ÃŽnceput De Drum

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
gistor21
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 02, 2014 4:00 pm

Mesaj de gistor21 » Dum Iul 30, 2017 12:58 am

Salutări, tuturor! Scriu pe acest forum prima mea postare cu gândul de a obține informații cât mai multe și mai bune legate de Outlander 1.
Anul acesta se pare că voi avea nevoie de mașină pentru a ajunge la ore/stagii ( anul 4, medicină ). Părinții mei au decis să nu imi ia o alta mașină (deși am vrut un benzinar cu motor slăbuț din era 2003-2007) ci să îmi ofere vechea lor mașină, un Outlander 1 2.0 100kw din 2005 sau 2006. Inițial am refuzat gândindu-mă la consum , însă încep să văd o soluție în gpl la aceasta dilema.
Niște informații succinte despre mașină. A ajuns la 210k , ambreiajul schimbat pe la 180k , distribuția pe la la 200k, compresorul la aer pe la 180k și cam atât. Revizie ulei și filtre la 15-20k. Plăcute frână , Bielete si bucÅŸe schimbate , aripi interioare. Astea au fost schimbarile in ultimii 7 ani pe care le stiu de cand a inceput sa ma intereseze si pe mine. A fost pusă pe tester acum o lună și nu au fost descoperite probleme.
Așadar scopul postului e de a afla următoarele informații :
1. Ce ar trebui să mai verific înainte de a o lua? Nu mă pricep de aceea am și făcut aceasta postare. Mă refer injectoare, lichide, etc. Chiar nu știu. Vreau să previn și să nu repar.
2. O trecere a acestei mașini la gpl cred ca va urma și am urmatoarele curiozitati : consum, comportament și întreținere. Menționez ca montajul îl voi face la progaz sau sebi gaz din Buzău (locul de baștină).Consum actual este la un 10.8 mix vară , aer și mers sportiv. Care va fi în BucureÅŸti?
3. Posibilitate de instalare a unor senzori de parcare sau camere de marsarier printr-un ecran la 1din sau oglinda smart. Știe cineva?
4. Boxele de pe spate și tweetere(cele mici de pe ușa sus în colt) nu se mai aud. Doar cele de pe usile de fata de jos se aud. Soluții?
5. De asemenea masina are un încărcător pentru nokia vechi din ce știu și microfon în mașină. Am văzut același încărcător la o colega pe un polo din 2011 însă în locul telefonului e un adaptor bluetooth , pot găsi ceva asemator și compatibil pentruOutlander?
6.Are cineva un manual al acestei mașini, pdf în care pot verifica când și ce trebuie schimbat? Se pare ca tatal meu a pierdut-o.
Cam atât, sper sa pot primi niște raspunsuri din partea voastrăsta.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mar Aug 01, 2017 12:48 pm

Salutare.

Ce sa zic... nu-i rau sa mostenesti un SUV de la parinti

Chiar daca consuma 10+ in oras, fa o socoteala pur matematica, daca merita sa-i pui GPL la cati km estimezi ca vei face pe an X cati ani estimezi ca o vei mai utiliza.
Daca nu-ti iese vreo economie din care sa poti pleca anual intr-un city break macar, nu-ti bate capul cu GPL. Mai ales ca - inteleg - e prima ta masina.

E corect sa previi in loc sa repari, dar vezi sa nu cazi in laura opusa si anume sa te apuci sa repari ce nu e stricat, mai ales ca e masina vostra de ceva vreme si ar trebui sa stiti ce are/n-are.
Plus ca e o benzinara aspirata, care in general nu-ti da batai de cap.

Asa ca daca nu are vreo problema evidenta, mergi la un service cu simt de raspundere si verifica masina cap coada ca la carte...
- starea caroseriei, urme de rugina mai pronuntate care necesita atentie
- frane
- directie
- electrica
- starea amotrizoarelor, bucselor, pivotilor, bileletelor si in general a articulatiilor
- starea anvelopelor si unghiul de fuga (geometria directiei)
- starea pieselor si cauciuc (furtune...)
- urme de pierderi de lichide (asta nu inseamna ca pentru fiecare urma de vapor de ulei pe motor va trebui sa-l desfaci)

Daca chiar vrei, poti sa-i iei si noxele ca sa-ti faci o idee daca vei trece pe bune sau ajutat la ITP data viitoare si totodata vei afla daca 'trio'-ul format din debitmetru aer - sonda lambda - catalizator mai functioneaza cum trebuie.

Dar repet... nu te apuca sa repari ce nu e stricat, bazandu-te pe 'mi se pare ca...' sau 's-ar putea sa....', 'am auzit ca ar fi bine sa...'

Verifica / intreaba parintii cand au schimbat si celelalte lichide in afara de uleiul de motor (ulei cutie viteza + cutie transfer, ulei diferentiale, lichid de frana, antigel).
De asemenea, afla cat de des se schimba distribuitia la motorul asta.

Manuale de Outlander I gasesti pe net cate vrei, erau chiar si aici pe forum. In ele in general gasesti graficul de intretinere in functie de rulaj (km) si timp (ani).

Referitor la instalatia audio, senzori parcare/camera si BT pt telefon, mergi la o firma care monteaza car audio+alarme si le rezolvi pe toate intr-un loc. (asta daca nu esti genul DIY si ti le repari montezi singur).
Kitul vechi de Nokia vezi sa nu fie cumva pentru 6310 ca iti recuperezi banii pentru o revizie din valoarea lui. Desi e putin probabil daca masina e din 2005/6.

Spor si tine-ne la curent .







Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori