Aux In La Cd/mp3 Stock?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
amigaseamoon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 12, 2011 12:57 pm

Mesaj de amigaseamoon » Lun Mai 16, 2011 11:21 am

Salutare,

Am o intrebare usor... naiva. La cd/mp3 playerul stock de pe outlander, deci nu sistemul rockford fosgate, exista cumva posiblitatea de a cupla un alt device de sunet, iphone, mp3player, ipod, orice... ? Exista vreun adaptor tip mufa care se poate cupla cumva la unitatea audio ?

Outlanderul meu e din 2008, si e versiunea de baza.

Avatar utilizator
YRY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 20, 2009 9:57 am

Mesaj de YRY » Lun Mai 16, 2011 1:20 pm

Cand te-ai referit ,, La cd/mp3 playerul stock de pe outlander '', ai vrut sa faci referire la cel din atasament ?
Fişiere ataşate
radio.jpg
radio.jpg (324.2 KiB) Vizualizat de 7073 ori

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Lun Mai 16, 2011 2:26 pm

imi permit sa raspund eu in locul initiatorului topicului: da, e interesant de stiut daca se poate conecta un player extern la HU stock din poza de mai sus

de asemenea exista si butonul "Load" in stanga: aveti idee daca se refera la vreun CD changer existent dar inactiv din motive de marketing ?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Mai 16, 2011 10:29 pm

Din moment ce se vinde de catre Mitsubishi => se poate
Vezi pe pagina de accesorii reperul 'Cablu Auxiliar'. Ai acolo doua coduri: unul pentru sistemul cu navi (MMCS) si celalalt pentru CD player normal (cod: MZ360136EX).

Uite un exemplu de DIY: http://www.streetunitforum.com/showthread.php?t=6245 . In afara de asta, mai vazusem undeva un tutorial, dar nu-mi amintesc unde....

Uite ceva asemanator si pe eBay sau unul chiar cu acel cod.

Toate bune

Avatar utilizator
amigaseamoon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 12, 2011 12:57 pm

Mesaj de amigaseamoon » Mar Mai 17, 2011 3:04 pm

@ YRY : Da, asa arata cd playerul, cu singura precizare ca cel din fotografie pare sa aiba conectata o magazie de cd-uri ( in dreapta LCD-ului are o numerotare de la 1-6).

@ Extremero : multumesc mult pentru informatii, o sa sun la un service sa vad daca au cablul respectiv ! 50 E.... cam scumputz...

Revin dupa ce vorbesc cu mitsu people.

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mie Mai 18, 2011 9:55 am

am sunat eu si trebuie comandat. intr-adevar, se conecteaza in HU prin spate (deci necesita demontaj/montaj) si permite alimentarea si controlul Ipod-ului de pe volan.

in general cablurile bune sunt scumpe. vorbim aici de ecranarea parazitilor si multifunctionalitate / integrarea cu HU masinii.

ce nu inteleg eu este mufa dinspre Ipod:se potriveste direct sau necesita vreun adaptor? stiu ca in domeniul asta e o vraiste de standarde de mufe.

una peste alta ... pontul e bun, eu ma bag

Avatar utilizator
amigaseamoon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 12, 2011 12:57 pm

Mesaj de amigaseamoon » Mie Mai 18, 2011 10:41 am

Revenind. Am sunat la Mitsu people, cablul se numeste impunator, MZ360136EX, costa cu tot cu tva vreo 240 roni, se comanda pe baza de avans si se aduce de pe o zi pe alta. Intreb si de instalare, se mai adauga 100 si ceva de roni, si aflu ca totalul ma duce pe la 360 Roni.

@ Godaro. Cablul MZ360136EX este un aux/in, adica o mufa jack de 3,5 mm, ca de casti. Nu e vorba de mufa lata de Ipod deci nu prea ar avea cum sa controleze Ipodul. Poate celalalt cablu, MZ360224EX, pentru unitate MMCS e capabil de asta. Nu imi e clar ce HU ai tu, dar cred ca ar trebui sa verifici aspectul asta inainte.

Nu prea ma dau banii afara din casa si cu atat mai mult, nici mie nu imi vine sa ii dau eu pe ei. M-am tot uitat pe net ( Extremero, multumesc mult ) si am vazut ca marea smecherie a acestui cablu este un filtru de zgomot, altfel el este un banal cablu cu mufa jack de 3,5 mm. Ma tenteaza foarte tare sa incerc intai sa conectez eu un cablu jack la HU ( am gasit pe net unde trebuie sa intre firele de la jack in socketul HU-ului). Daca nu imi iese si am paraziti sau se aude prost, atunci ... o sa merg pe mana lui Mitsu people si o sa scot banii.

As avea totusi o intrebare, apropos de cum ar functiona HU-ul cu cablul de aux-in: cum trec efectiv pe aux-in, ca nu e nici un buton, am doar doua butoane CD si radio. Stie cineva, are cineva dracia instalata?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Mie Mai 18, 2011 12:29 pm

QUOTE (godaro @ May 18 2011, 09:55 AM) (...) ce nu inteleg eu este mufa dinspre Ipod:se potriveste direct sau necesita vreun adaptor? stiu ca in domeniul asta e o vraiste de standarde de mufe.

Pai ala de pe accesorii mitsu (MZ360136EX) e cu jack mic din cate mi-am dat seama.
Deci daca ai iPhone/iPod iesi cu semnal prin mufa de casti.

Daca vrei direct prin mufa de dock, vezi asta: http://cgi.ebay.co.uk/MITSUBISHI-SPORT- ... 0546642252

Avatar utilizator
godaro
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 15, 2010 10:26 pm

Mesaj de godaro » Mie Mai 18, 2011 2:06 pm

mda, tot de jack imi povestea si Dl de la Mitsu la telefon, jack care trebuie cuplat mai departe la un adaptor specific mufei device-ului folosit. desi nici acum nu imi pot explica cum se poate alimenta si controla un Ipod printr-un jack, desi la telefon mi s-a spus fara echivoc ca se poate.


in ceea ce priveste optiunea selectarii "AUX" din HU, s-ar putea activa teoretic in service. oricum, eu in cartea tehnica nu am nicio referire despre AUX sau Ipod, decat in contextul "rear seat entertainment". dar asta e alta discutie

Avatar utilizator
amigaseamoon
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 12, 2011 12:57 pm

Mesaj de amigaseamoon » Mie Mai 18, 2011 2:39 pm

QUOTE (godaro @ May 18 2011, 02:06 PM) mda, tot de jack imi povestea si Dl de la Mitsu la telefon, jack care trebuie cuplat mai departe la un adaptor specific mufei device-ului folosit. desi nici acum nu imi pot explica cum se poate alimenta si controla un Ipod printr-un jack, desi la telefon mi s-a spus fara echivoc ca se poate.


in ceea ce priveste optiunea selectarii "AUX" din HU, s-ar putea activa teoretic in service. oricum, eu in cartea tehnica nu am nicio referire despre AUX sau Ipod, decat in contextul "rear seat entertainment". dar asta e alta discutie

Godaro, dupa o intensa documentare pe net, am aflat cam urmatoarele:

- control Ipod din HU stock nu prea exista cu cablul lui Mitsubishi. Nu stiu despre ce vorbeste domnul de la Mitsu, dar MZ360136EX e un simplu jack de 3,5 mm cu un filtru de zgomot. Eu nu stiu ca Ipodul sa dispuna de un adaptor de la jack la dock... inclin sa cred ca individul nu prea cunoaste deviceurile astea. Controlul Ipodului se poate face din ce am inteles la MMCS-uri sau Rockford Fosgate, care am inteles ca ar avea si mufa USB care nu are rol doar de alimentare ( sa ma corecteze cineva daca gresesc).

- selectarea de AUX am citit ca se face tinand apasat butonul CD cateva secunde. De altfel, asta ar fi si testul daca ai posibilitatea de aux in sau nu ( am citit un post al unui nefericit care isi cumparase cablul, dar nu ii trecea HU-ul in modul Aux).

Concluzia mea ref la aux in, e ca trebuie cumparat cablul... 260 roni... si apoi instalat tot la ei, ca poate ai surpriza ca nu merge. Asadar vreo 380 leutzi, daca imi amintesc corect calculul... desi 120 roni manopera la ceva ce nu ar trebui sa dureze decat 10 min.....

Daca ai buget pentru operatiune, sa-mi spui si mie te rog cum a decurs si cat de bine functioneaza.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori