Scaune Auto Bebe

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
soc2008
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 27, 2008 12:53 am

Mesaj de soc2008 » Sâm Feb 06, 2010 2:17 pm

Va salut. As vrea sa deschid o discutie despre ce scaune auto folosim pt micutzii nostrii. Eu trebuie sa cumpar un scaun de masina pt baiatul meu de 8 luni si observ o varietate foarte mare de modele si preturi. Intrebarile ar fi bineinteles care este mai sigur si mai confortabil, ce amanunte ar trebui avute in vedere la achizitionare, sunt chiar mai sigure cele cu isofix sau este doar o gaselnitza comerciala? Va multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Dum Feb 07, 2010 8:31 am

salut, in iulie intru si eu in categoria de familie. initial m-am gandit la scaunele de la mitsubishi, mi-am zis ca ar trebui sa se potriveasca cel mai bine, nu?! eu ma intreb daca trebuie sa caut scaun pt anul masinii mele sau se potrivesc oricum

Avatar utilizator
allexino
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Noi 15, 2007 1:35 pm

Mesaj de allexino » Dum Feb 07, 2010 8:56 am

Baietelul meu se va naste la sfarsitul lui mai si deja am inceput cautarea pt scaune auto de bebe. M-am uitat si pe cele de la Mitsubishi din lista de accesorii dar mi se par scumpe la 400 de euro. Mai cautam! Oricum stiu ca trebuie sa indeplineasca anumite cerinte pentru siguranta. Urmeaza sa ma informez mai in detaliu...

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Dum Feb 07, 2010 10:36 am

felicitari mai viitorilor tatici. ma bucur foarte mult cand vad ca ni se inmultesc familiile.
bebeul meu, face miercuri doua luni, dar dinainte sa se nasca, am luat un chico (s-a ivit o oportunitate) care nu se prinde cu isofix, ci cu centura de siguranta, dar nu mi se pare ca se misca prea mult. si chiar daca e, dau scaunul din dreapta un pic mai in spate si se propteste in el (asta acum cand e montat cu spatele la sensul de mers si este si in pozitia cea mai culcata - deci ocupa cel mai mult spatiu)
scaunul care l-am luat eu e vreo 500 -600 roni Zenith 0+ parca il cheama. e intre 0 si 9 kg.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Dum Feb 07, 2010 5:33 pm

Sunt cu ochii pe voi. Ma intereseaza si pe mine subiectul, dar noi mai avem de asteptat pana prin iulie-august + inca o scurta perioada.

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Lun Feb 15, 2010 7:33 pm

Pai treaba sta in felull urmator:
Cat este copilul mic merge cu "scoica" aia care se pune pe scaunul din fata si prinde cu centura de siguranta! Nu uitati sa dezactivati airbag-ul de la scaunul pasagerului cand il puneti acolo. Cand zic "scoica" la asta ma refer:

Cand creste un pic mai mare si poate sta in fund se schimba treaba. Eu am folosit si inca folosesc un scaun no-name (este ceva mai vechi) care se pune in spate si se prinde cu centura de siguranta. Il am pus pe scaunl dreapta-spate si este foarte bun pentru ca se lasa destul de mult pe spate (doar partea in care sta copilul se lasa pe spate, restul suportului ramanad fixat in centura) si poate sa doarma copilul foarte bine (asta sugerez sa urmariti cand va luati un astfel de scaun). Pentru exemplificare, arata ceva in genul asta:

Cand trece de 3 ani deja va puteti gandi la ceva de genul

In principiu, scaunele cu ISOFIX sunt rare si scumpe. Eu am unul de genul celui pentru copii mai mari de 3 ani dar nu le recomand in mod special.

Ca sa stiti ca vorbesc din experienta, va zic ca am iun baiat care in cateva zile face 2 ani si un al doilea copil este pe vine, motiv pentru care nu stiu daca vom ajunge la intalnirea de Primavara-Vara!
Daca vreti, ma pot "chinui" sa ajung la o intalnire de vineri sa va arat ce si cum!

Legat de achizitia scaunelor, va sugerez sa mergeti la targurile organizate pentru copii si veti gasi acolo o gramada de scaune de masina! Numai anul trecut au organizat la Polivalenta 3 sau 4 astfel de targuri!

Pentru orice intrebari va stau la dispozitie!

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Feb 16, 2010 12:38 pm

nu am numarat eu bine sau e nevoie de 3 scaune?! nu exista un fel de 3'n'1?

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mar Feb 16, 2010 6:23 pm

Ai inteles bine! Ai nevoie de 2-3 scaune. Minimul este 2: scoica si inca unul!
Eu nu am vazut nici un scaun care sa acopere toata perioada de crestere si sa lase copilul sa stea lejer in scaun.
Singurul tip de scaun care poate fi mai "longeviv" este unul in genul celui prezentat de mine in varianta a treia. Sunt unele care se inalta destul de mult si in ulttima faza se foloseste doar sezutul pentru a inalta un pic copilul cand sta pe scaun. Este singurul tip de scaun pe care il poti folosi pana pe la 8-9 ani, parca.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Feb 16, 2010 10:38 pm

dar la 8 - 9 ani, nu e cam -batran- sa mai stea in scaun special? io ma gandeam ca deja de la 3-4 ani, sa renunt la scaun

Avatar utilizator
MIB
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Oct 29, 2008 7:40 am
Contact:

Mesaj de MIB » Mie Feb 17, 2010 11:37 am

La 8-9 ani poate sa stea si fara scaun, dar varinta de care iti spuneam eu lasa doar sezutul scaunului la varsta asta si perminte copilului sa vada pe gam mai usor.
Parerea mea este ca la 3-4 ani este prea tanar ca sa stea fara scaun! .. parerea mea!

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori