Ce Tipuri De Becuri Merg La Outlander 1?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Mai 27, 2015 11:00 am

Salut,

Vreau sa imi inlocuiesc becurile si nu stiu ce tipuri de becuri trebuie puse pe Outlander 1 (pana in 2006).
Masina are becuri separate pentru faza scurta si lunga.

Pe Philips si pe Osram am gasit asa pentru modelul cu becuri separate:
- faza scurta - HB3
- faza lunga - H1

Dar altcineva mi-a spus ca pe faza scurta este H7.

Multumesc.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 27, 2015 11:05 am

Ti-a zis gresit, e bine ce ai gasit tu.

Eu ma iau dupa ghidul phillips, e ok in cea mai mare parte. Desigur, poti si da jos cate un bec de pe masina sa te uiti la el.

PAL Guide

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Mai 27, 2015 3:06 pm

Ai dreptate. Din pacate am auzit de cazuri in care ghidul Philips a mai "gresit".
Cum masina am luat-o fara manual si nu am schimbat niciodata becurile sper ca cineva care are acelasi model ma poate lamuri.
Becurile inca nu le-am dat jos desi am incercat sa ma uit azi la ele. Din pacate mi s-a parut mult mai complicat decat am crezut sa scot becul, asa ca momentan am renuntat de teama sa nu stric ceva.
Poate unde masina are pus xenon. Aparent xenonul pare unul de fabrica dar cineva de la service mi-a zis ca nu este. Probabil ca o sa deschid un topic separat despre asta.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 27, 2015 3:13 pm

aaaa.....ai xenon acum...

E simplu, daca ai buton pt reglat nivelul farurilor, sigur e pus xenonul, nu din fabrica.

Corect, ghidul mai da uneori rateu, dar pana acum am patit doar de 2 ori, la niste becuri auxiliare.

Pe farurile mele scrie ce becuri se pun in ele, poate si pe ale tale dar poate nu e vizibila eticheta cu farul montat pe masina.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Mai 27, 2015 3:20 pm

Am buton pentru reglat nivelul farurilor. De asta toata lumea mi-a spus ca e pus xenonul, nu din fabrica.
Desi pe cutiile de xenon de sub capota scrie ca este facut de Hella. Dar ma gandesc ca poate fi un fals facut in China.

M-am uitat pe partea de sub capota dar nu am vazut nimic legat de tipul becului.
Prin exterior nu am reusit sa ma uit pentru ca la faza scurta am lupa si deci nu pot vedea nimic.

Cineva de la service mi-a zis ca am H7. Dar fara sa scoata becul. Nu stiu cum si-a dat seama ca este H7.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Mie Mai 27, 2015 3:30 pm

Nici eu nu stiu, poate doar a zis asa, sau poate ca exista outlander cu becuri H7 pe alt model de far. H7 e destul de comun, la mine e si pe scurta si pe lunga, e bine ca am de schimb pe drum daca se arde o faza...

Poate sa fie xenon Hella aftermarket daca exista, sau poate a luat de pe alta masina cu xenon OEM de xenon si a pus-o pe asta.

Daca ai mainile mari si nu-ti incap pe sub capota, incearca sa ademenesti un copil in masina cu dulcuri, si roaga-l pe el sa iti umble acolo. Eu asa am prins microbul.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Mie Mai 27, 2015 4:11 pm

Asa este, H7 este ceva comun. In vreme ce se pare ca becuri HB3 Philips nu prea se gasesc...
Am cativa nepoti. Il pot ruga pe unul sa umble pe acolo daca eu nu reusesc sa fac nimic. Asta daca nu fuge cu becul in loc sa il puna .
Parca la Colt era mai aerisit sub capota. Se putea umbla mai usor decat la Outlander.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Vin Iun 12, 2015 1:30 pm

Nimeni nu poate raspunde la intrebare?
Oare nimeni de pe forum nu are prima generatie de Outlander?
Sau toti au xenon? Oricum si asa si tot ar trebui sa stie ce becuri merg pe masina pentru ca de obicei xenonul aftermarket foloseste acelasi tip de becuri ca cele originale ale masinii. Adica daca ai H7 cu halogen pe masina, iti pui un xenon care merge cu becuri H7.

Avatar utilizator
hades
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Ian 10, 2008 12:21 pm

Mesaj de hades » Dum Iun 28, 2015 11:08 am

Salut,
Aici pe forum, nu imi amintes exact unde, este un link catre un site din Rusia, fani Mitsu.
Ai sa gasesti la ei pe site manualul si pentru Outlander 1. Banuiesc ca in carte gasesti modelul becurilor.

Avatar utilizator
PROMitsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 11:32 am

Mesaj de PROMitsu » Lun Iul 13, 2015 2:23 pm

Am incercat pe toate linkurile de pe site.
Manual de service am gasit, dar manual de utilizare nu.
In manualul de service nu scrie tipul becurilor. In cel de utilizare scrie ce becuri se potrivesc si cum se schimba.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori