Euroins

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Dum Ian 17, 2010 12:31 pm

si eu tot la euroins mi-am facut anul acesta, era cel mai ieftin si pe deasupra am mai beneficiat si de niste reduceri ( de la sindicat ).
am mai avut la euroins si in trecut nu am avut probleme pana acum.
pt cei care au casco si sunt victime de accident daca nu le convine rca-ul vinovatului, se poate face reparatia pe casco dupa care casco printr-o actitune in regres cere banii de la rca-ul celui vinovat si asa nu mai ai nici o treaba cu rca.
daca faceti acest lucru trebuie sa faceti constatarea direct la casco, ca daca faci intai constatatrea la rca e putin mai complicat sa iti retragi dosarul de acolo, in sensul ca sunt mai multe drumuri de facut.
mai bine mergeti cu grija si feriti neatentii.

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Vin Ian 22, 2010 9:04 am

Deacord cu nini. Intr-adevar o solutie foarte buna ar fi sa aveti casco si reparatia sa o faceti pe casco, dupa care nu va mai intereseaza unde a avut rca'ul cel care te-a lovit. Daca mergem pe principiul asta, e recomandabil sa facem rca'ul cel mai ieftin.

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Vin Ian 22, 2010 9:30 am

Adevarat. Stiu ca se poate face o reparatie prin dauna cu regres asupra firmei de RCA in cauza.

Un prieten de-al meu a avut probleme cu un cauciuc, cu cei de la Euroins.In momentul accidentului s-a spart. I-au dat doar 75% din valoare deoarece avea uzura vreo 20 de mii,cred.... N-as spune ca din cauza asta sunt chiar jepcari....

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Vin Ian 22, 2010 10:03 am

Da-mi Voie sa te contrazic @Broker.
QUOTE recomandabil sa facem rca'ul cel mai ieftin.
Daca eu, am rca la Euroins, si il lovesc pe unul fara casco, vai de ala. deci nu e chiar recomandabil sa faci rca unde e cel mai ieftin. din cate am inteles eu, te poate da si in judecata daca nu ii convine despagubirea data de Euroins. Iar de CASCO, am citit pe un alt forum, ca un baiat, a lovit masina din cauza lui (in parcare oricum asta nu conteaza), s a dus la CASCO, iar cei de acolo, au zis ca daca masina e mai veche de 5 ani, masina se repara in regie proprie, iar preturile pieselor sunt luate dintr-un program unde un tampon de toba costa 0.07 RON, o bara 200 RON, adica niste preturi inexistente ...

Avatar utilizator
Broker
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Iun 26, 2009 6:56 pm

Mesaj de Broker » Vin Ian 22, 2010 10:28 am

Am spus doar daca mergem pe principiul de a avea CASCO.
Iar despre CASCO, depinde unde a avut polita, ce clauze si ce fransize a avut stipulate in acesta.
Nu putem generaliza la toti asiguratorii. Nu toti au aceleasi practici.

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Ian 22, 2010 9:03 pm

exact depinde de clauzele fiecarui contract de asigurare.
sa va spun o intamplare cu rca: in urma cu vreo trei aniam fost lovit in spate de o alta masina cu rca la transilvania.
intrucat cunosteam pe cineva intr-un service, am dus masina acolo, am platit eu reparatia, era cam 11 milioane lei vechi, dupa care am depus actele la rca sa-mi recuperez banii. cei de la rca au spus ca nu imi deconteaza 3 metrii de tifon pe motiv ca ei nu isi pot da seama ce au facut mecanii cu el. incerc eu sa le explic la ce am crezut e ca l-au folosit, ei nimic, ca nu il deconteaza. pana sa ma enervez am fost inspirat sa intreb totusi cat costa si astfel am aflat c a de fapt ne certam pentru 24000 lei vechi.m-a bufnit rasul si am renuntat la banii pe tifon, i-am dat eu de la mine.
asa ca cei de la asigurari se cearta pentru sume de nimic totul e sa cititi cu atentie contractul de asigurare ( rca si casco ) ca sa stiti ce drepturi si oblogatii aveti.

Avatar utilizator
the master66
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 05, 2009 7:44 pm

Mesaj de the master66 » Dum Mai 16, 2010 2:36 pm

la iricad in galati cei de la euroins nu au mai platit nicio dauna din septembrie anul trecut ... si eu am avut probleme cu un idiot care ma lovit si avea la euroins asigurarea ... la mine sa rezolvat repede sa iau acceptul de plata de la ei cu cateva cunostinte dar pe viitor sper sa nu mai am nicio treaba cu ei sa trebuiasca sa apelez la altii sa nu ramana masina in service cu lunile ca nu vor sa plateasca ... e foarte placut pentru cel care loveste ca nu il intereseaza dar pentru celalalt e bataie de cap (la mine fiind vorba de 12600lei). Intradevar e si varianta cu casco si dupa cei de la casco isi primesc banii tranzactiile intre firmele de asigurari fiind mult mai usoare . Eu am si rca si casco la asirom deoarece am vechime mare la ei si am avut o reducere de vreo 50% cand am asigurat mitsu asa ca imi convine

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Iun 05, 2010 2:27 am

si eu am avut tot la euroins,acelasi motiv,era cel mai ieftin...acum urmeaza sa imi fac la tiriac,pentru ca daca mergi fara incidente,iti scade de la an la an.....doar ca e prostia asta cu tinerii sub 30 de ani,care trebuie sa plateasca mai mult....parerea mea e ca e o prostie,dar ma rog....
am o intrebare in schimb,se poate face asigurarea pe numele altcuiva si sa o folosesti tu? ca taicameo face de ceva ani doar la tiriac,si are reducere destul de buna....exemplu,eu pe motor de 1.8 am platit 7 milioane si ceva,el tot pe 1.8 a platit 4 si ceva....si ma gandeam sa fac pe numele lui? stiti ceva despre asta?
cert e ca acu vreo 3 ani am avut un passat, era pe numele lui socrumeo,dar care era decedat,si am mers sa fac asigurare sa folosesc masina eu,si am facut asigurarea pe numele meu,chiar daca restul actelor erau pe numele lui....

anul trecut am fost lovit de cineva,si era asigurat la generali,pe langa faptul ca atrebuit eu sa merg la targu mures sa imi faca constatarea,ca el nu avea timp sa vina la sighisoara,a durat lucrarea de mam saturat de plimbari la service,si sunat la asigurare,ca ba oprea asigurarea lucrarea,ba serviceu,ca nu se intelegeau cu asigurarea la pret,si uite asa,cel care ma lovit statea bine mersi(statea la propriu,pt ca masina lui a fost varza) iar eu ma stresam cu umblaturi si cheltuiam cu telefoane,sa ma rog de nenorociti sa imi dea masina o data....si ca toate astea sa inceteze am amenintat ca ii dau in judecata....si sa vedeti ce promtitudine,la o saptamana dupa amenintarea mea,am avut masina si si un set de gume noi cadou de la service ca am umblat atat...asta asa ca o paranteza,ca nici unii nu sunt seriosi dar pot fi motivati daca le spui de judecata....avem si drepturi ce naiba nu numai obligatii,chiar daca numai pe hartie sunt drepturile noastre,dar avem o sansa

Avatar utilizator
alex167
EVO I
Mesaje: 3
Membru din: Lun Mar 31, 2008 9:35 am

Mesaj de alex167 » Sâm Iun 05, 2010 10:37 am

RCA se face pe numele proprietarului, care e trecut in talon.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Iun 05, 2010 4:01 pm

mulsumesc...
deci ma calca nevoile inca ceva ani pana trec de 30 sa platesc mai putin...da mai bine asa,las sa nu treaca repede

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori