Culpa Comuna !

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Mie Feb 10, 2010 4:39 pm

Sa traiti bine!!
M am gandit sa povestesc si eu o "micuta" problema de care m am lovit in aceste zile...
La una din masinile mele, i s a intamplat o belea, unul din angajati a luat o acasa, avea omul de carat o canapea, si a facut treaba a parcat o frumos in fata casei si s a culcat.Buuun, pe la ora 22:00 aude un buff iese afara si, minune, unul se lipise de botul masinii parcate, frontal, rezultat -ala si a luat masina pe platforma, eu la sufa, au facut constatarea amiabila omul a recunoscut ca e vina lui etc. Avand tipul RCA ul la groupama am dat fuguta la ei si am bagat dosarul, ne au recomandat un service agreat , am dus masina la service acestia au reparat o si ...surpriza, dupa ce au reparat masina, un "stimabil bovin" de la respectiva firma de asigurare se gandeste ca ar fi bine sa anunte si prostii ca de fapr ei nu vor plati decat JUMATATE din deviz, mai bine zis doar 5 500 ron, deoarece - aici tineti va bine- accidentul s a produs din CULPA COMUNA.
Imaginati va ca in noaptea aceea n am putut dormi, a doua zi am fost in sediul groupama si le am cerut socoteala. in primul rand pentru ca au fost TAMPITI si nu au anuntat de la inceput, poate eu nu aveam casco si as fi reparat masina cu bani muuult mai putini, in al doilea rand de ce au ajuns ei la concluzia " culpa comuna".
La prima problema "bovinii" de acolo au dat din colt in colt, iar la a doua mi au pus in fata o hartie, o "intelegere " intre societatile de asigurari in care se stipuleaza ca daca masina a fost oprita/stationata pe contrasens e culpa comuna !!!
Asa ca, am luat o de la capat, am dus dosarul la Casco la Tiriac sii acum astept de doua saptamani cu masina blocata in service un accept de plata de la Tiriac, accept care parca nu mai vine.
Concluzia...nu va parcati nicidata masinile pe contrasens in fata casei daca nu aveti casco...!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 10, 2010 7:44 pm

Problema e ca tu produci bani cu masina aia,nu aveai timp sa stai pe capul lor pana dadeau acordul de plata pe suma totala.

Daca au acceptat sa repare pe RCA,atunci nu cred ca putem vorbi de culpa comuna,toti intelegem natura tichetului RCA-lovesti pe cineva,esti vinovat ii dai RCA-ul,tocmai pentru ca esti vinovat.La culpa comuna fiecare isi repara masina pe banii lui sau pe CASCO.Oricum poti sa fi sigur ca cei de la Tiriac o sa faca regres pe RCA-ul vinovatului.

Toate mizeriile astea trebuie sesizate in scris asiguratorului,cu numar de inregistrare,precum si la CSA.Stiu,consuma timp,nimeni nu are timp,dar altfel nu o sa scapam de ele niciodata.Sunt inspectori in asigurari care nu au nicio treaba cu relatia cu clientul,ei se cred Dumnezeu,taie si spanzura.Problema se schimba un pic atunci cand se ajunge la conducere sau chiar la o amenintare cu reclamatie scrisa.

Nu mai acceptati sa fiti batjocoriti pe banii platiti de voi,cereti IN SCRIS OBLIGATORIU orice refuz sau amanare la plata daunelor ! Incercati sa incheiati politele (casco in special) printr-un broker puternic de asigurare,in caz de probleme si cand aveti dreptatea de partea voastra se va ocupa de ''partea murdara''.Costul politei va fi acelasi sau poate chiar mai mic.

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Joi Feb 11, 2010 12:23 pm

Noutati...
S ar parea ca tiriac nu vor sa fac masina pe casco integral si pe urma sa si recupereze banii de la groupama, ei vor sa plateasca jumatate si ceilalti jumatate ...s ar parea ca s prins la mijloc....

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Joi Feb 11, 2010 8:13 pm

Si in concluzie te intelegi cu ei sa plateasca jumi'-juma' sau ai probleme si cu unu' si cu altu' ?

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori