Revizie Cutie Automata

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
dandf_18
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 22, 2018 3:51 pm
Contact:

Re: Revizie Cutie Automata

Mesaj de dandf_18 » Joi Ian 10, 2019 1:00 pm

Mersi pentru raspuns spinner.

Urmeaza in perioada apropiata sa ii schimb bujiile, testez injectoarele, sa vad ce e pe acolo, pentru ca am si o turatie fluctuanta la ralanti. Am observat ca face asta si pe benzina, si pe gpl (are instalatie din germania - zeicom).

Referitor la ulei de cutie automata, astept niste pareri despre diferite uleiuri. Nu stiu daca sa ii pun DiaQueen CVTF-J1 recomandat de producator, sau sa trec pe Liqui Moly sau Motul. Un prieten bun (fost inginer mecanic de service), mi-a recomandat sa ii pun original sau ZF. Dar nu gasesc ZF pentru CVT (sau nu stiu eu care este).

Oricum, astept sa se mai incalzeasca vremea, si ma apuc de schimbat si pus la punct. Ma batea gandul sa merg chiar si pana la Timisoara; am auzit ca Samo reparatii cutii viteze este printre cei mai renumiti din tara, iar el am vazut ca merge tot pe ZF.
Mai astept, sa trec de autenticitate si numere, si ma apuc de bagat bani in ea.

O zi buna.

Avatar utilizator
palatin
EVO I
Mesaje: 9
Membru din: Sâm Sep 11, 2010 2:00 pm
Contact:

Re: Revizie Cutie Automata

Mesaj de palatin » Sâm Iun 29, 2019 8:17 pm

salut
am o intrebare: masina are kit de ungere supape daca e pe GPL? am tot citit despre astea ,dar infrmatiile vin doar de la cei ce vand asa ceva....as vrea sa aflu si parerea unuia care are montata asa instalatie
mersi

dandf_18
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Joi Noi 22, 2018 3:51 pm
Contact:

Re: Revizie Cutie Automata

Mesaj de dandf_18 » Sâm Iun 29, 2019 8:49 pm

Salutare. Eu pe ea am luat-o cu tot cu instalatia gpl si are sistem de ungere. Are un bidon in partea pasagerului, langa bidonul de lichid de racire a motorului. Abia am completat acum, dupa ce am mers vreo 7000 km de cand am adus-o si era doar jumatate. O sa fac si o poza cand am timp. Weekend placut tuturor.

mip
EVO I
Mesaje: 4
Membru din: Mar Iul 16, 2019 9:02 am
Contact:

Re: Revizie Cutie Automata

Mesaj de mip » Mie Iul 17, 2019 9:15 am

Salut, puteti sa-mi spuneti, va rog, ce tip de cutie automata e pe Outlander-ele de dupa 2013?
Merci.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 25 vizitatori