Noul Mitsubishi Outlander 2012

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi Outlander
Scrie răspuns
Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Joi Feb 09, 2012 8:34 pm

Mitsubishi Outlander 2012 - prima imagine şi informaţii despre noua generaţie a SUV-ului japonez

Fanii SUV-urilor japoneze au motive de bucurie. Mitsubishi aduce la Geneva noua generaţie a lui Outlander, un model foarte important ?n arsenalul off-road al mărcii nipone.

Mitsubishi Outlander primeşte o nouă generaţie ?n 2012. Noul model va apărea ?n premieră mondială peste o lună, la Salonul de la Geneva, iar prima imagine oficială a SUV-ului japonez a fost prezentată astăzi.

DESIGN ŞI DIMENSIUNI
Noul Outlander păstrează dimensiunile şi proporţiile generaţiei actuale, diferenţele const?nd ?n modul ?n care designerii şi inginerii Mitsubishi au lucrat detaliile. Conform japonezilor, la "modelarea" noului Outlander a fost utilizată logica "Solid-Safe-Simple" (Solid-Sigur-Simplu), una dintre principalele caracteristici estetice ale noii generaţii Outlander fiind liniile curate şi detaliile simple, fără ?ncărcare vizuală inconsistentă.

Deşi nu avem ?ncă imagini de la interiorul noului Outlander, Mitsubishi promite materiale care cresc evident ?n calitate (suprafeţe moi, crom, negru glossy) şi o planşă de bord cu ergonomie ridicată.

MOTOARE
Primele detalii oficiale arată că noul Outlander va avea sub capotă două motoare: unul pe benzină şi unul diesel, ambele disponibile at?t ?n versiune 4x2, c?t şi ?n versiune 4x4. Acestea sunt construite pentru a atrage clienţi indiferent de preferinţele acestora. Motorul pe benzină este un MIVEC de 2.0 litri, iar cel diesel un 2.2 MIVEC. Ambele vor dispune de Start-Stop şi, opţional, de o cutie automată cu şase trepte. Mai t?rziu, ?n 2013, Outlander va primi şi o versiune hibridă cu ?ncărcare directă la priză care va oferi o autonomie de 800 de kilometri şi emisii de CO2 infime, de doar 50 de grame/km.

Noul Outlander va putea fi comandat ?n Europa ?n iulie-august 2012.
Sursa


Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Joi Feb 09, 2012 10:37 pm

http://www.automarket.ro/stiri/mitsubis ... 43125.html

Benzinarul ramane 4B11... vechi, dar nou

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Vin Feb 10, 2012 4:11 pm

Urat e putin spus...

Ca paranteza - nu era normal ca stirile despre noile modele sa fie undeva la generalitati sau la stiri?

Avatar utilizator
DaniD25
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Oct 11, 2011 2:53 pm

Mesaj de DaniD25 » Vin Feb 10, 2012 4:25 pm

Ieri am postat si eu poza la sectiunea de imagini. Ce sa zic: e usor anosta, parca nu are ceva special, e totusi placuta la forme dar nu are un design sa te dea pe spate. Hai sa mai cercetam si alte unghiuri si sa mai dezbatem subiectul.


Avatar utilizator
leeveeu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 10:07 am

Mesaj de leeveeu » Vin Feb 10, 2012 5:44 pm

Nu mi se pare prea frumos si mi se pare ca se indeparteaza de filozofia de design a Outlander-ului.

Avatar utilizator
v3l0
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Dec 11, 2008 11:23 pm

Mesaj de v3l0 » Vin Feb 10, 2012 6:15 pm

Asta nu trebuia sa fie un fel de Pajero mai mic?!?
Traiesc cu impresia ca se transforma, ca design, intr-un suv de clasa mica de la Nissan
Bine, eu nici cu evolutia designului modelului Pajero nu sunt tocmai de acord, dar se pare ca nu puristii brandului dicteaza trendurile ci cei care vin in showroom cu "lozu`" in mana.
Ramane intotdeauna solutia sa-mi iau un IMS

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Vin Feb 10, 2012 6:22 pm

Are un aspect mai mult futuristic decat agresiv cum e la modelul actual inspirat de la lancer. Ca aspect exterior e frumos dar nu pot sa zic ca impresioneaza.

Avatar utilizator
l.peti
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 20, 2011 9:07 pm

Mesaj de l.peti » Vin Feb 10, 2012 7:32 pm

cred ca am cumparat ultimul outlander frumos...
am citit ca japonezii au avut problema cu actualul look agresiv - nu numai despre outlander e vorba..-
pai acuma nu o sa mai aiba probleme cu look-ul agresiv ,mai mult cu vanzarile...
gata nu ma mai plang de masina mea...
(asa am patit si cu doblo,o masina foarte utila,economica...pot spune multe bune...am asteptat aparitia noului doblo,sa-l schimb cel vechi avand deja 4 ani..cand am vazut cum arata....tare m-am bucurat de ce a ce am,mai bine investesc in piese noi...)
scuze daca am jignit un viitor posesor,poate cu mine este ceva problema ...

Avatar utilizator
neophitus
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iul 10, 2009 1:45 pm

Mesaj de neophitus » Vin Feb 10, 2012 8:17 pm

+ 1 Mr. Peti
E in linia noului Pajero si L200, insa nu imi place sub nici o forma. Alta e insa treaba cu Pajero, care chiar arata mai bine decat inainte.
Sunt in Germania si deja vad reduceri mari, cine are bani pentru (inca o) masina s-a scos.

Scrie răspuns

Înapoi la “Mitsubishi Outlander”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori