Casco Fara Fransiza

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Joi Iul 23, 2009 9:32 am

In afara de ARDAF unde nu ai nici fransiza nici suma minima de plata per incident, toate au fie una fie alta. Eu la asta ma refeream. Iar daca suma asigurata este mare, adica peste un 10.000 de EUR, pe persoana fizica, nu mai da nimeni fara fransiza sau fara suma de plata minima per eveniment.

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Joi Iul 23, 2009 11:17 am

asa zi .... pe mine totusi ma bate gandul sa fac la bcr. sau daca are cineva vre o pila pe la asigurari, ca parbrizul are o floare de la o pietricica. vreau sa iasa bine la casco iar in 2 saptamani dupa ce ii fac casco ( fara fransiza) sa ii dau vreo 2 ciocane noaptea

Avatar utilizator
andreicepoi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 07, 2009 9:08 pm

Mesaj de andreicepoi » Joi Iul 23, 2009 2:56 pm

Sincer, te sfatuiesc la Allianz Tiriac ... alegerea bineinteles e a ta. Exclus OMNIASIG de exemplu.

Avatar utilizator
Стрелок
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 04, 2009 2:45 pm

Mesaj de Стрелок » Joi Iul 23, 2009 3:13 pm

Eu as sfatui exact invers. Chestiile astea se cam schimba de la an la an.

De fapt cel mai bine faci casco unde ai o pila la constatator!

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Joi Iul 23, 2009 5:16 pm

QUOTE De fapt cel mai bine faci casco unde ai o pila la constatator!
Consider ca asta este cel mai bun sfat ...si vorbesc din experienta, te scapa de toate smecheriile prin care firma de asigurari incearca sa "ti-o traga" in loc sa isi asume raspunderea contractului. Astfel, chiar daca polita e mai scumpa, macar stii ca o platesti cu un rost, decat sa te certi aiurea cu nu stiu cine si sa stea masina un timp indelungat in service, dar sa fi fericit ca polita e mai ieftina (dar e aproape degeaba).
Mai exact eu recomand un lant de genul service agreat + agent constator iar daca poti sa ai parte de ambele (ca si cunostiinte), atunci esti rezolvat indiferent de problema. Eu dau aproape 600 de euro la Casco meu (full era aproape 800 dar asta datorita daunelor de anul trecut ) dar nu regret, pentru ca la cea mai mica problema, masina mea e rezolvata in maxim 2 zile si pot sa merg mai departe cu ea....

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Joi Iul 23, 2009 7:31 pm

Salutare tuturor

Am urmarit cu interes ultimele postari pe acest topic
Legat de casco fara fransiza si problema" unde e mai bine sa imi fac casco " , imi permit sa vin si eu cu cateva sfaturi asta din perspectiva faptului ca am fost in situatia de a apela la asigurari, am lucrat cativa ani in asigurari - in mai multe companii - iar acum am un mic bussines in acest domeniu -

Tratamentul de care ne bucuram " la dauna" nu tine de politica de daune a companiei, ci doar de inspectorul de dauna la care ai avut norocul/ghinionul sa nimeresti - el face diferenta dintre un client multumit si unul nemultumit
Dar asta nu inseamna ca trebuie neaparata sa ai o "pila" la el ; va asigura ca sunt inspectori de dauna - la mai multe societati - care sunt profesionisti, adica politicosi, responsabili, orientati catre client, fara sa il cunoasca pe pagubit si indiferent daca mergi cu dauna pe RCA sau pe CASCO ( chiar daca, in general, clientii de casco sunt ceva mai bine "tratati" decat cei de RCA )
Bineinteles, ca exista si modelul opus de "daunas", adica cel care se scoala zilnic cu fata la cearsaf -cu astia insa trebuie sa fii foarte ferm in ceea ce sustii
Sfatul meu, la dauna, mergeti in primul rand cu toate actele necesare la dosar, ca sa nu dati motiv de "comentat " - asta inseamna : talon / permis / buletin / procesul verbal de la politie + autorizatia de reparatie -asta daca e accident mai mare ; in cazul accidentelor usoare, la care nimeni nu comenteaza cu privire la vinovatie, completati formularul de constat amiabil si mergeti apoi la asigurator ( acest formular trebuie obtinut de catre fiecare de la asiguratorul lui de casco )
de asemenea, daca ati incheiat asigurarea printr-un broker, informati-l pe el mai intai de dauna, poate va directioneaza el catre un inspector / centru de daune

Legat de casco fara fransize inca exista variante pe piata, iar baremul de maxim 10.000 eur nu exista
iata cativa asiguratori de la care se poate obtine - in anumite conditii - casco fara fransiza la avarii partiale : Allianz, Astra, Ardaf, Uniqa, Asito Kapital, Credit Europe, Delta Asigurari, - dupa cum vedeti sunt si "branduri" si "new entry" in piata
Oricum, functie de anumite criterii si bineinteles cu alt tarif se mai poate face casco fara fransiza

numai bine !
PS; pentru probleme concrete de asigurari /daune , daca pot ajuta cu ceva, cu placere astept PM

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Oct 23, 2009 10:31 am

sa nu mai deschid al topic ... cei de la m car cu ce asiguratori lucreaza ??

merci.

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Vin Oct 23, 2009 10:54 am

De lucrat lucreaza cu mai multi, nu pot sa reproduc exact lista. Dar cu Allianz si Generali au o relatie mai speciala, fiind din acelasi grup oarecum, astfel incat nu trebuie sa mai astepti dupa accept de plata.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Vin Oct 23, 2009 11:07 am

QUOTE (biku @ Oct 23 2009, 10:31 AM) sa nu mai deschid al topic ... cei de la m car cu ce asiguratori lucreaza ??

merci.


Daca te ajuta cu ceva, ca sa intaresc ceea ce a zis colegul nostru diablo, M CAR are contracte de decontare directa doar cu Generali si Allianz, dar lucreaza cu toti asiguratorii prin accept de plata.

Daca ai pe cineva la un alt asigurator care poate pune o vorba buna pentru a urgenta acceptul de plata, iti poti face linistit casco si in alta parte.

Numai bine!

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Oct 23, 2009 11:26 am

am citit pe aici ca daca nu ai casco la aceeasi firma unde ai rca-ul nu e valabil in afara tarii ?

merci

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori