Experienta mea cu daunele RCA (Allianz Tiriac si City Insurance)

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Dani27
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 25, 2021 7:01 pm
Contact:

Experienta mea cu daunele RCA (Allianz Tiriac si City Insurance)

Mesaj de Dani27 » Dum Sep 26, 2021 12:09 am

Salutare tuturor,

Vreau sa va impartasesc experientele mele in materie de daune RCA (asigurarea obligatorie), in caz ca sunt si soferi incepatori sau ne-patiti pe forum sa stie la ce sa se astepte.
Sunt sofer pe drumurile patriei de la sfarsitul anulu 2013 insa am avut norocul sa nu am parte de accidente rutiere, asta pana la inceputul acestui an.

Cap. 1: Allianz - Tiriac
Pe la sfarsitul lunii Martie -2021, intr-o dimineata oarecare aveam de facut un drum extra-urban, abia apucasem sa ies din oras, sa scap de trafic ca in primul viraj am si facut accident.
Mergand in paralel cu un alt vehicul, el pe banda 2a eu pe a 1a l-am vazut cum incepe sa se aproprie de mine si pana sa apuc sa reactionez ma "tamponat prieteneste", cum nu aveam nici care viteze prea mari nici daunele nu au fost prea mari, niste julituri pe partea stanga (usa stanga fata, usa stanga spate si aripa fata stanga).

Imagine
Eu sunt B.

Cel din vehiculul A, un varstnic pe la vreo 60 de ani, si-a recunoscut vina imediat, am facut amiabila si ne-am continuat drumurile. Omul a fost foarte amabil, mi-a oferit datele de cotact ale agentului sau de asigurari (avea si Casco) si chiar ma contactat mai tarziu pentru a se asigura ca am fost despagubit corect, aveam sa aflu mai tarziu ca e profesor universatar.
Ajung acasa mai tarziu si sun la Allianz sa ii intreb ce e de facut, mi se spune frumos ca e totul pe website ca nu are rost sa ma plimb pe la sediu lor. Zis si facut, intru pe website, incep si completez toate datele, pun poze (dupa ce le redimensionez ca sa nu depaseasca 10mb) dau SEND si astept cuminte.
Peste vreo 2 zile ma contacteaza un inspector Allianz pe email si imi spune ca trebuie sa ii trimit din nou toate pozele ca site-ul de la Allianz are ce are si el nu le-a primit. Vorbim si telefonic, ne intalegem si optez pentru reparatie pe "Regie Proprie", vreau sa merg la ce service vreau eu nu sa ma plaseze ei. Suma de plata a fost transferata 8-9 zile mai tarziu.
Cei de la service-ul ales imi spun insa ca trebuia sa cer mai mult, ca e masina ingrijita, re-vopsita recent, etc. etc., primesc insa reparatia la pret de "client fidel" si ies pe plus cu ~150 de RON fata de suma despagubirii, apa de ploaie daca consideram ca am stat aproape 2 saptamani fara masina.
De aici tragem si o invatatura importanta, pe cei de la asigurari (indiferent care firma, ca toti lucra in baza aceluiasi pachet de legi) nu ii intereseaza de starea masinii tale, ca e ingrijita si intretinuta ca un copil sau e tratata ca un magar de povara, pentru ei e tot una, suma pentru despagubiri este stabilita pe baza unui algoritm, algoritm care nu tine cont de aspecte subiective insa tine cont de varsta masinii si cifra magica este 10 , da domnilor, daca masina dvs. este mai veche de 10 este considerata o rabla si prin-urmare primeste bani mai putini pentru reparatie <_< .
Insa, la service nu exista asemenea discriminari, un element revopsit va costa la fel de mult si la o masina din 2001 si la una din 2011, in cazul meu, fiind vorba de vopsea metalizata pretul a fost de 400 RON / element .


Cap. 2 - City Insurance

La inceputul lunii Septembrie am decis sa imi cumpar o alta masina, un Mitsu', prima zi a fost totul ok si in a 2a zi facand niste drumuri prin oras am fost facut sanwich :
Mergeam linistit pe B1 cand dintr-odata cel ce urma sa se incadreze pe banda a intrat in mine proiectanduma si in masina de pe banda 2a.
Daune la mine: partea dreapta (aripa fata, bara, usa fata ,usa spate) si aripa fata dreapta. Doar julituri.

Imagine
Eu sunt B.

Imagine
Directia de unde venea vehiculul A.

Toti 3 soferii destul de tineri 20-30 de ani, soferul din veh. A a sugerat sa facem amiabila, el sa-mi dea asigurarea lui iar eu sa dau asigurarea mea celui din veh. C :D :D :D , eu i-am spus insa ca nu se poate asa ceva, ca e accident cu 3 masini si nu se poate face ameabila si trebuie sa chemam politia. Vine politia, vede ca nu sunt victime, ne masoara alcoolemiile si ne spune ca nu mai e nimic de facut la ora aia (era trecut de ora 20:00) si sa mergem la biroul de constatari daune auto. Ne intalagem frumos sa mergem la constatari toti 3 ziua urmatoare la ora 17:00.
Mentionez ca in acel moment soferul din A isi asuma vina pentru eveniment.
Ziua urmatoare merg la biroul de constatari si ma intalnesc doar cu soferul din C, acesta il contacteaza telefonic pe soferul A care ii spune ca a "avut ceva probleme" :blink: si a fost de dimineata la constatari sa declare, aveam sa aflu mai tarziu de la ofiterul de serviciu ca acesta nu si-a recunoscut vina.
La constatari daune auto se face o declaratie pe proprie raspundere unde fiecare parte implicata declara ce s-a intamplat din propriul punct de vedere, urmand ca politaii sa stabileasca cine e vinovat si i-a masuri.
Cum declaratiile noastre nu se potriveau, politaii au trebuit sa cauta inregistrari video (noroc ca sunt camere in zona) pentru a stabilii deznodamantul, a 2a zi am fost sunat de catre cei de la constatari sa-mi spune ca au rezolvat, e neacordare de prioritate si sa ma prezint pentru a primii procesul verbal ca sa pot sa cer despagubiri.

Cand m-am vazut cu procesul verbal in mana am crezut ca greul a trecut, ca voi merge la asigurator, ii voi flutura documentul semnat de un ofiter MAI pe la nas iar ei ma vor ingropa in bani doar ca sa ii las in pace, si voi ati crede la fel, nu ?! - Da pe naiba..
Sun la asiguratorul care trebuia sa ma despagubeasca, City Insurance, operatorul ma programeaza pentru o vizita la un service autorizat pentru a se verifica masina in vederea deschiderii dosarului de dauna, programarea nu e de pe o zi pe alta, e abea peste o saptamana.
Ajung si la service-ul autorizat, un angajat fotografiaza masina din toate unghiurile imi da sa completez formularul de cerere despagubire si deschide dosarul de dauna.
In aceleasi zi, seara, am fost contactat pe mail de catre un inspector de la City, acesta imi cerea acte aditionale, talon, carte de identitate vehicul, acte care nu le aveam pentru masina nu fusese inmatriculata inca.
Ii cer inspectorului sa-mi ofere un nr. de telefon sa putem comunica sa-i explic situatia, dar nu.. nu vrea sa vorbeasca cu mine, in schimb facem un joc de ping-pong cu mailuri, imi cere pe rand talon original, contract de vanzare-cumparare, draci si laci si o tinem asa 2 zile pana spune ca are tot ce ii trebuie, dupa inca 2 zile imi trimite lista cu reparatiile necesare, totul e ok, dupa inca 3 zile imi trimite si oferta de pret, e ok, e cu vreo 15% peste cat mi-a anticipat service-ul ales pentru reparatie, diferenta nu compenseaza faptul ca masina a fost blocata 1 saptamana in service sau drumurile facute, dar macar nu sunt pe minus.
Asadar in 15 Septembrie s-a aprobat suma de plata, cam prin data asta au inceput sa circule prin presa, zvonuri despre falimentul lui City.
Cum poate firma cu cei mai multi asigurati de pe piata sa ceara intrare in insolventa ?! Au vandut polite de 500mils si au dat despagubiri de 270mils, unde e paguba ?! Nu conteaza, nu e domeniul meu.
Pe 19.Septembrie contactez inspectorul de la City, tot pe mail ca nu vroia nicicum sa-mi dea un nr. de telefon, sa-l intreb despre starea dosarului meu, imi spune sec ca plata e programata si "din ce stie el" plata va fi efectuata de City dar nu se stie exact cand <_< .
Cum informatiile din presa se accentueaza cu privire la falimentul lui City, ce se intampla cu asiguratii sau cu cei trebuie sa primeasca despagubiri, pe data de 23.09 imi iau inima in dinti si sun la FGA (Fondul de garantare al asiguratilor), dupa 15 minute de asteptare imi raspunde o doamna foarte amabila care imi spune sec "da bineintles ca trebuie sa faceti cerere de plata catre noi, ca doar aia au dat faliment" .
Cererea de plata se face pe mail, cei de la FGA au o adresa la care trebuie sa scrii ce vrei dupa care trebuie sa astepti sa vezi ce se intampla si aici am ramas si eu.

Va voi informa cum decurge si aceasta aventura...

Avatar utilizator
Dani27
EVO I
Mesaje: 13
Membru din: Sâm Sep 25, 2021 7:01 pm
Contact:

Re: Experienta mea cu daunele RCA (Allianz Tiriac si City Insurance)

Mesaj de Dani27 » Joi Dec 23, 2021 11:21 pm

Mare veste mare, astazi 23.12.2021 au venit banii de la Fondul de Garantare a Asiguratilor (FGA) !
Asadar, evenimentul a avut loc in 31.08, oferta de reparatie de la City a venit pe 19.09 si plata de la FGA pe 23.12 la virgula, fara despagubiri pentru intarzieri ca FGA au statut special si nu sunt tratati ca un asigurator privat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori