Rca Si Casco - La Ce Firma Si Cat Costa

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Aug 03, 2009 1:18 pm

New Lancer Instyle 1.8 ceva peste 24.000 ddp valoarea de noua, asigurare full casco - 916 euro/an in rate trimestriale pe 5 ani fara fransize (nu creste prima indiferent de daune dar scade valoarea asigurata) si 825 ron/an noul rca venit la inceputul lunii trecute.(anul trecut rca-ul a fost vreo 700 ron parca)

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Lun Aug 10, 2009 6:58 pm

In primii 2 ani polita este intr-adevar una foarte buna, dar in urmatorii devine una foarte scumpa.
Asa cum ziceai si tu avantajul este ca indiferent daca ai sau nu accidente, prima nu creste (dar asta inca mai poti evita schimband asiguratorul),
dar ramai cu dezavantajul ca vei plati incepand cu anul 3 de asigurare o prima mult prea mare in comparatie cu suma asigurata. (valoarea asigurata scade de la an la an cu 10 - 12 %)

Iar la RCA ai platit mult prea mult daca proprietarul este persoana fizica si destul de bine daca este vb de persoana juridica.

Numai bine!

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Lun Aug 10, 2009 7:11 pm

polita e una foarte bun in toti anii, in anul 5 valoarea asigurata fiind de 16500. mi-aduc aminte ca acum vreo 2 ani pentru o masina inmatriculata pe persoana fizica si cu o vechime de 5 ani am platit casco 1300 euro/an, fara fransiza (doar la dauna totala/furt) la o valoare asigurata la 12900.

cum masina e in leasing, rca se plateste ca persoana juridica.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mar Aug 11, 2009 11:10 am

ai intr-adevar o polita buna ; ai plecat de la o cota de prima foarte buna in primul an 3.91% si ajungi vad la 5.55 % in ultimul an ; asta se datoreaza in mod sigur conventiei care exista intre leasing si asigurator ; daca ai dori sa iti asiguri personal aceeasi masina te asigur ca nu ait obtine aceeasi cotatie in aceleasi conditii ( fara fransize )
la RCA insa se putea si mai bine , adica 750 ron / 12 luni / persoana juridica - asta e cel mai mic tarif in piata acum pt o masina ca asta
la casco insa, spune-mi te rog la ce asigurator e polita si daca ai vandalismul inclus ( de multe ori am intalnit ca termenul de full casco nu include acest risc )

Nu mai cita intregul post anterior. E inutil si neregulamentar! Foloseste Add Reply sau Fast Reply pentru asta....

Avatar utilizator
Apple
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 13, 2008 4:57 pm
Contact:

Mesaj de Apple » Mar Aug 11, 2009 12:59 pm

da, are inclus orice... e all inclusive....
Referitor la RCA or fi tarife mai bune in alte parti, insa pentru valabilitatea CASCO si in extern, la mai toate societatile de asigurari trebuie sa ai cartea verde de la aceeasi societate de asigurari.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Mar Aug 11, 2009 1:14 pm

EVO, ok, acum invat

pt Apple

sunt nevoit sa fiu partial de acord,
adica de ceva timp, unele societati nu te mai obliga sa iti faci RCA la ele ca sa iti dea acoperire la casco si pe extern
de fapt ce cele mai multe ofera pt riscul AVARII acoperire romania + extern, doar pt furt fiind obligat sa iti faci un supliment sau un RCA

sunt insa si asiguratori care oferta casco in varianta : avaii + furt + vandalism cu acoperire ROmania + Extern fara a conditiona asta de incheierea RCA-ului la ei ; si nu ma refer aici la new entry in piata, chiar la societati cu traditie
asta pentru stiinta celor care vor sa aiba un casco cu acoperire si in afara si un RCA - cel mai ieftin
pot da acum caeva exemple : Astra si Uniqa din cele cunoscute sau Delta Addendum si Asito Kapital din cele mai putin cunoscute ( dar la fel de serioase zic eu - lucrez cu ele de ceva timp )

numai bine !

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori