Urmarire Gps

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Avatar utilizator
katy68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 20, 2011 9:09 pm

Mesaj de katy68 » Lun Iun 06, 2011 6:15 pm

stie cineva daca exista vreun soft de urmarire gps a masinii pentru mmcs-ul original?

Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Lun Iun 06, 2011 9:03 pm

Ma indoiesc ca vei gasi asa ceva pentru unitatea originala..... si chiar daca - prin absurd - ar scrie cineva un soft care sa poata rula in background pe sistemul de operare al MMCS-ului... cum extragi track-ul salvat?

In functie de 'scopul urmarit' ai mai multe variante...

Daca iti trebuie pentru a salva traseele pe care le parcurgi personal (vacante, serviciu etc) cred ca exista soft de GPS Tracker cam pt orice smatrphone care are antena de GPS.
Eu folosesc MotionX GPS, si mai salvez din cand in cand cate un track (softul stie mult mai multe chestii oricum).
Cand opresti inregistrarea, ai optiunea sa salvezi track-ul si sa-l trimiti pe email etc. Iti da link si pe maps.google.com si iti ataseaza si fisiere kmz si gpx.
Uite cum poti vizualiza apoi track-ul.

Device-uri dedicate gasesti pe ebay intre 50-150Eur... iti poti alege dintre ele varianta care iti place cel mai mult. (sau pe care sa o poti ascunde mai bine - daca e cazul)
Cam toate au si modul GSM si transmit coordinatele masinii prin reteaua de telefonie mobila.

Avatar utilizator
pitesti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Iun 26, 2011 11:50 am

Mesaj de pitesti » Joi Iul 07, 2011 8:05 am

Cel mai simplu si fara sa aduci modificari electronicii masinii, ar fi sa folosesti un aparat GPS de tip AVL. Costurile sunt mici si ai avantaje multiple. Mai sunt niste echipamente care nu au SIM ci, folosesc retelele wireless free (de genul celor din benzinarii) pentru a transmite datele. Eu folosesc (din cel cu SIM) si sunt foarte multumit.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 13 vizitatori