Intrerupere Casco, Rca

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
chacha
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Mar 22, 2008 11:12 am

Mesaj de chacha » Mie Feb 24, 2010 3:45 pm

Multumesc mult. Asta e o veste si mai buna.

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Feb 24, 2010 5:50 pm

Conform prevederilor Ordonanţei de Urgenţă a Guvernului nr. 189/ 2005 aprobată prin Legea nr. 432/2006, "?ncep?nd cu data de 01 Aprilie 2006, la ?mplinirea unui termen de 15 zile de la data expirării ITP sau a asigurării RCA, se suspendă de drept certificatele de ?nmatriculare ale vehiculelor rutiere aflate ?n această situaţie".

Această măsură nu este imediat materializată, deţinătorul vehiculului fiind ?nştiinţat de către M.A.I. - Direcţia Regim Permise de Conducere şi ?nmatriculare a Vehiculelor sau, după caz, de către serviciul public comunitar regim permise de conducere şi ?nmatriculare a vehiculelor asupra datei calendaristice a operării efective a suspendării certificatului de ?nmatriculare.

Suspendarea certificatului de ?nmatriculare se revocă de drept ?n cazul ?n care deţinătorul vehiculului face dovada că la data instituirii suspendării ?ndeplinea toate condiţiile prevăzute de lege cu privire la asigurarea RCA şi ITP.

Ce zice CSA la telefon e frectie,din punctul lor de vedere e ok sa nu ai RCA,dar din punct de vedere legal esti in culpa.Teoretic,insa.Practic,nimeni nu sta sa verifice si sa trimita scrisori.

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Mie Feb 24, 2010 10:11 pm

Probabil e o masura de a-i opri pe cei care umbla fara RCA si fara ITP dar sa obligi pe cineva sa plateasca RCA la o masina care sta degeaba si nu poate sa produca nici o dauna mi se pare deplasat. Dra nu e prima lege tampita care imi ajunge la urechi la noi in tara.
Si eu m-as baza pe faptul ca nu o sa stea ei sa iti verifice tie ca ti-a expirat RCA-ul. Din punct de vedere informatic mai au de avansat inca mult si societatile de asigurari si chiar si statul. Cand o sa fie ceva bine pus la punct o sa le apara un pop-up in care o sa scrie "Lui BN 00 XXX i-a expirat RCA-ul de 15 zile. Doriti sa ii suspendati certificatul de inmatriculare?" OK - CANCEL

Avatar utilizator
awbdan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Iun 24, 2008 8:46 pm

Mesaj de awbdan » Lun Mar 01, 2010 9:09 am

mai frate ...eu nu inteleg aici ceva ...astia s idioti rau...cum adica sa n am voie sa tin o masina pe dreapta in garaj sau in parcare fara ITP ?? eu n am mai circulat cu citroenul din noiembrie si nici n am de gand sa l mai scot curand, ITP ul si RCA ul au expirat in decembrie , la ce bun sa dau banii cand nu misc masina din parcare?? am doar Casco, masina i in leasing, sa inteleg ca daca vine un idiot si mi buseste masina in parcare eu nu beneficiez de RCA pe motiv ca nu am ITP ??

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori