zgomot ciudat

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
adi oarga
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 26, 2008 5:21 pm

Mesaj de adi oarga » Lun Dec 22, 2008 11:05 am

salut
de cateva zile aud in partea spate stanga, in momentul cand masina trece peste denivelari(linii de tramvai gropi, etc) un zgomot ca si cum ar bate ceva in roata suspensie, nu stiu, dar se aude diferit fata de partea dreapta a masinii.
Are cineva habar despre care o fi problema?
Am facut si o programare in ian 2009 la service (masina e in garantie) dar parca prevad ca nu o sa ii gaseasca nimic.

Avatar utilizator
Klez
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 28, 2008 9:58 am

Mesaj de Klez » Lun Dec 22, 2008 5:25 pm

Ai putea verifica bucsele de la bara stabilizatoare. Le poti vedea cu ochiul liber. Oricum... daca ai facut programare la service o sa-si faca baietii treaba pe standul de jocuri(de directie, nu te gandi la jocuri pe calculator). Cel mai probabil o bucsa dusa... nu-i nimic grav, nu o sa-ti cada roata in 5000 km

Avatar utilizator
adi oarga
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Sep 26, 2008 5:21 pm

Mesaj de adi oarga » Mar Dec 23, 2008 6:32 pm

QUOTE (Klez @ Dec 22 2008, 05:25 PM) Ai putea verifica bucsele de la bara stabilizatoare. Le poti vedea cu ochiul liber. Oricum... daca ai facut programare la service o sa-si faca baietii treaba pe standul de jocuri(de directie, nu te gandi la jocuri pe calculator). Cel mai probabil o bucsa dusa... nu-i nimic grav, nu o sa-ti cada roata in 5000 km





am fost la service si a trebuit sa fac plimbari pe drumuri mai denivelate impreuna cu mecanicul (pe rampa nu au descoperit nimic) in final s-a descoperit ca zgomotul venea de la un surub de la telescopul spate stanga. A fost ceva de 5 minute de strans cu cheia, si baietii au fost super nu m-au taxat cu nici un leu.
Am scris aceste randuri in ideea ca poate cineva, se va mai intalni cu o asemenea problema.

Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Mar Ian 12, 2010 4:14 pm

Ca sa nu mai deschid un topic nou m-am gandit sa postez aici :

De vreo cateva zile la franare se aude un scartait foarte puternic ( fier-pe-fier ) si nu pot sa-mi dau seama de ce.Nu se aude tot timpul, doar uneori si ma gandeam ca ar fi din cauza faptului e ud pe jos desi am mai condus si alte masini in aceleasi conditii si nu am intampinat problema asta.Masina are 13.000 km asa ca treaba cu uzura placutelor de frana sare din schema, basca de faptul ca am facut revizie inermediara la 10 K si baietii de la M Car nu mi-au semnalat necesitatea schimbarii lor

A mai patit cineva asa ceva ?

Si inca ceva : am fost nevoit sa bag masina putin prin zapada si am cam abuzat de ea in sensul ca a inceput sa miroase a ambreiaj incins ( mea culpa ).De atunci insa de fiecare data cand spal parbrizul in habitaclu intra un aer de plastic incins in loc sa miroase a lichid de parbriz.O problema cam tembela dar ma gandesc ca poate macar unul din voi s-a izbit de asa ceva

merci

Avatar utilizator
lgp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 23, 2009 9:36 am

Mesaj de lgp » Mie Ian 13, 2010 2:33 pm

QUOTE (maverick_24 @ Jan 12 2010, 04:14 PM) ....
De vreo cateva zile la franare se aude un scartait foarte puternic ( fier-pe-fier ) si nu pot sa-mi dau seama de ce.Nu se aude tot timpul....

am avut si eu problema aceasta anul trecut, si m-am dus foarte suparat la reprezentanta, crezand ca nu au verificat placutele, dupa ce, cu vreo 2 saptamani inainte, fusesem la revizie. au sustinut ca nu sunt placutele uzate, ci sunt "colmatate", sau ceva de genul, in sensul ca sunt pline de praful care se roade de pe ele, si alte mizerii. placutele au un canal care le traverseaza, si acela era plin, si din cauza aceasta se aude zgomotul. placutele ar mai rezista inca 15.000km pana la revizia urmatoare.
deoarece am mers cu scandal, mi-au retinut masina, au demontat, au curatat placutele , si au dat pe placute si pe disc cu ceva solutie care se vedea ruginie la culoare, cu rolul de a curata.
adevarul e ca de atunci am facut aproape 8000 km si nu am mai auzit zgomotul...dar de curand se pare ca isi revine:D
am mai dat eu cu un spary de curatat placute si disc, se gaseste prin Metro, si ceva s-a mai simtit, in sensul ca nu mai scartaie. sa vad cat ma tine. Mai am 7000km pana la revizie, deci prin vara-toamna. sper sa nu ajung iarasi la scartait, ca schimb placutele direct, si asa sunt uzate.

din cate stiu eu, sunt placute ecologice, nu mai sunt unele cu azbest in ele (mai tari), si de aceea se uzeaza mai repede - am auzit numai, deci se poate sa fie o prostie ce zic

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Joi Ian 28, 2010 6:43 pm

QUOTE (maverick_24 @ Jan 12 2010, 04:14 PM) Ca sa nu mai deschid un topic nou m-am gandit sa postez aici :

De vreo cateva zile la franare se aude un scartait foarte puternic ( fier-pe-fier ) si nu pot sa-mi dau seama de ce.Nu se aude tot timpul, doar uneori si ma gandeam ca ar fi din cauza faptului e ud pe jos desi am mai condus si alte masini in aceleasi conditii si nu am intampinat problema asta.Masina are 13.000 km asa ca treaba cu uzura placutelor de frana sare din schema, basca de faptul ca am facut revizie inermediara la 10 K si baietii de la M Car nu mi-au semnalat necesitatea schimbarii lor

A mai patit cineva asa ceva ?

Si inca ceva : am fost nevoit sa bag masina putin prin zapada si am cam abuzat de ea in sensul ca a inceput sa miroase a ambreiaj incins ( mea culpa ).De atunci insa de fiecare data cand spal parbrizul in habitaclu intra un aer de plastic incins in loc sa miroase a lichid de parbriz.O problema cam tembela dar ma gandesc ca poate macar unul din voi s-a izbit de asa ceva

merci

Maverick_24: scartiatul metal pe metal se aude de la placutele de frana... deci trebuiesc schimbate! Eu le-am schimbat pe la 27000 Km si la 30000 am schimbat si discurile de frana pe fata.
Legat de miros de ambreiaj incins, am patit-o si eu de curand pe zapada. Dupa ce am simtit mirosul mi-am adus aminte de o vorba: lasa sa patineze roata nu ambreiajul: costurile sunt mai mici la schimbarea de cauciucuri decat la schimbarea de ambreiaj! In plus ai optiunea 4WD-Lock care o poti folosi cand patineaza rotile! Din nou trebuie sa ai mare grija cu ambreiajul ca daca cuplezi 4WD-Lock-ul nu-i de gluma cu puntea!
Mie nu mi-a mai intrat miros de nimic dubios dupa ce am mirosit ambreiajul.

Ca idee, legata de modul in care se lucreaza cu ambriajul si acceleratia in modul 4WD-Lock , am invatat multe la Mitsubishi Adventure Day. In mare treaba-i simpla: bagi I-a si dupa ce debriezi (relativ scurt)nu mai ai ce cauta cu piciorul pe ambreiaj! Usor de zis, greu de facut!
Succese!

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Lun Feb 01, 2010 10:23 pm

Dilema
Vreau sa stiu daca, pe frigurile astea suspensia fata este mai zgomotoasa la toti dintre voi, sau numai eu am vreo problema?
Mai ales dinspre roata dreapta fata aud o bataie infundata (parca si un pufait) dar, numai cand se flexeaza mai mult roata. La stanga mai rar. Culmea e ca nu se aude atunci cand trec peste denivelari (cum ar fi cele de la trecerile depietoni), ci doar cand trec prin gropite. Adica se aude numai daca imi coboara roata mai intai si apoi urca, nu invers. O fi de la telescop?

Avatar utilizator
XTra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 29, 2007 10:19 am

Mesaj de XTra » Mar Feb 02, 2010 10:51 pm

si eu aud bataie pe fata dreapt. masina are 115000km am urcat-o pe stand si nu are jocuri la directie. ma tem sa nu fie telescopul. urmeaza sa-i fac un test.

Avatar utilizator
andreiderme
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 16, 2007 8:37 pm

Mesaj de andreiderme » Mie Feb 03, 2010 5:48 pm

Referitor la scartaitul la franare: am avut asa ceva, numai cand franam incet, ma apropiam de stop si facea inainte de oprire. La revizie le-am spus si au spus ca stiu de la ce e: ca s-ar freca placutza de frana de marginea discului (aia iesita inafara). Au pilit placutzele in locul ala si mi-au spus ca s-ar putea sa mai faca, dar nu a mai facut pana acum cand mai am o mie doua de km si o sa schimb placutzele.
Sper ca am fost de ajutor

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Lun Mar 15, 2010 9:44 pm

Nu si-a schimbat nimeni ceva pe la suspensii? Pe garantie?
Am ceva zgomot la suspensia dreapta fata. Vreau sa stiu daca se rezolva pe garantie, sau nu.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori