Zgarieturi - Flagrant

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Joi Oct 22, 2009 3:00 pm

neata,

catranit fiind de zgarietura proaspata de pe masina, stateam sa dezbat cu colegii ce poti face daca, coborand la masina, se intampla sa-l vezi pe unu' care tocmai ti-a dat o cheie / cui pe ea...

vorbesc aici ce poti face la modul serios dpdv legal, pe langa eventualii pumni in bot pe care ii poti da, presupunand ca nu are o sabie... se poate chema politia care sa constate "dauna adusa bunului privat", sau asigurarile ?
sau odata zgariata, esti bun de plata ?

voi ce credetzi ?
multzam

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Joi Oct 22, 2009 3:18 pm

Politia nu face multe si chiar o sa te mire indiferenta cu care te trateaza cand o sa studieze "cazul" tau.
Se poate intampla sa il vezi, caz in care mergi si faci o plangere la politie si declari cele intamplate. Se mai poate intampla sa nu il observi exact in momentul in care o zgarie, dar sa stii foarte bine cine este, caz in care la fel procedezi: mergi la politie unde dai o declaratie.
Oricare ar fi cazul, respectivul este chemat la politie unde i se va pune intrebarea: de ce i-ai zgariat masina omului. Raspuns: eu nu am facut asa ceva.
Tu o sa ai ocazia sa faci mai multe drumuri la politie pentru a da diferite declaratii, iar la urma vei primi vestea ca acuzatiile pe care i le aduci lu nenea nu pot fi dovedite si nu ii pot face nimic.

In cazul in care a fost surprins de o camera de supraveghere sau a fost vazut de mai multi martori, acestea vor constitui probe si i se va face un dosar penal pentru distrugere si va fi obligat sa te despagubeasca. Nu stiu daca pentru situatii de genul asta se face inchisoare. Daca se ajunge sa se dovedeasca ar putea sa fie o ocazie pentru tine sa il faci sa il usture buzunarul, pentru ca sunt multi care ar da 1000 eur pentru a-ti retrage acuzatiile si a scapa cu fata curata. Doar ca de obicei, nesimtitii astia care fac chestiile astea abia daca au bani de o bere, d-apai sa te mai si despagubeasca.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Oct 22, 2009 4:13 pm

Romeo,ai grija si ce declari cand deschizi dosarul de dauna la asigurari,daca repari masina pe casco.Unele societati au clauze speciale/fransiza legate de evenimente ca vandalismul,circulatia in afara drumurilor publice,locuri inundate,etc.

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Joi Oct 22, 2009 10:11 pm

Exact, ai mai multe drumuri de facut, declaratii de dat si probleme de intampinat decat sa declari ca ai gasit-o zgariata in parcare. Asta fiind solutia legala cea mai putin stresanta. Iar ca sa te racoresti, cum spuneai si tu, cativa pumni in bot fac treaba buna, mai ales pentru chei, cui (zgarieturi intentionate).

Avatar utilizator
romeo
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mar Iun 02, 2009 5:38 pm

Mesaj de romeo » Lun Oct 26, 2009 12:01 am

mda, cam asa ma gandeam si eu... probabil ca mai bine e sa nu-l vezi pe faptas, ca mai mult iti faci sange rau

oricum apreciez parerile voastre

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Vin Oct 30, 2009 8:46 am

Eu am avut full casco ( ce includea si vandalism ) la ASIROM.... un handibel s-a gandit sa faca pe "fostul gelos" si mi-a taiat cauciucurile...am venit cu hartia de la Politie la casco pe care scria mare dosar penal nr. XXX vandalism...ce-i de la casco au dat din umeri si au zis ca nu au cum sa mi le despagubeasca ( in gandul meu in momentul ala era sa il intreb daca e cre-tin sau sa ii zic un Hai Sic...) ... le-am precizat celor de la politie pe cine cred eu...si de un an se chinuie...dar nui nimic.... ii mai chinui si eu pe ei...! Deci citeste bine ce semnezi ...nu de alta..dar sa nu ai parte si tu de dat din umeri...

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Oct 30, 2009 9:29 am

Din cate stiu eu nu exista nici o firma de asigurari care sa despagubeasca doar anvelopele. Si eu am avut doua cauciucuri intepate si nu mi le-a schimbat pe casco. E un articol in contractul de asigurare in care scrie ca nu se despagubesc anvelopele daca nu sunt afectate si alte parti ale masinii. De ex daca iti taia cauciucurile si iti spargea un geam, iti schimba anvelopele si geamul. Eu am la Omniasig, dar cred ca tot branza aia e la toate. Stiu ca sunt unele care nu schimba cauciucuri nici daca faci roata cu totul praf intr-o bordura.
In privinta politiei stai linistit ca respectivul daca nu recunoaste, iar tu nu ai probe nu are ce sa faca. O sa tina dosarul deschis cat pot de mult dupa care o sa te cheme sa iti retragi plangerea.

Avatar utilizator
VCN
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Apr 24, 2008 9:54 am

Mesaj de VCN » Vin Oct 30, 2009 12:14 pm

cix-ule...dar la mine a fost si o dunga de pe aripa pana pe portiera... tot atunci facuta...ca era proaspata...dar na!

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori