Cat Poate Sa Dureze O Reparatie Pe Rca-ul ?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Vin Apr 04, 2014 12:59 pm

Va salut,
recent (28.02) am avut un eveniment rutier, Mitsu a fost lovit in fata de cineva care a trecut pe rosu la semafor. Eu am vrut neaparat sa mi se repare masina, asa ca am dus-o in service-ul cu care Euroins (da stiu, e nasol, dar acolo avea RCA cetateanul) are contract, adica e agreat. Acuma, receptia in service s-a facut pe data de 03.03.2014. Atunci s-a desfacut si partea din fata pentru o constatare completa. De atunci masina mea "zace" exact in aceeasi stare, nici nu s-au atins de ea, ei tot zic ca asteapta piese, ca o vor repara foarte bine, etc., dar nu au facut efectiv nimic. Raspund evaziv cand le adresez intrebari, etc. Ce as putea face, exista un termen legal in care trebuie reparata ? Asiguratorul mi-a comunicat suma disponibila, initial, repede, apoi am cerut reevaluarea sumei, mie mi-i s-a parut mica, avand in vedere starea masinii (72k km, 1 utilizator, stare impecabila). Multumesc anitcipat pentru eventualele raspunsuri, sfaturi.

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mie Mai 21, 2014 2:39 pm

Update. Inca sunt cu masina in service. Au venit multe piese. Inca nu s-au apucat sa o desfaca totusi.

Avatar utilizator
Vic*
EVO II
Mesaje: 72
Membru din: Lun Iun 18, 2012 12:30 pm
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de Vic* » Mie Mai 21, 2014 7:26 pm

Uite aici ceva informatii legate de problema ta http://www.avocatnet.ro/content/article ... ubiri.html

Avatar utilizator
Flipper
EVO I
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mar 10, 2009 10:21 am

Mesaj de Flipper » Mie Mai 21, 2014 7:31 pm

Nu ma mira, asa decurg reparatiile la euroins si carpatica mia ales pe rca. Pararea mea: CASCO e un must have!!!
Mai nou vad ca si alte companii mai serioase de asigurari incep sa caute chichite. Eu astept de 3 saptamani dupa o grila si ornament de proiector furate,o fac pe casco CASCO. Si reprezentanta se misca greu dar si asiguratoru la cerut nustiu ce facturi de la importator inainte sa dea acceptul de plata. Dauna e in valoare de ~350RON.

Pe mine m-a lovit una cu rca la astra si m-au programat la constatare peste 3 saptamani asa ca am preferat sa o fac pe casco cu regres dar tot o luna a durat sa inlocuiesc o amarata de bara pe spate, dar asta dincauza reprezentantei si a faptului ca aveam bara de ralli art. Am constatat ca reprezentantele mitsu nu prea mai tin piese pe stoc.

Avatar utilizator
driv3r
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 13, 2008 5:19 pm

Mesaj de driv3r » Mar Aug 05, 2014 1:55 pm

5 Luni. Atata a durat. Dar cei din service au facut o treaba buna. Masina merge perfect. Doar bateria a dat in primire si am o mica diferenta de nuanta la vopsea. In rest e ok. Am testat-o deja la un drum Maramures - Constanta.

Avatar utilizator
filip48
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 01, 2016 10:08 pm

Mesaj de filip48 » Lun Mai 07, 2018 9:02 am

Buna dimineata,posed un Outlander.Pe 04.02 .2018 am fost avariat de cineva care nu a acordat prioritate de dreapta.Masina a trebuit urcata pe platforma.A fost dusa la service Mitsubishi -Casa Auto Iasi.Reparatia a durat 1 luna si 3 saptamini timp in care au reusit sa rupa si senzorul ABS.Au montat alt tip de proiector de ceata,nu au gasit ornamentele spun ei si nu au avut ce monta placutele de frana nu au fost pasuite si masina vibra cand franam,au pierdut cheia,etc.Nu recomand nimanui sa apeleze la acest service.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori