Display-ul Central A Luat-o Rara Si Nu Mai Merge

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
Samyaza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Feb 04, 2009 2:22 pm

Mesaj de Samyaza » Joi Sep 22, 2016 10:43 am

Acum vreo doua zile am observat stand cu masina oprita si cheia pe accesorii ca display-ul a inceput sa afiseze tot felul de trasnai pe el. Se aprindeau pe rand cristalele alea lichide, iluminarea mergea. L-am demontat, ca se face foarte usor. M-am uitat la el i-am scos mufa din spate, l-am inspectat vizual, l-am pus la loc mergea.
Am observat ca atunci cand il atingeam in partea inferioara a circuitului facea desenele alea pe ecran, nebunia aia de jocuri de cristale.
L-am impartit in doua, pentru ca placile electronice sunt constituite din doua bucati, una orizontala una verticala care se unesc prin 2 conectori a vreo 4-5 pini fiecare, i-am bagat la loc a inceput sa mearga displa-uy. Cand sa-l montez la loc am observat ca luminile erau moarte amandoua. Am luat multimetrul, pentru ca becurile pareau bune si am inceput sa masor becurile, si la conectori si pe ele la craci direct, fiind T7 de 3W. Moarte. Masor circuitul prin care se alimenteaza de la afisaj, aveam 12 volti. Booon.. m-am grabit si mi-am luat 2 becuri de CN Dacia. Luminau ca moartea in vacanta, noroc ca am gasit pe net la un baiat din orasul meu niste leduri si am luat vreo 4 bucati, modele diferite sa fie.. Le-am montat ieri au mers perfect.
In dimineata asta band cafeaua in masina, am observat ca display-ul iar mi-a facut figura cu diferenta ca de data asta nu mai afiseaza absolut nimic. Inca nu l-am dat jos, urmeaza.
A patit cineva asa ceva? Ce poate sa fie?
M-a uimit tare cum s-au stricat alea doua becuri originale de retroiluminare a display-ului pe loc, fara ca macar sa le scot din soclulie lor. Fix asa am patit si cand am umblat la sistemul climatronic (semi-cliimatronic, sau cum se numeste ca nici AC clasic nu e nici climatronic bi-zona nu e).
Cum am tras sistemul afara, mi-au murit! A trebuit sa pun bosh-uri tot asa cu picioare lungi, la fel mi-a scazut intenistatea luminoasa. Ce parere aveti?
A mai patit cineva asa cu afisajul?
Mare lucru nu cred sa aibe.. sa se fi dus vreun SMD-ul dela o dioda ceva?... Sunt si mici ale naibii nu prea poti sa vezi ce scrie pe ele nu sti care-i rezistenta, care-i dioda.
Cred ca o sa ma pun cu pistoul de lipit pe el dar pana atunci poate mai aud ceva parerei. Deci figurile au inceput din zona ceasului, se aprindeau cristalele pe rand.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori