul 03, 2015 7:16 pm

Inca nimic.
Am o perioada mai aglomerata la birou si n-am avut timp de masina.

Avatar utilizator
cnd
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Noi 30, 2014 2:43 pm

Mesaj de cnd » Lun Iul 06, 2015 5:30 pm

QUOTE (Extremero @ May 14 2015, 12:04 PM) Rugaminte catre cineva care are Outlander 2007-2011, cu xenoane si care are basculele (bratele inferioare) fata originale pe masina (sau schimbate dar tot cu OEM):

Sa pozeze prinderea bieletei de la senzorul de inaltime fata. Aceasta e la roata dreapta fata, bracand maxim catre stanga se poate vedea/fotografia cam asa:



Merci mult.

post 10 am masurat lungimea pe spate e 115mm
pe fata nu stiu ca si eu am probleme si nu stiu distanta....http://mitsu.ro/forum/index.php?showtopic=8383


Mie pe fata imi trebuie fierul in Z de prindere, de la senzor

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori