Trebuie Ceva Autentificari Rar Pentru Schimbarea Culorii Capotei?

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Mar 31, 2010 6:29 pm

salutare...am si eu o nelamurire...cu privire la schimbarea culorii capotei plafonului si capotei portbagaj,sau haion.....trebuie sa scrie undeva in vreun act cum ca am schimbat culoarea...daca schimb o sa am probleme cu politia?
cine stie ceva despre asta si ma poate ajuta?
mersi mult

Avatar utilizator
SickneS
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mar 13, 2008 12:53 pm

Mesaj de SickneS » Mie Mar 31, 2010 7:07 pm

nu ai nevoie de nici o autentificare ... eu am colantat capota si nu mi-a trebuit. nu mi-a zis nimeni nimic pana acum ...

Avatar utilizator
Tanaka
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Mai 07, 2009 4:41 pm

Mesaj de Tanaka » Mie Mar 31, 2010 7:12 pm

Daca suprafata colantata/vopsita in alta culoare decat restul caroseriei
nu depaseste 30% nu trebuie sa treci pe la RAR...
daca insa depaseste acesta valoare trebuie facuta vizita la ei pt modificarea cartii de identitate

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Mie Mar 31, 2010 8:04 pm

multumesc mult....eu aveam de gand sa fac toata partea vazuta de sus,deci capota plafon si haion,complet...inseamna ca trebuie sa imi schimb planul...parca vad ce taxe mai au astia sa imi scrie in acte ca am colorata masina pe deasupra

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Mie Mar 31, 2010 8:17 pm

Nu te costa o avere.
Cred ca pana in 200 ron.
Da si tu un tel la RAR la MS si vezi care mai sunt taxele,pe langa ce platesti la ei mai ai taxa de talon la politie si cam atat.
Daca nu te descurci intreb eu maine si-ti zic exact.

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Sâm Apr 03, 2010 11:26 am

multumesc foarte mult pentru informatie....o sa sun la RAR dar dupa paste sa poata paste linistiti
daca nu ma descurc o sa te anunt si poate ma asjuti exact cu pretul...oricum multumesc foarte mult

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Dum Apr 18, 2010 7:27 pm

ok....acum ca am lamurit cu schimbarea culorii capotei(am decis sa nu mai colorez fac altceva care sa nu imi trebuiasca autentificare)....mai am o nelamurire...si anuma...ma gandesc sa imi vopsesc masina....acuma culoarea actuala in talon scrie albastru,desi e un albastru foarte inchis metalizat,iar la soare da spre mov...oare pot sa pun orice nuanta de albastru...pentru ca in talon nu scrie decat albastru si atat,nu e o nuanta anume....plus ca de fapt e metalizat...iar ei au scris doar albastru simplu....stie careva?

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Dum Apr 18, 2010 7:43 pm

Citat de pe siteul RAR :

''In concordanta cu Directiva Uniunii Europene nr. 2001/116 cele 10 culori de baza inscrise in cartea de identitate sunt: alb; galben; portocaliu; rosu; violet; albastru; verde; gri; maro si negru.''

Nu exista albastru inchis,deschis,etc.....apare insa culoarea violet.La unele masini (dacia de ex) apare in carte ''metalizat''

Avatar utilizator
calvaree
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Feb 06, 2010 5:32 pm

Mesaj de calvaree » Lun Apr 19, 2010 5:19 pm

RADURIN mersi foarte mult....imi e de foarte mare ajutor informatia....ma gandeam ca e ceva cod de culoare si ca trebuie respectat ala...dar dat fiind faptul ca e doar albastru scris,e destul de logic ca merge oricare....oricum mersi mult

Avatar utilizator
radurin
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Iul 02, 2009 5:05 pm

Mesaj de radurin » Lun Apr 19, 2010 8:02 pm

Cu placere,daca mai ai nevoie de info pe tema asta ma gasesti pe aici !

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori