Casco Asiban versus RCA InterAmerican

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
kristine77s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 25, 2007 11:55 am

Mesaj de kristine77s » Joi Dec 18, 2008 10:40 am

Povestea este scurta si banala. Cineva a incercat sa ia o curba prin Coltul meu. Rezultat: aripa stanga spate plus portiera stanga infundate. Rau. Vinovatul are rca-ul la InterAmerican, cu care nici Mcar nici Mit nu au decontare directa, dupa spusele lor. Nenea de la InterAmrican cu care am vorbit la telefon are insa o opinie diferita, sustinand sus si tare ca ei au mai reparat Mitshubishi, cu decontare directa, in Berceni, la Mit Motors. Ok, numai ca in Berceni nu e Mit ci Mcar, si cand i-am spus asta a parut usor bulversat. Si nu a fost in stare sa-mi spuna daca de fapt au sau nu vreun fel de conventie de plata nici cu Mit nici cu Mcar.
In aceste conditii vin si va-ntreb pe voi, mai inteligenti si mai informati decat mine, eu incotro sa ma-ndrept? Spre Asiban pe casco sau spre InterAmerican pe rca? In momentul de fata, dupa numeroase telefoane pe la serviceuri si asiguratori, eu inclin spre casco, si la dracu cu reducerea la prima de asigurare pe anul viitor.
Multumesc anticipat pentru orice indrumare primita

Avatar utilizator
spatciuk
EVO I
Mesaje: 5
Membru din: Joi Sep 18, 2008 7:29 pm

Mesaj de spatciuk » Joi Dec 18, 2008 11:34 am

faptul ca nu au decontare directa nu inseamna ca nu se deconteaza. se deconteaza dar dureaza mai mult si trebuie sa platesti tu din buzunar initial.
din moment ce tu nu ai fost de vina si ai posibilitatea de a repara masina pe RCA, de ce sa folosesti casco?

intreaba la casco daca pot ei sa isi deconteze cu RCA-ul...iesi mai bine asa...

Avatar utilizator
driverx
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Sep 20, 2008 8:35 pm

Mesaj de driverx » Joi Dec 18, 2008 11:48 am

Pentru ca pe RCA ar putea sa o faca mai naspa?

Io am avut accident cu Logan-ul. Nu eu am fost de vina. Am deschis dosar pe RCA. Dupa 2 zile, dupa ceva frecusuri, mi-am bagat ceva in RCA Transilvania, mi-am retras dosarul si m-am bagat pe CASCO. De fiecare data cand am ocazia si imi aduc aminte, imi multumesc singur pentru alegerea facuta. Am stat o luna si ceva in service. Am vazut cum se repara Loganele pe RCA. Te ingrozesti. Intr-o zi, asteptand o groaza pentru o refacere vopsea pe spoiler, stand acolo fara sa am ce face, m-am apucat sa ajut o maimuta de acolo de la tinichigerie cu niste idei. Nu era in stare sa prinda ca lumea lantul de lonjeronul unui logan ca ii tot sarea. Nu mai avea mult si ma palea si pe mine o data la ce forte apar pe acolo. Nu va zic ca capul lonjeronului era acordeon. Fara nici o exagerare. Binenteles ca masina era pe RCA si s-a recurs la indreptatul ala pentru ca s-a mers pe buget MINIM.

Avatar utilizator
kristine77s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 25, 2007 11:55 am

Mesaj de kristine77s » Joi Dec 18, 2008 1:14 pm

Ideea era sa nu trebuiasca sa platesc eu din buzunar, din nefericire pentru mine, nu-mi permit momentan o suma de ordinul miilor de lei blocata pentru cine stie cat timp.
Insa dupa inca niste telefoane date, sunt din ce in ce mai hotarata sa merg pe varianta casco. Inclusiv de la Mcar mi s-a recomandat asta. Tot de acolo mi s-a spus ca nu au decontare directa cu Asibanul, dar ca nu trebuie sa platesc eu din buzunar ci va dural un pic mai mult caci le trebuie acceptul de plata inainte de a-mi da masina reparata. Si am descoperit ca am posibilitatea sa garbesc un pic mersul hartiilor la Asiban. Oricum, luni ma duc la Mcar sa-mi spuna cum e cu puntea spate, daca e sigur sa merg cu masinuta sau trebuie sa o las in parcare pana ma primesc la reparatii.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Joi Dec 18, 2008 8:08 pm

daca nici mcar nu are decontare directa cu asiban, nu are rost sa iti faci masina pe casco. daca cei de la mcar repara in mod diferit maisinile care se repara pe casco sau pe rca, atunci sunt niste magarusi. mai ramane in discutie timpul pana la decontare, care daca ai vb cu cineva la asiban si se poate rezolva mai repede, e un plus, daca nu parerea mea ca nu merita sa faci pe casco.bani din buzunar dai tu in momentul in care la terminarea reparatiei vrei sa iti ridici masina din service, daca nu o ridici in momentul in care service-ul are acceptul de plata. daca platesti tu cand e gata masina, platesti, iei factura o duci la asigurare, iti dau acceptul de plata si intr-un interval cuprins intre 5 si 20 zile ( depinde de firma ) vei primii tu banii. daca nu vrei sa platesti, in momentul in care masina e gata , aceasta ramane in service, tu ( de obicei ) sau firma plimbi hartiile intre asiguarare si service, iar cand banii intra in contul service-ului, poti sa iti ridici masina.
ca fapt divers sistemul bonus/malus de la casco pote reduce/marii costula asigurarii casco in anul viitor cu pana la 50%.

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mie Dec 31, 2008 4:40 pm

asiban-ul nu are decontare directa cu Mcar, insa pana la urma e aceeasi branza. Si la decontare directa, cand e gata masina tot se asteapta un fel de accept de plata de la asigurator. La asiban nu a durat niciodata aceptul de plata f. mult, iar de cand duci masina pana iti vin piesele, sigur e dat si acceptul de plata.
Oricum, mai bine CASCO, pentru ca pe RCA sigur asiguratorul va face spume si stramba din nas la ce preturi are reprezentanta si te va trimite in cine stie ce cotloane de service-uri.
Te duci la asiban si o faci pe Casco cu regres pe polita RCA a vinovatului. Asta inseamna ca Asiban n-are nimic de pierdut si isi va recupera bani de la Interamerican. Plus ca nici tu nu vei avea cresteri de prima sau reintregire, existand un vinovat care va plati.

Avatar utilizator
kristine77s
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Mai 25, 2007 11:55 am

Mesaj de kristine77s » Vin Mar 06, 2009 2:44 pm

Ca orice poveste, si asta are un final, care se incadreaza in capitolul "si f***t si cu banii luati".
Pana la urma am reparat masina pe casco. Dat fiind ca puteam sa merg cu ea fara probleme, am dus-o in service in momentul in care au venit piesele, service-ul fiind Mcar Berceni. A durat 2 saptamani pana a fost gata reparatia si a fost primit acceptul de plata de la Asiban. Tot ce era stramb s-a schimbat (traiasca prietenul din copilarie care, cand s-a facut mare, s-a angajat la Asiban ). Costul: 120 milioane lei vechi. Pana aici toate bune si frumosae. Partea mai putin frumoasa a fost in momentul in care mi s-a calculat prima de asigurare pe anul asta. De unde anul trecut, la masina noua, am avut de platit 700 euro, anul asta am de platit 800, la o valoare a masinii mai mica cu vreo 1500 euro. Cica se face si faimosul regres pe RCA, dar fiind timpul atat de scurt intre eveniment si calculul noii prime, o sa intre in calculul politei de la anu'.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori