Masina Gasita Zgariata In Parcare

Cum alegi o asigurare, unde reparam masinile, legislatie auto
Avatar utilizator
jhonq
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 09, 2010 10:22 pm

Mesaj de jhonq » Vin Noi 12, 2010 3:06 pm

Salut...acum cateva zile am gasit masina(un pajero) cu 2 puncte negre pe usa din stanga pe partea din jos cea din plastic,problema e ca singura solutie este vopsirea dar presupun ca imi vor cere autorizatia de reparatie chiar si pentru atat.Acum intrebarea mea este de unde se ridica pana la urma aceasta autorizatie,ca de la politie m-au trimis la asigurator sau la nush ce sectie,alti m-au trimis la accidente usoare si tot asa?nu vreau sa apelez la casco pentru 4mil cat m-ar costa sa revopsesc plasticul acela

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Noi 12, 2010 3:23 pm

2 puncte negre de vopsea? sau 2 puncte negre ca s-a luat vopseaua ta si ai ajuns la grund? Sau 2 puncte negre de smoala? Pt 2 puncte negre nu merita sa dai 4 mil, oricare ar fi situatia, se poate remedia ieftin. Un stilou corector, un polish, WD-40, depinde ce ai patit.

AR iti da politia de la sectia de accidente usoare a sectorului unde s-a petrecut accidentul sau asiguratorul.

Avatar utilizator
jhonq
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 09, 2010 10:22 pm

Mesaj de jhonq » Vin Noi 12, 2010 3:41 pm

2 puncte negre nu f mari pana la grund si nu imi place cum se vede e masina noua o am de doar 2 luni si vreau sa o fac acum cat e vopseaua ok si nu s-ar vedea diferente....deci ar pot sa iau de la asigurator nu trebuie neaparat de la politie,repet nu ma intereseaza sa o fac pe casco e mica suma si cu polish sigur nu pot sa remediez problema

Avatar utilizator
Alex44
EVO I
Mesaje: 47
Membru din: Mar Mai 18, 2010 12:21 pm

Mesaj de Alex44 » Vin Noi 12, 2010 3:58 pm

Cu polish nu, ca e vopseaua luata. Dar cu marker corector luat de la dealer pe codul tau de vopsea,sigur se remediaza.

Avatar utilizator
jhonq
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 09, 2010 10:22 pm

Mesaj de jhonq » Vin Noi 12, 2010 4:06 pm

au asa ceva ?nush cat de bine iese cu corector prefer sa revopsesc

Avatar utilizator
the1
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Sâm Oct 03, 2009 2:37 am

Mesaj de the1 » Vin Noi 12, 2010 4:09 pm

Daca revopsesti ar trebui revopsita toata bara pentru a nu ramane diferente de nuanta, ceea ce e cam scump.

Avatar utilizator
Malakai
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Dum Apr 18, 2010 9:48 pm

Mesaj de Malakai » Vin Noi 12, 2010 5:12 pm

Am luat eu marker corector de la reprezentanta, sa am, just in case. Am dat 20 Ron, nu aveam vopsea ciupita decat un punct undeva pe capota (era insesizabil) dar am vrut sa vad daca isi face treaba si daca il pot folosi in caz de probleme. Functioneaza foarte bine, dar atentie ca vine intr-un tub gen oja si trebuie punctat, eventual cu o scobitoare. Daca dai direct cu chestia aia risti sa pui mult prea mult. Eu zic ca raportul 20 Ron - 400 Ron are un castigator clar...

Avatar utilizator
nini
EVO I
Mesaje: 1
Membru din: Mie Mai 21, 2008 10:01 pm

Mesaj de nini » Vin Noi 12, 2010 6:08 pm

am si eu creioan marker corector din vitan, vopseaua e identica cu cea de pe masina, trebuie sa ai grija cum o aplici.
autorizatia de reparatie o iei de la accidente usoare daca paguba este rezultatul unui accident rutier, sau de la sectia de politie pe raza careia s-a intamplat evenimentul daca acesta nu este rezultatul unui accident rutier ci al unei fapte de distrugere.

Avatar utilizator
jhonq
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Joi Sep 09, 2010 10:22 pm

Mesaj de jhonq » Vin Noi 12, 2010 6:12 pm

da dar nu e vb de bara e vorba de partea de plastic care e prinsa de usa jos.....si aleg revopsirea,dar nu inteleg de ce trebuie neaparat AR daca o fac cu bani mai si din moment ce nu este lovita putea sa fie de la o piatra este ceva f mic dar asta e sper sa o rezolv maine si cu AR


cu corector sigur nu merge e destul de adanca probabil a deschis usa prea larg cand a coborat din masina altfel nu inteleg cum ar fi putut sa o zgarie

Avatar utilizator
diadi
EVO I
Mesaje: 0
Membru din: Mar Ian 12, 2010 1:21 pm

Mesaj de diadi » Vin Noi 12, 2010 7:51 pm

Mergi direct la vopsitorie - pentru atat nu cred sa solicite AR (depinde si de service).
Eu am facut "remedieri" mai mari fara...

Scrie răspuns

Înapoi la “Asigurari, daune si legislatie”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori