Angel eyes

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

Angel eyes

Mesaj de Greierele » Lun Mai 20, 2019 3:51 pm

Salutare tuturor,
M-am tot uitat dar nu am gasit ceva legat de leduri pentru daylight pentru outlander dar in afara de acele leduri care se pun jos pe masca nu prea am vazut, (poate nu am cautat unde trebuie), dar mi-au atras atentia acele cerculete (angeleyes) care dupa mine arata dragut si ma atrag, dar care se pun in interiorul farului. (as pune cateva poze sau un link cu nuntul dar nu stiu daca se poate sau daca am voie).
Din anunturile vazute, ce inteleg eu, este faptul ca pentru a ajunge in interiorul farului la oglinzi ca sa fixez acele benzi led rotunde (angel eyes) pe marginea fiecarui bec trebuie indepartat geamul, am vazut si acele cleme si suruburi de prindere, dar intreb insa, daca se scoate geamul farului si se refixeaza inapoi se strica ceva ? Am auzit cum ca s-ar putea sa se abureasca farul ca nu se mai etanseizeaza dar, daca scot becul din locasul lui pentru a-l inlocui, nu tot aia ar fi ? Daca vorbeam de o zona vidata intelegeam, dar asa ?

Daca imi poate raspunde cineva sau poate care a facut asa ceva ar fi super.

Multumesc si salutari tuturor !

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Re: Angel eyes

Mesaj de Alex44 » Mar Mai 21, 2019 10:49 am

Salut,

Trebuie dezlipita "sticla" (e plastic). De cele mai multe ori se abureste farul dupa modificari, pt ca majoritatea recicleaza masticul de etansare. Daca lucrezi foarte atent nu e o problema uriasa. Dar poti si cumpara mastic de far si sa cureti bine vechiul mastic apoi sa aplici mastic proaspat.

Nu e tocmai ca si cum ai scoate becul, daca nu replipesti bine sticla o sa ramana diverse spatii pe unde o sa patrunda aer si umezeala care apoi vor condensa in far. Plus sa ai grija inainte sa le lipesti sa le stergi bine in interior de praf. Eu am lasat o amprenta pe una din lupe si n-am vazut s-o sterg si acum imi sta pe creier, dar cine mai desface farul iar...

Iti trebuie un pistol cu aer cald si o cutie de carton pt a incalzi treptat si uniform farul ca sa-l poti dezlipi, nu risca in cuptorul de la aragaz.

https://www.youtube.com/watch?v=r7D8dex_Sqg

Greierele
EVO I
Mesaje: 7
Membru din: Dum Apr 07, 2019 8:40 pm
Contact:

Re: Angel eyes

Mesaj de Greierele » Mar Mai 21, 2019 1:44 pm

Multumesc pentru raspunsuri. Am vazut si clipul video.
Nu cred ca vreau sa risc in cazul acesta, chiar daca nu pare greu, daca ceva nu iese perfect o sa regret cu siguranta.
Poate daca ar exista ateliere care se ocupa de asa ceva si care intr-adevar sa ofere si garantie pentru lucrare ar fi altceva, insa sunt sigur ca va costa de stul de mult si tin la farurile actuale cat sa nu incerc sa fac eu aceste operatiuni.

Erau frumoase dar poate gasesc alte variante noninvazive.
Toate cele bune !

Hoffmann
EVO I
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 22, 2019 1:53 pm
Contact:

Re: Angel eyes

Mesaj de Hoffmann » Joi Mai 23, 2019 10:24 am

@Greierele....la farurile de pe Outlander-ul din link-ul de mai jos te referi ?

https://www.olx.ro/oferta/mitsubishi-ou ... 30a29b9c3f

Am incercat sa le caut pe net dar nu prea am gasit nimic.

Outlander-ul din link vad ca are si asa zisele angel eyes din jurul becului dar si banda de leduri pe post de day lights de la baza farului.

Parca nu m-as apuca sa pun eu dar as cumpara niste faruri AM ca cele din link.

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Re: Angel eyes

Mesaj de Extremero » Vin Mai 24, 2019 6:49 pm

Daca vrei solutie non invaziva si care sa lumineze ca DRL-urile de fabrica de pe masinile mai noi vezi ca exista de la Osram doua kituri care inlocuiesc proiectoarele de ceata cu niste proiectoare bivalente: DRL si ceata. (au si diverse alte functii... follow me home, cornering, avarii...)

Cauta Osram LEDFOG101 sau LEDFOG103

Sunt scumpicele dar sunt din alt film fata de kiturile 'universale' de 200 lei setul....

Dupa mai multe incercari cu diferite mizerii (unele nu tocmai ieftine) m-am enervat si mi-am luat in kit LEDFOG101.
Gasesti si clone chinezesti ale kiturilor Osram sau alte modele bivalente, dar si alea sunt mai scumpe decat DRL-urile universale.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori