Eclipse 2g?

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi 3000GT, GTO, Eclipse, Grandis, Space Wagon, Diamante, Magna, Sigma, Verada, L300, L400, Delica si concept-car-uri
Avatar utilizator
Eclipse89
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Ian 14, 2013 8:08 pm

Mesaj de Eclipse89 » Lun Ian 14, 2013 8:35 pm

salut tuturor.sunt nou pe aici.am si eu cateva intrebari in legatura cu eclipse 2g "96 - 99". prima mea intalnire cu aceasta masina a fost undeva pe la ani 2003. a fost dragoste la prima vedere, de atunci visez la masina asta,deoare ce aveam numai 14 ani si buzunar gol. acuma lucrezi in strainatate, si daca totul ese bine la sfarsitul verii voi detine niste bani ca sa imi cumpar una.as vrea si eu niste sfaturi in legatura cu inmatricularea.ma intereseaza modelul cu motor simplu adica gsi dar nu stiu cum sa fac. sal cumpar gata inmatriculat sau sal cumpar din strainatate. pe mobile.de la 1500 - 2000 de euro gasesc la stare buna. nu stiu cat ma costa inmatricularea. daca este cineva dintre voi cine is inmatriculat acest model, mar interesa cat a platit. am incercat calculatoarele de taxa inmatriculare a esit in jur de 1800 euro.dar nuprea am incredere in aceste calculatoare. sau gata inmatriculat am vazut la 4000 - 5000 de euro.daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi as fi recunoscator. multumesc!

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Lun Ian 14, 2013 10:34 pm

Salut,
cea mai optima solutie dupa parerea mea ar fi sa gasesti o masina inmatriculata in ro lovita sau nefunctionala, care insa sa aiba actele ok si sa iti aduci una din afara, pentru ca mai apoi sa faci recarosare. La o scurta cautare, am gasit urmatoarele indicatii pe un alt forum:

1.mergeti cu ambele masini la RAR pentru a primi 'acceptul de recarosare', sau daca vi se pare prea dificil, mergeti la rar cu actele (cartile de identitate), si acolo faceti o cerere si un inginer se va deplasa la domiciliu sau unde aveti masinile pentru constatare.

2.transplantul. de pe caroseria inmatriculata se ia motorul(obligatoriu) si se monteaza pe masina donatoare de caroserie ( aceasta operatiune trebuie facuta intr-un service autorizat pentru a schimba caroseria modelului de masina pe care o detineti) sau faceti schimbul unde doriti cu conditia sa aveti cunostinte cu service autorizat pentru a schimba caroseria deoarece de la service aveti nevoie de o 'nota catre RAR' in care sa specifice ca ei au facut schimbul respectiv.

3. cu motorul acum montat pe masina donatoare de caroserie si actele (accet de recarosare, nota de la service, cartile masinilor si actele de proprietate) mergeti la RAR (fara programare) pentru omologare artizanala. la RAR vor face inspectia tehnica asa ca atentie la frane, directie, suspensie, parbriz, si noxe....

4. de la RAR veti primi o noua carte de identitate pt masina si dovada itp

5. cu cartea noua se va putea merge la politie unde se inmatriculeaza masina

taxe RAR: 1.accept recarosare 120-200ron
2.omologare artizanala+certificat autenticitate -600-650ron

6.cand mergeti la politie pentru inmatriculare trebuie sa mai aveti un 'proces verbal de dezmembrare' pentru masina care ati avuto initial inmatriculata, se obtine cu putina bunavointa din partea unei firme de dezmembrari autorizata, fara acest proces verbal veti fi obligat sa platiti txa de prima imnatriculare asa ca atentie mare"

Avatar utilizator
ovibug68
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 26, 2013 9:50 pm

Mesaj de ovibug68 » Mie Noi 27, 2013 12:00 am

QUOTE (Eclipse89 @ Jan 14 2013, 08:35 PM) salut tuturor.sunt nou pe aici.am si eu cateva intrebari in legatura cu eclipse 2g "96 - 99". prima mea intalnire cu aceasta masina a fost undeva pe la ani 2003. a fost dragoste la prima vedere, de atunci visez la masina asta,deoare ce aveam numai 14 ani si buzunar gol. acuma lucrezi in strainatate, si daca totul ese bine la sfarsitul verii voi detine niste bani ca sa imi cumpar una.as vrea si eu niste sfaturi in legatura cu inmatricularea.ma intereseaza modelul cu motor simplu adica gsi dar nu stiu cum sa fac. sal cumpar gata inmatriculat sau sal cumpar din strainatate. pe mobile.de la 1500 - 2000 de euro gasesc la stare buna. nu stiu cat ma costa inmatricularea. daca este cineva dintre voi cine is inmatriculat acest model, mar interesa cat a platit. am incercat calculatoarele de taxa inmatriculare a esit in jur de 1800 euro.dar nuprea am incredere in aceste calculatoare. sau gata inmatriculat am vazut la 4000 - 5000 de euro.daca ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi as fi recunoscator. multumesc!
treaba ta ce vrei sa cumperi,dar la 6000 am luat modelul din 2009,inmatriculat.daca ai rabdare si cauti,poate prinzi si tu unul asa.mai era unul prin hunedoara,visiniu,pe autovit,la 6000 ,cam uratel,dar daca ii schimbi culoarea,merge.

Avatar utilizator
rapboyfosho
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 16, 2013 4:39 pm

Mesaj de rapboyfosho » Dum Iun 07, 2015 5:15 pm

Daca nu ti-ai luat pana acum, vezi ca a scazut taxa auto undeva la 850 de euro.

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte modele Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori