Rca - Cat Dati La Motor 2.0 (preferabil Lancer 2.0)

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mai 26, 2009 12:22 pm

salut, imi cer scuze pt topic in cazul in care exista deja, sunt plin de draci si doresc niste lamuriri in legatura cu faptul ca am un lancer 2.0 diesel din iunie 2008. masina este luata in leasing de la unicredit tiriac, RCA am facut la OMNIASIG. am primit de curand factura pt RCA, in valoare de 1440 ron (pe 1 an). Pretul mi se pare aberant in conditiile in care pe net, la omniasig, pt un motor de 2.0 este in jur de 800 ron. am sunat la unicredit leasing sapt trecuta, mi-a zis un tip ca ceva nu este in regula cu pretul exagerat si ca ma va contacta in cursul zilei cu lamuriri, logic a trecut o sapt. am sunat iar, am vbit cu altcineva care mi-a zis cica, pretul este impus de omniasig (chiar daca sfideaza logica si bunul simt. as dori sa stiu pt cei cu lancer/ outlander in leasing, cu aceeasi motorizare, ce facturi au primit la rca (valoarea). multumesc

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mai 26, 2009 2:08 pm

Vezi ca la tine e facuta asigurarea rca pe persoana juridica - firma de leasing , care la randul lor refactureaza catre tine.
Aceeasi problema o am si eu la lancer , care in conditiile ca are motor de 1.6 platesc mai mult decat la impreza de 2.0. Dar diferenta de acolo e , persoana juridica vs persoana fizica.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mar Mai 26, 2009 3:45 pm

deci sa inteleg ca e corect asa?! marfa...

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Mai 26, 2009 4:57 pm

si il refactureaza cu tva?

Avatar utilizator
cristibna
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iun 27, 2007 10:26 am

Mesaj de cristibna » Mar Mai 26, 2009 5:09 pm

Nu stiu exact cum il refactureaza , dar cert este ca pe persoana juridica platesti mai mult ca persoana fizica.

Avatar utilizator
Andrei_RC
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Aug 29, 2007 10:05 am

Mesaj de Andrei_RC » Mar Mai 26, 2009 5:17 pm

Asta stiu. Eu am ales sa platesc singur ratele la casco si asigurarea rca. pentru ca stiu ca la momentul la care am facut eu leasingul daca iti includeau in rate casco si rca iti puneau si tva la ele

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mar Mai 26, 2009 5:22 pm

Eu am tot unicredit + omniasig si am platit anul asta 1000ron. O asigurare pe pers juridica la ardaf din cate stiu nu depaseste 600ron/an. La anul o sa ma trezesc din timp si o sa le zic ca vreau in alta parte.

Avatar utilizator
numai_silviu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Iul 30, 2008 12:33 am

Mesaj de numai_silviu » Mar Mai 26, 2009 11:15 pm

daca ajuta cu ceva, eu platesc pe PJ 739ron/an rca la generali, dar am si casco incheiat la ei, insa fara leasing.

Avatar utilizator
balishag
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Iul 07, 2008 11:21 am

Mesaj de balishag » Mie Mai 27, 2009 11:03 am

am vbit de 2 ori la unicredit sa cer lamuriri si degeaba, au zis ca ma suna (tzeapa), altu a zis ca-mi da mail (tzeapa. avand in vedere ca nu am platit inca rca-ul, o sa cer sa renunt la rca prin ei si sa-mi fac singur ori sa-mi factureze ca pers fiz. e o prostie, nu ma intereseaza daca masina este pe numele unei banci...cei de la asigurari cer mai mult pt ca isi imagineaza ca masina va fi folosita de mai multi drept urmare exista mai mare sansa sa pateasca ceva insa eu sunt trecut ca utilizator al masinii. am auzit ca nu au voie sa te oblige sa semnezi pt o asigurare prin ei si vreau sa fac eu separat

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Mai 27, 2009 12:00 pm

Daca masina este pe leasing, pune mana pe contract si citeste-l urmarind: daca este pe leasing, masina este al unei firme (firma de leasing) deci RCA-ul obligatoriu va fi pe persoana juridica insa ce e mai important, cauta sa vezi in contract daca esti obligat sa faca ei RCA-ul si sa il faca unde vor, sau poti tu face RCA-ul pentru ei (pana la urma masina este a lor) si atunci cauta tu cea mai buna oferta pentru persoane juridice.
Succes!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori