Cat Se Poate Merge Pe "rosu" ?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
maverick_24
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Ian 14, 2009 4:23 pm

Mesaj de maverick_24 » Joi Iul 09, 2009 8:19 pm

Mi s-a intamplat de 2 ori pana acum sa imi dea mesajul de alerta pentru realimentare si, fiind nou posesor de Outie, nu prea stiu cam cati km se mai pot face linistiti pana la benzinarie.Teoretic ar mai fi inca vreo 50 km insa, daca o mai patesc vreodata si, cine stie, poate ma grabesc sau n-am bani pe la mine si nu pot alimenta imediat, as vrea sa stiu cati km pot face in siguranta
Am patit-o astazi si pe o raza de vreo 20 km nu aveam unde sa alimentez si m-au cam apucat transpiratiile si la propriu si la figurat ( am oprit aerul conditionat in secunda 2 )

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Iul 09, 2009 9:19 pm

Practic nu poti determina cati km mai poti efectua cu rezerva de benzina (avertizorul aprins)
asta depinde foarte mult de stilul de condus.
daca tii motorul turat normal ca nr km se vor imputina.
daca insa mergi in stil economic km ii poti lungi.. nu insa la nesfarsit!
stiu (teoretic) ca avertizorul de benzina se aprinde in momentul cand mai sunt
in rezervor aprox.~ 6-8l carburant.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Joi Iul 09, 2009 9:32 pm

la outlander cred ca are mai mult de 10 litri cand se aprinde becul. eu dupa ce merg mult pe rosu (vreo 40-50 km) si fac plinul imi intra max 44 litri. deci 6 litri tot mai am in rezervor

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Vin Iul 10, 2009 7:01 am

de obicei in rezerva se regaseste cel putin 10-12% din capacitatea totala a rezervorului..fa o socoteala si fii mai precaut

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Vin Iul 10, 2009 9:12 am

O singura data am patit sa merg pe rosu (in general alimentez cand mai am 100-150 km pana la pompa) dar atunci nu am agsit nici o benzinarie sa imi "placa" (fara particulari) iar la Lukoil Falticeni era coada mare si am zis ca ma risc...iar de la Falticeni am mers pana la Gura Humorului pe rosu, insa sincer, a fost singura data si nu mai fac asta, nu s-a intamplat nimic dar mi se pare ciudat sentimentul sa nu stiu cand se poate opri motorul asa ca, mereu fac plinul din timp. Pana la urma tot banii aia sunt...

Avatar utilizator
crisstiann
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Dec 14, 2008 5:40 pm

Mesaj de crisstiann » Joi Aug 20, 2009 1:55 pm

QUOTE (maverick_24 @ Jul 9 2009, 08:19 PM) Mi s-a intamplat de 2 ori pana acum sa imi dea mesajul de alerta pentru realimentare si, fiind nou posesor de Outie, nu prea stiu cam cati km se mai pot face linistiti pana la benzinarie.Teoretic ar mai fi inca vreo 50 km insa, daca o mai patesc vreodata si, cine stie, poate ma grabesc sau n-am bani pe la mine si nu pot alimenta imediat, as vrea sa stiu cati km pot face in siguranta
Am patit-o astazi si pe o raza de vreo 20 km nu aveam unde sa alimentez si m-au cam apucat transpiratiile si la propriu si la figurat ( am oprit aerul conditionat in secunda 2 )
pai...rezervorul cica are 60L. Eu am alimentat exact cind s-a aprins becul (dupa vreo 200m) si mi-au intrat aproape 57L. Acum ori mai erau in rezervor 3L(ceea ce e exclus) ori rezervorul este mai mare de 60L. In general merg de la plin la plin si incarc pina la gura..........

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Joi Aug 20, 2009 3:19 pm

la lancer rezervorul are 59 de litri, si de 2x s'a aprins becul rosu: odata am alimentat imediat dupa aprindere si au intrat 49 de litri, iar a doua oara am mai mers cam 50km, au intrat 53 de litri. Asadar, tind sa ii dau dreptate liglei.

Avatar utilizator
Jinx
Mesaje: 0
Membru din: Mie Mai 21, 2008 9:31 am

Mesaj de Jinx » Joi Aug 20, 2009 6:33 pm

Odata aprins becul, deja jumatate din rau este facut. Te va mai tine suficient cat sa te duci la benzinaria preferata, dar mizeriile de pe fundul rezervorului incep sa isi intre in drepturi

Avatar utilizator
i2c
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 10, 2008 9:16 pm

Mesaj de i2c » Joi Aug 20, 2009 7:05 pm

Circa 75 km (60 km pe A2) cu 90km/h (pe banda 1, ca ultimul moşneag) cat mai constant, fără AC, cu un Colt 1.3. Şi cu tonele de transpiratii reci...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Vin Aug 21, 2009 10:51 am

Am mers peste 100 km cu becul e rosu pe autostrada. cu viteza sub 130 km/h in principiu

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori