Sfat Achiziție Lancer 2016 , 1.6 , Invite

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Mie Iun 15, 2016 11:22 pm

Având in vedere ca astazi tocmai am dat avansul pentru Mazda 3 , ma declar vrăjit de acest model , deh sunt inca tânăr ( aproape 39 ) si in ciuda faptului ca m-am declarat inlove de Lancer , l-am trădat după numai 6 luni :-))))

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Joi Iun 16, 2016 9:24 am

Felicitari pentru alegerea facuta.
Poate ne dai mai multe detalii referitoare la echiparea aleasa, motor, pret, culoare, etc.

Avatar utilizator
George1982
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 27, 2014 11:02 pm

Mesaj de George1982 » Joi Iun 16, 2016 6:21 pm

Cu scuzele de rigoare pentru off-topic, cat consuma in Bucuresti si pe autostrada la 135km/h Lancerul si Mazda3? Ma puteti lamuri?

Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Joi Iun 16, 2016 8:50 pm

QUOTE (Flipper @ Jun 16 2016, 08:24 AM) Felicitari pentru alegerea facuta.
Poate ne dai mai multe detalii referitoare la echiparea aleasa, motor, pret, culoare, etc.


Maine o iau de la reprezentanta si voi reveni cu detalii

QUOTE (George1982 @ Jun 16 2016, 05:21 PM) Cu scuzele de rigoare pentru off-topic, cat consuma in Bucuresti si pe autostrada la 135km/h Lancerul si Mazda3? Ma puteti lamuri?

Mie la un stil de condus sportiv in oraș imi lua Lancer-ul 8.5 iar in afara 7.5 dar , din punctul meu de vedere având clasa in care sunt încadrate mașinile nu stiu daca 0.5 la % in plus sau in minus are vreo relevanta atunci cand te decizi pentru o astfel de masina. Pentru ca orice s-ar spune ambele mașini sunt " fațoase " si te fac sa întorci capul după ele. Pentru consum redus sunt alte variante care pot fi luate in calcul si care pana la un punct iti pot oferi aceleași lucruri doar ca sunt mașini de duzina si banale.

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Iun 17, 2016 12:44 pm

Lancerul meu 1.6 (117CP) benzina consuma:
- 8 - 8.5L/100km in bucuresti inafara orelor de varf, noaptea chiar mai putin;
- 9.5 - 10L/100km in bucuresti la ore de varf;
- 5.8 - 6.3L/100km la drum intins 120km/h afara si 60-70km/h in localitati;
- 7L/100km pe autostrada la 130km/h.

Cand temperatura exterioara e foarte scazuta (noiembrie-martie) consumul creste cu 0.2 - 0.5L/100km.
Folosirea ACului creste consumul urban cam cu 0.5 - 1L/100km, la drum intins sau pe autostrada nu e sesizabil.
Depasirea vitezei de 130km/h pe autostrada duce la cresterea vertiginoasa a consumului. De exemplu la 180km/h consumul e 13 - 14L/100km.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Vin Iun 17, 2016 6:49 pm

Felicitari! Ai luat decizia corecta

Avatar utilizator
Stefan Deiu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 05, 2016 8:55 pm
Contact:

Mesaj de Stefan Deiu » Sâm Iun 18, 2016 12:59 pm

In sfarsit am facut primii 150 km cu noua mea masina ( Mazda 3 sedan ) ! Din păcate pt Lancer ( de care am fost îndrăgostit ) nu exista termen de comparație intre cele doua mașini . Si asta in condițiile in care ma refer la Lancer 1.6 si Mazda 1.5 . De la ținuta de drum , confort , optionale ( si am luat doar varianta chalange ) si nu in ultimul rând felul in care arata , Lancer-ul este bătut la toate capitolele. Cred ca in momentul asta , exceptând " cocălărismele " gen proprietar de apartament cu doua camere si seria 5 in parcare , Mazda este cea mai fățoasă masina si asta fara a excela si a fi transformată in masina pt pasageri si nu pt șofer ( 100 de butoane si butonase inutile ).

Avatar utilizator
Terminator
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 31, 2016 12:58 am

Mesaj de Terminator » Dum Iun 19, 2016 2:58 am

Da...Lancerul este o mizerie, multumesc in numele forumului. Mazda e za best !!
Putin respect nu cred ca ar strica pentru restul care ne-am "multumit" cu Lancer, dar nu toata lumea e educata la fel.

Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Dum Iun 19, 2016 12:29 pm

QUOTE (Stefan Deiu @ Jun 18 2016, 12:59 PM) In sfarsit am facut primii 150 km cu noua mea masina ( Mazda 3 sedan ) ! Din păcate pt Lancer ( de care am fost îndrăgostit ) nu exista termen de comparație intre cele doua mașini . Si asta in condițiile in care ma refer la Lancer 1.6 si Mazda 1.5 . De la ținuta de drum , confort , optionale ( si am luat doar varianta chalange ) si nu in ultimul rând felul in care arata , Lancer-ul este bătut la toate capitolele. Cred ca in momentul asta , exceptând " cocălărismele " gen proprietar de apartament cu doua camere si seria 5 in parcare , Mazda este cea mai fățoasă masina si asta fara a excela si a fi transformată in masina pt pasageri si nu pt șofer ( 100 de butoane si butonase inutile ).

E hai sa nu o dam in extrema cealalta. 1.5 ala e benzina aspirat sau diesel? Daca e benzina si e aspirat n-are nicio sansa in fata 1.6 de pe lancer, iti spun sigur. Tu compari la interior o masina din 2016 cu una din 2008, normal ca aia din 2016 arata mai bine. Si inca o chestie, vezi ca ce a zis terminator mai sus e cam adevarat, no offence.
Si apropo de tinuta de drum la mazda 3, te iau la o plimbare pe serpentine cu al meu 1.8, varianta intense (cei care cunosc stiu despre ce vb) si sa vedem care sta mai bine. Am mers cu mazda 3 pe serpentine si e cam...barca, fara suparare. Mazda 3 este o masina f frumoasa, cam ce era lancerul cand a aparut in 2008. Este normal acum sa fie mai dotata la interior si mai aratoasa.

Noi cand ti-am recomandat sa te uiti la mazda am facut recomandarea in ideea ca vei fi indrumat spreo masina updatata care sa aiba in primul rand cutia in 6 trepte. Ne gandeam ca ne multumesti pentru recomandare, nu ca ce naspa a fost lancerul si ce misto e asta noua.

Avatar utilizator
moro
EVO I
Mesaje: 11
Membru din: Mie Mai 07, 2008 3:15 pm

Mesaj de moro » Dum Iun 19, 2016 6:39 pm

Apropo de tinuta de drum... mi-a placut tare mult remarca cum ca mazda 3 are tinuta mai buna decat lancerul...hai la o plimbare pe ceva serpentine si cu 2.0 did-ul meu (varianta instyle...pentru cine stie ce vorbesc)

Ca si design...nu e corect sa compari lancerul cu design din 2008 cu orice alta masina cu design 2016...pur si simplu sunt termeni de comparatie diferiti. Im plus, traba de design tine si de gusturi...si mie imi plac gagicile cu picioare lungi si fundul bombat...

Acum, daca omul si-a luat mazda, normal ca mazda este cea mai tare si orice alta masina pute...pai nu?!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori