Ajutor!

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Mie Mai 06, 2015 5:22 pm

Buna ziua am un outlander 2.0 din 2007 motorulnde vw iar când m am uitat pe dedesubt am g?sit o piesa f?rmata si nu stiu ce reprezint?. Se afla intre roata de rezerva si bara spate. O sa pun o poza pu?in mai tarziu. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii?

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Mai 07, 2015 8:20 am

QUOTE (atentat_maf @ May 6 2015, 05:22 PM) Buna ziua am un outlander 2.0 din 2007 motorul de vw iar când m am uitat pe dedesubt am g?sit o piesa f?rmata si nu stiu ce reprezint?. Se afla intre roata de rezerva si bara spate. O sa pun o poza pu?in mai tarziu. Ma poate ajuta cineva cu ceva informatii?


http://imageshack.com/a/img540/6733/iKIRy8.jpg
http://imageshack.com/a/img673/8614/31wj94.jpg
http://imageshack.com/a/img661/9915/RtScYH.jpg


Avatar utilizator
eco_ionut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 11, 2008 1:46 pm

Mesaj de eco_ionut » Joi Mai 07, 2015 9:38 am

Salut!
Cred ca este ceva legat de remorca.
Am si eu "piesa" respectiva si nu a stiut nimeni sa imi zica ce face. Nici la reprezentanta...
Oricum nu cred ca e vreo problema atata timp cat nu tragi nicio remorca sau nu ai vreo eroare in bord.

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Mai 07, 2015 10:12 am

Mersi. Singura eroare e ceva la faruri. Îmi apare semnul de la faruri si îmi zice service request.

Avatar utilizator
eco_ionut
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 11, 2008 1:46 pm

Mesaj de eco_ionut » Joi Mai 07, 2015 10:58 am

Daca ai xenon poate nu mai face autoleveling.

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Mai 07, 2015 11:07 am

QUOTE (eco_ionut @ May 7 2015, 10:58 AM) Daca ai xenon poate nu mai face autoleveling.

Da am xenon. Stii cum pot sa imi dau seama daca se face autoleveling? Senzorii ala de la roti par ok. se poate ca am schimbat bratul si nu am pus pe original sa faca asa?

Avatar utilizator
cristi4x4
EVO I
Mesaje: 41
Membru din: Sâm Mar 05, 2011 1:54 pm
Contact:

Mesaj de cristi4x4 » Joi Mai 07, 2015 1:03 pm

Ala e un modul electric pentru cirligul de remorcare,nu are treaba cu bratul.Daca vrei sa il dai jos trebuie sa mergi la un tester care sa ii spuna unitatii centrale ca nu are cirlig.

Avatar utilizator
atentat_maf
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2012 2:10 pm
Contact:

Mesaj de atentat_maf » Joi Mai 07, 2015 1:13 pm

Mersi. Carlig nu am deci nu cred ca are nici o problema daca nu il mai pun.

Avatar utilizator
myk007
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 26, 2011 7:33 pm

Mesaj de myk007 » Joi Mai 07, 2015 4:48 pm

Este foarte plauzibil ca acel modul electric "faramat" sa genereze si eroarea din bord (legat de luminile de pozitie, nu de farurile xenon).

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Joi Mai 07, 2015 8:00 pm

QUOTE (atentat_maf @ May 7 2015, 10:07 AM) Da am xenon. Stii cum pot sa imi dau seama daca se face autoleveling? Senzorii ala de la roti par ok. se poate ca am schimbat bratul si nu am pus pe original sa faca asa?

BINGO!
De la ultima revizile - la care am schimbat si bratele (basculele) fata tot cu unele after-market - a inceput sa mi se se aprinda aceeasi eroare in bord.
Era prea mare coincidenta sa se fi stricat unul din senzori sau modului fix dupa revizie.

Imi sta pe creier de un an si jumatate chestia asta, am gasit pe net valorile pe care ar trebui sa le dea fiecare senzor in functie de gradul de inclinare (au niste potentiometre in ele) si am si vorbit cu cei de la service sa dam jos senzorii intr-o zi si sa-i masuram, dar inca n-am apucat sa-mi petrec o si cu chestia asta...
Teoretic interfata de testare ar fi dat ca 'defect' senzorul spate, dar treaba e relaltiva...

M-am gandit la zeci de chestii care s-ar fi putut decalibra, dar la faptul ca bascula after market ar putea sa aiba punctul de prindere pentru senzor usor in alta pozitie fata de bascula originala, sincer nu m-am gandit....
Asa ca citind postul tau am avut o revelatie ... o mica diferenta de cote poate genera o astfel de eroare fix dupa ce schimbi o piesa cu cealalta.

Investighez zilele astea.

Merci

Ref la modului ala... pare a modului care se pune inaintea cuplei electrice la carligele de remorcare. Numai ca la Outlander, modului - in mod normal - se monteaza in interior, in masca contraaripii dreapta spate, undeva sub acea tavita care e 'desupra' rotii dreapta spate. Asta pentru simplul motiv ca acolo se opreste magistrala de fire destinate modulului cuplei de carlig. Modulele 'originale' si unele after - market se mufeaza direct, altele after market trebuie legate fir cu fir. Dar nici asa nu ar avea sens sa prelungesti magistrala astfel incat sa iasa in spate si sa pui modului in exterior....

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori