Suspendare Permis

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Lun Iun 14, 2010 11:50 am

Nasoala treaba Hyp
Eu de cand am patit-o cu depasit tir stationat in intersectie pe banda de facut stanga si zburat permis, nu mai fac din astea neam, poa' sa fie si 3-4 dimineata, tipenie de om pe strazi si tot franez si trec peste cocoasa.

In ce priveste cazul tau, nush daca un tablagiu de cartier iti poate lua permisul, se pare ca poate. Omul nu a trecut nici un martor in procesul verbal si din cate stiu eu, la un refuz de semnare trebuie sa treaca un martor, mai ales la ce mentiuni ai facut tu. Cred ca ai sanse mari sa-ti recuperezi plasticul.

Bafta

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 14, 2010 11:56 am

Depinde mult peste ce judecator dai. Tu practic trebuie sa iti dovedesti nevinovatia, deci iti trebuie dovezi clare. Daca o iei cu "sa vedeti ca era noapte, etc" nu ai sanse. Dupa verificarea datelor din PV, inclusiv corectitudinea aritcolelor din lege, daca nu sunt greseli, consulta si tu un avocat. Sansele de castig cresc daca ai un avocat care sa te si reprezinte. Judecatorii altfel ii asculta pe avocati; mai bine zis: ii asculta.
Succes.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Lun Iun 14, 2010 12:00 pm

mersi gabi..mda..aiurea...fierbeam de nervi aseara [mai ales ca in prima faza vroiam sa o iau prin alta parte]
ca sa nu mai zic ca nea vasile asta...statea in fata sectiei la o tigara...si nici nu avea vizibilitate asa de buna pana la mine [cocoasele din fata la spitalul sf maria] iar el era la sectia IV. de pe contrasens la o distanta destul de mare cat sa imi confere siguranta efectuarii manevrei venea unul...si sa vezi ce spune dobitocul...paii...venea cineva pe contrasens si a fost nevoie sa franeze [adica asa m-a observat el..sau a tras concluzia]. pai frate ala frana ca urmau cocoase...nu ca eu le ocoleam..ca mai aveau timp sa mai faca inca 2 manevra pana sa ajunga ala
o singura chestie pare mai eronata pe PV...seria de buletin...nenea ala ori face 9 precum 3-ul...ori a gresit..nici bine nu se vede in PV...iar perioada retinerii nu este mentionata [am auzit ca si asta e o buba]
deci ma asteapta distractie in viitorul apropiat

Avatar utilizator
ligla
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Dec 29, 2008 8:34 pm
Contact:

Mesaj de ligla » Lun Iun 14, 2010 12:44 pm

numai in romania trebuie sa-ti dovedesti nevinovatia parca premizele erau altele in conventia aia a drepturilor omului sau constitutie sau ce hartie igienica mai folosesc instantele..niste tarani! succes Hyp!

Avatar utilizator
COObra
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mai 15, 2007 10:12 am

Mesaj de COObra » Lun Iun 14, 2010 12:55 pm

ti-a dat dovada de circulatie provizorie? daca da, parca pe ea e mentionata perioada.
daca nu...cum ai dus masina acasa?

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Lun Iun 14, 2010 12:58 pm

am primit dovada de circulatie provizorie...acolo din cate am vazut scrie perioada pana cand e valabila ea [nu pe cat timp e suspendat permisul]
o sa ma uit [e in masina lasata]

Avatar utilizator
adictoma
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mar 10, 2008 7:26 pm

Mesaj de adictoma » Lun Iun 14, 2010 12:59 pm

daca scrie articolul din codul rutier in baza caruia l-a suspendat nu e nevoie sa scrie perioada.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Lun Iun 14, 2010 12:59 pm

Pe dovada scrie cat mai poti conduce masina. Perioada pe care se suspenda permisul nici macar nu o hotaraste politistul, deci nu are cum sa o scrie. In cateva zile de cand ti-a fost luat, poti afla perioada de la sectia de politie de unde era politistul. Mie chiar mi s-a intamplat sa imi zica politistul "ti-l iau pe o luna" si cand m-am dus sa il iau defapt era luat pe 3 luni.

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Lun Iun 14, 2010 1:04 pm

pai in lege nu am gasit nicaieri...daca depasesti linie continua...fara accident..etc..se ia permisul pe x zile
vasile ala a zis ca o sa il am luat 60 de zile...
contestatia asta e un formular standard..cum se procedeaza?

Avatar utilizator
gabitzu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Apr 24, 2007 4:04 pm

Mesaj de gabitzu » Lun Iun 14, 2010 1:18 pm

intra pe www.amenda.ro si vei gasi multe informatii despre ceea ce ai nevoie Bafta.

P.S. Ia intereseaza-te si de faza asta:
" politistul nu este specializat si/sau nu are dispozitie din partea Inspectoratului General al Politiei Romane de a exercita controlul respectarii normelor de circulatie rutiera si de a aplica masurile legale in cazul in care exista incalcari ale normelor privind circulatia pe drumurile publice; "

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori