consum ulei la 2.0

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
ruhtra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 10:49 am

Mesaj de ruhtra » Joi Iul 31, 2008 4:40 pm

cat va consuma voua ulei ...ma refer aici la cei care au motorul de 2 de la vw pus pe masina ..caci pe mine m.a disperat ..umblu cu bidonul de ulei in portbagaj....cam bag 1 litru la 1000 de km ...si aia la service imi zic ca e normal :-(

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Vin Aug 01, 2008 8:20 pm

Daca te iei dupa cartea tehnica, acolo zice ca pana la 1L la 1000 km e normal, dar mie nu mi se pare. Mie personal mi-a consumat aprox 300 ml in primii 7000 km (rodaj) si apoi aproape deloc. I've got a serios problem dude... I'm sorry

Dar acum vad... Moshule! Ti-ai pus kit Rallyart... Errr... Ti-ai pus problema ca e de la ala?!

Avatar utilizator
ruhtra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 10:49 am

Mesaj de ruhtra » Vin Aug 01, 2008 8:33 pm

m.am gandit ca ar putea fi de la ala ..dar parca mi se pare prea mult ...cred ca tocmai consumul asta de ulei ma va face sa renunt la ea ..cu toate ca in rest sunt super multumit....mi se pare foarte mult ca la un rezervor jumate sa iau si ulei din peco sa bag ...ca naiba ca doar nu mi.am luat raba ...in fine am inteles ca numai pe moatoarele astea de vw e asa

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Vin Aug 01, 2008 10:59 pm

"Doar la motoarele VW e asa"?! Ai pus kit de marit puterea pe motorul de 2.2 si s-ai dai blana sa vezi daca consuma ulei? Te anunt ca la toate motoarele scrie in cartea tehnica "pana la 1L ulei la 1000km e normal in functie de conditiile de utilizare". Eu am vorbit cu un proprietar de Toyota Corolla benzina care ii consuma cam atat.
Este adevarat ca a avut probleme acest motor cu consumul de ulei, dar au fost in mare parte rezolvate. Iti reamitesc ca acest motor este la sfarsitul carierei, acest lucru fiind principalul motiv pentru care m-am repezit sa-l cumpar. Singurul lucru care ar putea fi mai simplut de rezolvat ar fi daca nu ar fi etanse garniturile si sa scape ulei. Daca e de la motor, e naspa ca nu prea ai ce face. Dar eu nu stiu cum l-ai exploatat. Daca l-ai turat foarte tare, mai ales in rodaj si in plus ai si kitul de putere, pot baga mana in foc ca de la asta e.
Dar imi pare foarte rau pt tine, frate Mistubist, si sper sa-ti rezolvi problema, ca si asa motorina e shcumpa, daca mai bagi si ulei...

Pace

Avatar utilizator
ruhtra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 10:49 am

Mesaj de ruhtra » Mar Aug 05, 2008 10:24 pm

am mers cu ea perfect in rodaj ..exact cum scrie la carte ...probabil ai dreptate ..e de la kitul ala ..adevarul e ca ..piciorul il cam bag in ea..rau :-D , doar de aia i.am pus kitul , si adevaraul e ca scoate putin fum cand o calc..dar e super cand o vezi cum trage :-D ..stiu gata nu mai spune ...vreau putere ...sa cumpar ulei :-D :-D

Avatar utilizator
lecatha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 11, 2008 5:12 pm

Mesaj de lecatha » Mar Noi 11, 2008 5:39 pm

salut

cu ce ulei trebuie completat la un Outlander 2.0 DI-D 140 CP din iunie 2008? ar fi prima data in 8500 km, se cam apropie de minim. in manual nu am gasit decat gama vw 50501/50601... m-ar interesa marca/tipul celui original

merci

Avatar utilizator
ruhtra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 12, 2008 10:49 am

Mesaj de ruhtra » Vin Noi 14, 2008 11:45 pm

vw recomanda :-D castrol sau mobil ...daca vii la craiova la reprezentanta mitsu( e de kkt ...reprezentanta nu masina :wink: ) or sa iti spuna sa bagi valvoline ...parerea mea ..baga frate castrol ca e cel mai bun

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Noi 18, 2008 10:42 am

QUOTE (lecatha)salut

cu ce ulei trebuie completat la un Outlander 2.0 DI-D 140 CP din iunie 2008? ar fi prima data in 8500 km, se cam apropie de minim. in manual nu am gasit decat gama vw 50501/50601... m-ar interesa marca/tipul celui original

merci

Eu am sunat la asistenta (MAP) si mi-au zis ceva care nu m-a convins si nu stiu de ce am mai sunat si la service si mi-au spus de acolo ca toate Oultander-ele vin initial cu Mobile One 5W30 ESP Formula. Am primit si ceva explicatii, cum ca ar fi special pentru motoare care au filtre de partivule si etc...
Am completat cu asa ceva... si pare ok.
sungura mentiune este ca am dat 63 de Lei pe un litru de ulei! ...brrrrrr!

Avatar utilizator
mitzsu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 29, 2007 10:49 am

Mesaj de mitzsu » Vin Dec 12, 2008 11:11 am

Multumesc lui Dumnezeu, la ~ 14.000 km parcursi din care ~ 10.000 numai in oras, am completat vreo 600 gr ulei in primii 4000 km. (Mobile One 5W30 ESP).
De atunci nu a mai avut nevoie de completari. Normal, in septembrie, la revizia de an (nivelul era ok) a fost schimbat. Controlat zilele trecute, totul ok !
Numai bine tuturor

Avatar utilizator
vali4715
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 30, 2007 6:27 pm

Mesaj de vali4715 » Lun Dec 15, 2008 2:34 pm

La 10.000 km am bagat Mobil One, aproximativ 800 grame. Nivelul de ulei era la minim, noroc ca m-am uitat. Obiceiurile de la Dacie nu se uita. Motorul este cel de 2.0 DI-D.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 24 vizitatori