Tuning - care-i ideea?

Generalitati despre automobilism si, de ce nu, motociclism
Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Joi Feb 07, 2008 10:38 am

@coobra: Asteptam si parerea ta mai ales ca promisesei sa raspunzi.

"nu cred nici ca te faci de rusine cu 110 cai la o tona" - nici eu nu cred, dar de aici si pana la a vrea sa dai impresia ca ai un bolid WRC si de fapt e un umil sedan de familie (zic de Lancer, de exemplu) e cale lunga...

@hot (parca: uite serios: sper sa revii si pe acest topic, desi e mutat si intr-adevar e mai ok aici sa fie pus.
Lasand la o parte stilul lui Cristi, care ma termina de ras, fa-mi si mie o lista (si cu preturi, eventual!) de componente care ar duce motorul de 1.5 109 cai la 150 de cai. Serios! Poate ai dreptate si stii tu mai bine. Eu, repet, nu sunt pasionat de tuning si as prefera o Impreza 2.0 150 de cai cinstita unui Lancer de 109 cai tunat extrem pana la 150.

Macar la impreza am certitudinea ca prin tractiunea integrala aia 150 de cai ajung si pe asfalt.

A, si mai e o chestie: sunt de acord cu unii oameni care mai pun o pleoapa, un mic eleron, niste praguri, poate schimba un pic stopurile fata de cele stock, niste jante mai aratoase. Adica sunt oameni care vor sa personalizeze masina si sa fie mai pe gustul lor. E ok si accept. Eu nu as face-o si am mai zis de ce: nu am incredere in simtul meu estetic.

Dar sa-ti iei o Impreza 1.5 109 cai (la fel, un exemplu real!) si apoi sa-ti cumperi kit de Impreza WRX STI e beyond....

Si asta vreau sa inteleg: de ce? Ca la un moment dat bagi la bani intr-un motor de 1.5 ca sa-l duci sus incat cred ca iti poti spune daca nu era mai simplu sa iei un motor de 1.8...

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Feb 07, 2008 11:21 am

Stai putin care e problema ca pe un Impreza de 1.6 sa pui kit de WRX STi? De ce pui pe o masina xenon, daca nu are? Sa vezi mai bine. De ce pui un alt casetofon daca nu iti place cel stock? Ca sa se auda mai bine. De ce sa iti pui kit de WRX? Ca nu ai bani de WRX si iti place cum arata ala. De ce schimbi iluminarea bordului? Ca vrei altceva. De ce pui jante din moment ce avem drumurile pe care le avem? Pentru ca o masina arata mult mai bine cu jante. Si discuta poate continua. Fiecare face ce vrea cu masina, parerea mea este ca atat timp cat nu se transforma o masina intr-un kitch mare, cu oua kinder si antenute din targ, este ok. Sincer si eu daca as lua un Impreza l-as face sa semene cat mai mult cu WRX-ul. Impreza 1.6 este naspa, arata urat, deci i-as pune eleron si spoilere. Si asta pentru mine, ca ma pot face de cacao cand ma trezesc cu un EVO langa mine, e altceva si nu ma intereseaza. Ala o sa vrea o liniuta si eu am 1.6, asa si? Daca faci un Impreza sa arate ca un WRX, o faci pentru tine. Mie imi place sa admir masina mea de afara, am un prieten care mi-a spus ca nu il intereseaza cum arata masina pe afara ca el sta in ea. Fiecare cu ideile lui si cu preferintele lui.

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Joi Feb 07, 2008 2:02 pm

Mai 2dor (de la Tudor?) nu am zis de nici un fel ca ar fi vreo problema.
Chiar cred ca nici am folosit eu acest cuvant pana acum!

Relaxeaza-te un pic! Vreau sa discutam prieteneste ca nu sunt dusmanul nimanui. Mai ales pe acest forum totusi.
Ceea ce inteleg eu ca vrei sa spui e ca totul e doar estetic adica!?
Atunci vin si zic asa: ok sa zicem ca Impreza WRX STI arata mai bine ca design exterior decat o Impreza simpla dar de ce de exemplu sa pui un eleron la un bmw ursulet si sa scrii apoi pe portbagaj "M3"? Adica asta e ideea pe cine pacalesti?

Adica, ca am mai facut referire, daca tu vezi un Logan cu aripioara de rechin chiar stai cateva fractiuni de secunda sa te gandesti daca nu cumva e BMW? Come on!

Ca sa si cu Smiley, ca l-am vazut la Promotor, avea/are un cinstit Golf V 1.6 rosu. Pe spate scria insa GTI. Care-i poanta?
Eu daca as avea GTI m-as simti prost. Un pic pentru ca probabil mi l-as lua pentru a-l conduce totusi.

Avatar utilizator
2dor
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 05, 2007 8:32 am

Mesaj de 2dor » Joi Feb 07, 2008 2:54 pm

Da 2dor vine de la Tudor. Ideea este ca sunt de acord cu tine la chestia cu scrisul, daca avea Smiley un Golf cu kit de GTi, era ok, dar sa scrie GTi pe spate aia chiar e taranie, echivalentul cu M3 la BMW-uri. Mai sunt si aia cu diferite masini de pun pe ele GTi, M, 2.0, 16v, etc.

Avatar utilizator
zeus_anoxia
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Ian 12, 2008 7:22 pm

Mesaj de zeus_anoxia » Joi Feb 07, 2008 3:29 pm

Care e ideea tuningului?? Eu cred ca ideea tuningului e aceea de a scoate masina personala din anonimat. De a-ati face masina ta unica intr-o padure de alte masini acelasi model. Nu cred ca exista tuning de bun gust sau de prost gust pt ca "gusturile nu se disctua". Atat timp cat o masina te face sa zici "ia uite-l si p-ala", consider ca tuningul si-a facut datoria.

Nu consider tuning lipirea unei embleme M pe un BMW 318 sau lipirea unei embleme Ralliart pe un Lancer 1.6.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Joi Feb 07, 2008 5:48 pm

..............

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Vin Feb 08, 2008 9:25 am

Tuturor va multumesc pentru parerile de pana acum.
Chiar au fost niste raspunsuri absolut corecte si fara patima.
Pana la urma poate ca multi vor doar sa scoata acea masina a lor din anonimat, din griul tuturor masinilor la fel ca a lor.
Unii au bani de SLR si sigur ies din anonimat. :-D
Unii au mai putini si incearca sa faca asta prin tuning. Acum insa si in tuningul asta sunt unii care se supra-apreciaza ca simt estetic si ies niste aratari.

Si dupa zicea cineva, ala care-si pune GTI sau M3 sau alte nenorociri de targ nu e tuner e doar taran.

@coobra: Nu vreau sa discutam la nesfarsit dar voi fi de partea lui Cristi in ceea ce priveste "ducerea" motorului de 1.5 la 150 de cai. Nu cred. Sunt sceptic nu neaparat in ceea ce priveste motorul strict si tot ceea ce face masina aia sa puna pe asfalt puterea pe care ar avea-o.

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Vin Feb 08, 2008 10:01 am

chiar te plictiseai andrei
ai starnit oameni de pe forum fara vreun sens.
hmm...

Avatar utilizator
andrei6510
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Noi 17, 2007 8:42 pm

Mesaj de andrei6510 » Vin Feb 08, 2008 11:06 am

@krpower: Care ar fi trebuit sa fie sensul aceste discutii? Dupa parerea ta.

Avatar utilizator
krpower
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 03, 2007 12:33 pm

Mesaj de krpower » Vin Feb 08, 2008 12:05 pm

k pana la urma fiecare isi face mashina cum vrea..
da probabil ca tu nu ti ai dat seama pana acum de lucrul asta
sau tu crezi ca sunt niste standarde in ceea ce priveste "tuning-ul"..
nu e chiar asha...
singurul lucru care trebuie sa il ai este bunul gust...

Scrie răspuns

Înapoi la “Auto / Moto”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori