Mitsubishi Space Star

Utilizare, opinii, probleme si reparatii pentru Mitsubishi 3000GT, GTO, Eclipse, Grandis, Space Wagon, Diamante, Magna, Sigma, Verada, L300, L400, Delica si concept-car-uri
Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Sâm Feb 23, 2013 10:35 am

Salut,

Sunt nou pe acest site si de curand sunt posesoru unui Space Star 1.6 din 2004 si as avea si eu unele probleme daca ma puteti ajuta:
1. Nu gasesc mufa aceea ca sa pun tester-ul pe ea
2. Cum pot sa repar butonul de la geamurile electice sau de unde se pot comanda
3. A treia problema si cea mai grava am alimentat de 100 de ron (16.8 L) si am mers doar 120 de km prin oras adica mi-a iesit un consum de 14L/100km e normal? sau as putea sa am o problema.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Sâm Feb 23, 2013 12:25 pm


Avatar utilizator
Extremero
EVO I
Mesaje: 12
Membru din: Vin Sep 18, 2009 12:26 am

Mesaj de Extremero » Sâm Feb 23, 2013 12:59 pm

1. vezi sub suportul de pahare din fata schimbatorului (scoate capacul care tine paharele)

2. fara sa stii ce are, n-ai de unde sa stii ce sa repari. Orice magazin de piese mai serios (care are acces la programe de piese mitsu) iti poate da codul piesei si un pret. Sau cauti pe net... asa arata?:

[attachment=18745:Capture2.JPG][attachment=18744:Capture.JPG]

Daca da, codul piesei e MR608737.


3. pare multicel pt un motor de 1.6, dar consumul calculat alimentand de 100lei nu are nicio relevanta pt ca la cantitati mici eroarea e mare. De unde stii ca ai masurat corect? Singura varianta corecta ar fi fost sa ai rezervorul complet gol, sa fi alimentat 16.8L, dupa care sa fi mers pana s-ar fi oprit masina. Nu cred ca ai facut asa

Daca vrei sa stii exact cat consuma, faci plinul pana sare pistolul de la pompa, iar apoi mai bagi usor pana vezi combustibilul ca nu mai coboara pe teava. Apoi mergi cu masina pana ti se aprinde becul de combustibil si alimentezi din nou pana in 'gatul' rezervorului, pana vezi ca nu mai coboara benzina pe teava.
Nu conteaza ca are clapeta aia la capatul tevii, daca torni usor, se scurge combustibilul in rezervor.
Astfel poti afla exact cat consuma.
Fişiere ataşate
Capture2.JPG
Capture2.JPG (41.94 KiB) Vizualizat de 7854 ori
Capture.JPG
Capture.JPG (39.89 KiB) Vizualizat de 7849 ori

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Dum Feb 24, 2013 1:06 am

Ms mult pentru raspunsuri
La butoanele de la geamuri am 2 probleme: geamul din dreapta nu se lasa in jos din dreapta doar se ridica de la acel buton iar in stanga butonu merge numai ca nu sta in ocasul lui se duce in jos creca are clemele rupte. dar asta o sa fac o sa caut in magazin si mai bine le schimb.
Iar cu consumu eu am calculat asa: cand mi s-a apins becu am mers si am alimentat de 100 de lei si am resetat kilometri iar dupa 120 de km s-a aprins iar becu.
Eu cred ca nici acul nu imi indica bine deoarece cand am alimentat de 100 de lei acul imi arata ca am rezervorul jumate, iar altadata cand am alimentat de 50 de lei imi indica ca am rezervorul un sfert.

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Dum Feb 24, 2013 8:22 am

E o masina veche de 9 ani. Nu te poti baza pe plutitorul din rezervor, pe rezistenta sau pe indicator.

Du-te si fa plinul, mergi pana se aprinde becul, faci iar plinul si apoi calculezi. Astea cu 100 si 50 is prostii care de obicei te induc in eroare. Indicatoarele astea din bord numai liniare nu sunt.

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Dum Feb 24, 2013 11:25 pm

Asa e cel mai bine dar chestia asta sper sa o pot face dupa ce termin cu inmatricularea ca de bugetul e la limita.....

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Joi Feb 28, 2013 6:41 pm

Mai am si eu o intrebare: stie cineva cum se face testul acelor la mitsubishi?

Avatar utilizator
So74
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Dec 08, 2012 6:25 pm

Mesaj de So74 » Dum Mar 03, 2013 7:11 pm

Sal Danutu,daca nu ai gasit inca vei avea surpriza ca pretul unei console de comanda pentru geamuri sa treaca de 150 Eur.Am avut aceeasi problema si cu rabdare am scos arcurile din interior apoi am gaurit dintr-o parte in alta cu M 3,5 (chiar daca erau butoane duble)si am trecut o tija de M3 din inox (sa nu rugineasca).Improvizatia merge perfect si astazi dupa 14 luni de utilizare.Succes in continuare.

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Mie Mar 06, 2013 10:38 pm

Ms pt sfat So74. nu am avut timp sa caut consola, si nici sa desfac fete de usi sa ma uit la ele.

Avatar utilizator
ili_danutu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Feb 22, 2013 11:05 am

Mesaj de ili_danutu » Vin Mar 22, 2013 9:46 pm

QUOTE (So74 @ Mar 3 2013, 07:11 PM) Sal Danutu,daca nu ai gasit inca vei avea surpriza ca pretul unei console de comanda pentru geamuri sa treaca de 150 Eur.Am avut aceeasi problema si cu rabdare am scos arcurile din interior apoi am gaurit dintr-o parte in alta cu M 3,5 (chiar daca erau butoane duble)si am trecut o tija de M3 din inox (sa nu rugineasca).Improvizatia merge perfect si astazi dupa 14 luni de utilizare.Succes in continuare.
Am o intrebare: trebuie sa dau fata de usa jos sau se scoate doar consola? ms

Scrie răspuns

Înapoi la “Alte modele Mitsubishi”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori