Dilema Cedeaza - Stop

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Feb 15, 2010 10:15 am

Eu nu stiu sa fi fost vreodata altfel si asa am fost si eu invatat de instructor in 2000, dar asta conteaza mai putin.
Ce a zis diablo e logic: ca poti sa iti dai seama de drumul care are prioritate si dupa indicatoarele de pe celelalte strazi, insa e suficient sa vezi unul sau doua si te-ai prins. Cum de obicei drumul cu prioritate e drept, poti sa iti dai seama foarte simplu dupa indicatorul de pe strada din fata ta vs. indicatorul tau. Dar sunt si multe cazuri in care indicatoarele de pe celelalte strazi nu le poti vedea.

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Feb 15, 2010 10:34 am

eu am facut scoala in '96

QUOTE poti sa iti dai seama de drumul care are prioritate si dupa indicatoarele de pe celelalte strazi

pai asta am zis si eu, ca tre sa te uiti si pe la celelalte.

QUOTE sunt si multe cazuri in care indicatoarele de pe celelalte strazi nu le poti vedea.

foarte de acord, am eu unul in fiecare zi, vin de pe drum fara prioritate, cei din fata au semafor cu verde si imi dau mie prioritate, pentru ca semnul meu de cedeaza e intr-un pom 20 metri mai in spate, iar ei cred ca eu am tot semafor si verde.

Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Lun Feb 15, 2010 11:10 am

QUOTE (cix @ Feb 15 2010, 10:15 AM) Cum de obicei drumul cu prioritate e drept, poti sa iti dai seama foarte simplu dupa indicatorul de pe strada din fata ta vs. indicatorul tau.
Grija mare ca asa au zis multi care trec prin Bistrita si a naibii coincidenta ca aici drumul cu prioritate e cam mereu in curba. Mai nou s-au desteptat si majoritatea intersectilor au sens giratoriu (au mai ramas cateva fara) insa inainte era jale noaptea (cand nu merg semafoarele) exact pe considerente ca drumul drept e cu prioritate. Deci exceptii exista destule, poate mai ales la mine prin zona

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Lun Feb 15, 2010 7:14 pm

m am lamurit aseara ... asa e cand amandoi ne pierdem prioritatea, actioneaza prioritetea de dreapta....indiferent daca eu am stop si celalalt cedeaza, multumesc foarte mult pentru ajutor....
ah , am luat examenul 15 din 15, in doua saptamani imi recapat permisul....

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Feb 15, 2010 9:46 pm

bravo
felicitari
tine-l mai bine data viitoare

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Feb 23, 2010 8:03 pm

Ma bag si eu in discutie mai tarziu dar pun problema altfel :

Ce nu a fost specificat este tipul de intersectie .
Adica intersectie de drumuri de aceiasi categorie sau principal/secundar ?
E foarte important , pentru ca numai atunci aplici regula de dreapta , in caz ca , gradele de prioritate sunt aceleasi . ( stop nu este acelasi lucru cu cedeaza ) .
Dar daca drumurile sunt de aceiasi categorie si au aceste semne ? De ce prioritate de dreapta ?
Pune-te in locul tarctorist-ului/camionagiu-lui . El ce intelege cand vede STOP ? Se uita ce semn ai tu ? Sa fim seriosi ... El face STOP daca are minte .
Concluiza este , ca el trebuie sa opreasca si sa se asigure , iar tu , nu trebuie decat sa te asiguri .
E logic ?

Avatar utilizator
biku
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Apr 06, 2009 7:29 pm

Mesaj de biku » Mar Feb 23, 2010 9:10 pm

desprin si eu din text, ca m am contrazis cu un prieten pe tema asta. cum faci diferentierea dintre un drum principal si un drum secundar ?

Avatar utilizator
diablo_666
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 08, 2008 1:14 pm

Mesaj de diablo_666 » Mar Feb 23, 2010 9:34 pm

QUOTE (BUGHY @ Feb 23 2010, 08:03 PM) ...
Concluiza este , ca el trebuie sa opreasca si sa se asigure , iar tu , nu trebuie decat sa te asiguri .
E logic ?


Foarte corect ce spui, cu o completare: tu poti sa te asiguri din mers, dar vazandu-l pe ala din dreapta ta care e oprit la STOP, trebuie sa te opresti si tu si sa il lasi pe el sa treaca.

LE: Hai ca am avut chef sa caut si prin legi:

Regulamentul de aplicare a legii circulatiei:
Art. 167. - Nu are prioritate de trecere:
...
c) vehiculul care circula pe un drum public pe care este instalat unul din indicatoarele cu semnificatia "Cedeaza trecerea" sau "Oprire";

OUG 195/2002 (Legea circulatiei rutiere):
Art. 58.
...
(3) In intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare de prioritate regula prioritatii de dreapta se respecta numai in cazul in care doua vehicule urmeaza sa se intalneasca, fiecare intrand In intersectie de pe un drum semnalizat cu un indicator avand aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii.

Deci, in intersectiile cu circulatie dirijata prin indicatoare, se aplica regula prioritatii de dreapta intre autovehicule care se intersecteaza si care au indicatoare cu aceeasi semnificatie de prioritate sau de pierdere a prioritatii. Regulamentul ne spune doar ca "Cedeaza trecerea" si "Oprire" sunt amandoua indicatoare ce semnifica pierderea prioritatii, si nimic despre vreo ordine intre ele.

Avatar utilizator
BUGHY
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Mar 09, 2008 7:49 pm
Contact:

Mesaj de BUGHY » Mar Feb 23, 2010 11:28 pm

QUOTE (biku @ Feb 23 2010, 11:10 PM) desprin si eu din text, ca m am contrazis cu un prieten pe tema asta. cum faci diferentierea dintre un drum principal si un drum secundar ?


Hai ca nu e greu bikule ...

Deci pana la urma trebuie sa verificam si indicatoarele de pe alte benzi , drumuri ... ca sa vedem daca primim prioritate de dreapta de la ceilalti ?
ex : Sunt la stop , opresc , imi aprind o tigara ( asta daca fumam ) si inventariez celelalte semne de circulatie asteptand prioritatea de dreapta ...

Am sa intreb prietenul meu dupa autostrada a1 sa vedem ce parere are
Pe foaie suna bine dar in practica ....

Avatar utilizator
doza
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Dec 15, 2009 7:18 am

Mesaj de doza » Mie Feb 24, 2010 12:29 am

Mie unu mereu imi zicea instructorul sa ma uit si la semnele de pe strazile cu care ma intersectez, binenteles daca pot/am vizibilitate, sau macar sa ma iau dupa forma lor ...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori