Versus Euroins

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
ursul_bipolar
EVO I
Mesaje: 25
Membru din: Vin Iul 22, 2011 3:57 pm

Mesaj de ursul_bipolar » Mie Feb 19, 2014 9:12 pm

QUOTE (DeBogdan @ Feb 17 2014, 10:23 AM) Din acelasi motiv, mi-am facut si eu RCA "scump" la unii care platesc fara probleme si datorita faptului ca de foarte mult timp n-am avut evenimente, este la un pret decent.
In plus, eu personal consider ca daca eu gresesc, nu trebuie sa raspunda altul pentru greseala mea.

Un alt motiv pentru care n-am lasat lucrurile asa este ca reparatiile de mantuiala, facute dupa ureche afecteaza structura de rezistenta a masinilor.
In cazuri de daune serioase, facute de "meseriashi care se pricepe ei, care este" poate scadea rezistenta cu cel putin 50% a elementelor respective. Asta inseamna ca in cel mai fericit caz, pe la 40 km/h trebuie sa vina DESCARCERAREA sa te scoata carne tocata dintre fiare.
O perspectiva meseriasa, nu e asa?

Cred ca numai in Romania se poate ca cineva care are RCA valabil la o societate pe care statul roman o abiliteaza sa faca polite RCA sa fie dat in judecata si mai ales sa fie si pus sa platesca. Singura vina a omului ala este ca a fost prost si a provocat un accident dar la naiba, de asta are RCA! In caz de necesitate sa ii foloseasca.

Si apropo de RCA ieftin, atata timp cat in porcaria asta de tara, daca esti sofer de 10 ani, ai sub 30 de ani ti se baga pe gat niste rahaturi de tarife mi se pare normal ca fiecare sa gaseasca varianta LEGALA cea mai buna pt buzunarul lui. Atata timp cat eurions practica tarife mai mici nu vad o problema. Daca nu sunt in stare sa achite daunele nu este de vina cel care isi face asigurare acolo ci statul roman care isi bate joc.

Deci sustin ceea ce ai facut impotriva lui Euroins, si este un exemplu foarte bun dar pe om trebuia sa il lasi in pace. In orice caz nu cred ca va fi atat de prost incat sa plateasca.

Avatar utilizator
volint
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Mie Sep 28, 2011 10:17 am
Contact:

Mesaj de volint » Mie Feb 19, 2014 9:37 pm

Ba trebuie sa platească şi ?n secunda doi să dea in judecată euroins şi să ceară despăgubiri. Cu un avocat (nu ăştia de pe piaţă) capabil ?şi face rost de bani pt rca+casco pt dooj' de ani.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Mie Feb 19, 2014 11:52 pm

Poate in viitor vor fi mai atenti unde isi fac asigurarile. Asta pe de o parte.
Pe dealta parte prin proces cresc gradul despagubirii si data viitoare, va plati un RCA ieftin tare la Euroins, oricare isi va face un RCA acolo...

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Feb 20, 2014 11:28 am

Sau da si el la randul lui in judecata Euroins in solidar cu ASF (ex CSA) ca omul trebuie sa aiba prezumtia ca si-a facut asigurarea de buna credinta, pentru ca era societatea verificata, nu?
Uite asa merge sistemul... in loc sa mearga lucrurile usor, stam sa ne dam in judecata, sa ne mancam timpul si banii.

Toata stima, DeBogdan, pentru efortul depus! Numai astfel de exemple pot schimba ceva... macar de frica.

Avatar utilizator
DeBogdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 22, 2007 11:59 pm

Mesaj de DeBogdan » Joi Feb 20, 2014 12:14 pm

Multumesc foarte mult pentru apreciere.
Momentan sunt un pic ocupat, dar zilele astea vreau sa-mi fac ceva timp sa va fac o mica lectie despre rezistenta materialelor si despre vatamare din culpa / omor din culpa produs de asiguratorii si atelierele de reparatii ce fac reparatii structurale dupa ureche.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori