Proiect De Lege: Anvelopele De Iarnă, Obligatorii Din Noiembrie P?nă ?n Martie!

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
PaulT
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 18, 2008 10:07 pm

Mesaj de PaulT » Vin Noi 05, 2010 10:38 am

Exact. Legea nu este in vigoare. Daca ii opreau pentru asta, se cheama abuz..

Avatar utilizator
ciprian_dobretrifan
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Vin Noi 20, 2009 5:35 pm

Mesaj de ciprian_dobretrifan » Vin Noi 05, 2010 10:57 am

mie mi se pare total ambigua formularea "anvelope de iarna".

Asa ceva scrii in ziar, intr-un blog, nu in lege. In lege orice termen trebuie definit. Probabil ca cea mai buna definitie in acest caz ar fi ca anvelopele sa aibe marcajul M+S.

Vorba unui coleg care postase pe undeva pe-aici o conversatie "inteligenta" cu un individ pe strada, unii chiar n-au auzit in viata lor de acest termen.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Noi 05, 2010 11:10 am

Bun. Si cele all-season nu ar trebui si ele sa fie legale?

Avatar utilizator
cix
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Mar 18, 2008 10:24 am

Mesaj de cix » Vin Noi 05, 2010 11:14 am

Propunerea este ca aceasta lege sa fie introdusa in noul cod rutier care va fi scos la anu. Daca va intra in vigoare, nu va fi anul acesta.
Filtre pentru depistarea autoturismelor neechipate corespunzator se faceau si pana acum. De ex. la iesirea din Brasov catre Predeal se faceau astfel de controale cand ningea mult si drumul era acoperit de zapada. In alte conditii nu ii vad rostul unui astfel de control.

Mie mi se pare o initiativa buna, dar mi s-ar parea corect sa fie exceptate cazurile in care pe jos nu e zapada sau gheata. De ex. daca nu am bani sa imi iau anvelope de iarna poate ies cu masina din parcare numai daca e soare si pe jos e uscat.

Pentru cei care nu isi permit inca un set de anvelope noi exista si alternativa anvelopelor second-hand. Eu am avut unele pe colt care aveau 2mm profilul si am mers cu ele iarna trecuta. Erau net superioare celor de vara care erau noi. Nu zic ca sunt bune atat de uzate, dar se gasesc cu DOT 2008 si cu "carnea" groasa.

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Noi 05, 2010 11:15 am

Calificativul M+S nu se da dupa un standard anume, pot sa mi-l pun si eu pe tricou, si sa zic ca e de iarna.

M+S am pe niste cauciucuri all seasons, resapate, pe care am dat 75 ron noi, din practiker. Deci =0

Semnul cu Muntele si fulgul de nea, ala se da dupa un anume standard. Trebuie sa aibe o anumita aderenta pe un anume tip de suprafata.

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Noi 05, 2010 11:28 am

Vad ca se discuta iar despre filtre. Nu mi-ati raspuns: Pentru ce ii opreau... verificare si o posibila recomandare de a utiliza anvelope de iarna? Legal nu au cum sa ii amendeze.

cix: anvelopele de iarna nu sunt necesare doar pentru suprafetele acoperite de gheata sau zapada. E vorba de modificarea comportamentului anvelopelor cand temperatura scade foarte mult. E vorba de compozitia cauciucurilor de iarna, care nu le permite sa se contracte, fenomen ce afecteaza eficienta acestora.

Avatar utilizator
andrei
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Apr 21, 2007 3:24 am
Contact:

Mesaj de andrei » Vin Noi 05, 2010 11:49 am

Nu stiu ce se intampla cu cei care erau opriti. Cert e ca verificau anvelopele.

Avatar utilizator
mishu
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Lun Mai 03, 2010 8:45 pm

Mesaj de mishu » Vin Noi 05, 2010 12:00 pm

e normal si logic ...numai in tzari ca zambia..afganistan..nigeria..ROMANIA....gasesti gandire si respect pt participantul la trafic

Avatar utilizator
Hyp
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Noi 03, 2009 3:42 pm

Mesaj de Hyp » Sâm Noi 06, 2010 2:36 pm

cix in plus tu cand pleci de acasa poa sa fie cald si soare ..iar cand te intorci spre seara sa dea un inghet si o ninsoare de toata frumusetea
de exemplu anul acesta pe 7 martie am plecat pana la campulung moldovenesc cu treaba de 2 ore..in iasi..si pana gura humorului aproaape erau 10 grade si soare..dupa gura humorului ningea torential..si se pusese bine de tot...polei etc...in campulung mi-a intrat unul in fund [noroc ca eram cu masina de serivici] echiparea mea : de iarna...a lui: tocmai isi pusese de 2 zile cauciucurile de vara
asa ca poa sa fie vremea bunaaa si in aceeasi zi sa se schimbe totul..

Avatar utilizator
shadow2blade
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mie Dec 03, 2008 7:15 pm

Mesaj de shadow2blade » Sâm Noi 06, 2010 3:26 pm

Atat timp cat tu te-ai echipat corespunzator e o lege de bun simt. Daca tu nu ai anvelope corespunzatoare sezonului rece numai este de bun simt Am vazut chiar azi in Real GoodYear UG7+ la 250 RON < R15 >.Unul din cele mai bune cauciucuri la un pret accesibil. Deci daca vrem, se poate. Plus ca mai erau si alternativele Tigar / Riken care sunt mai ieftine si despre care am mai discutat.

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori